Dotacje na kolektory słoneczne

19.09.2011

Od 2010 do 2014 roku można skorzystać z dotacji na kolektory słoneczne. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska uruchomił program, którego założeniem jest wsparcie wykorzystywania energii odnawialnych.

Program skierowany jest do wspólnot mieszkaniowych oraz inwestorów indywidualnych. Do dyspozycji jest 300 mln złotych, które pokrywają 45% kredytu na zakup i montaż kolektorów.

system solarny

system solarny fot. www.solarpanel-manufacturer.com

Główne założenie programu oparte jest o chęć zmniejszenia zapotrzebowania na energię z tradycyjnych źródeł i ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Pamiętajmy, że energia słoneczna, jaką są w stanie wytworzyć kolektory słoneczne, w dobrze zaprojektowanym domu, ulokowanym nawet w dość umiarkowanym klimacie, służyć może nie tylko podgrzaniu wody użytkowej czy do centralnego ogrzewania domu, ale również można ją wykorzystać do produkcji energii elektrycznej.

Kto może dostać dotację na kolektory słoneczne?

Do dofinansowania kwalifikują się osoby fizyczne, które dysponują prawnie nieruchomością- budynkiem jednorodzinnym bądź wielorodzinnym. O dotacje na kolektory słoneczne ubiegać się mogą również wspólnoty mieszkaniowe. Pamiętajmy, że nie dostaniemy refundacji w przypadku, gdy budynek podłączony jest do miejskiej sieci cieplnej.

Do refundacji kwalifikują się koszty w wysokości 2500 zł/m² powierzchni całkowitej panela solarnego.

panel solarny www.morguefile.com

panel solarny www.morguefile.com


Aby ustalić kwotę kredytu i przysługującej mu odpowiednio dotacji bierze się pod uwagę tzw. koszty kwalifikowane. Są to:

1. Koszt zakupu instalacji solarnej (kolektorów, aparatury kontrolno-pomiarowej, zasobnika ciepłej wody użytkowej oraz przewodów instalacyjnych)

2. Koszt montażu kolektorów oraz ciepłomierza (wymagany dla wspólnot mieszkaniowych)

3. Koszt projektu budowlanego, zatwierdzony przez osobę odpowiednio do tego uprawnioną (wymagany tylko w przypadku jeśli jasno mówią o tym przepisy)

4. Koszt podatku VAT od towarów i usług, ale tylko w przypadku, gdy jest on płacony w całości. Jeśli beneficjent ma prawo do obniżenia podatku lub do zwrotu VAT, wtedy nie jest to koszt kwalifikowany.

Pamiętajmy, że inwestycja w kolektory słoneczne zwróci się za około 6-8 lat. Zależeć to będzie od wcześniej stosowanego źródła ogrzewania, ale także od tego, ile zużywamy wody. Okres ten jednak może znacznie się skrócić, jeśli skorzystamy z programu dotacji. Najlepiej zaplanować instalację słoneczną już na etapie projektowania domu, gdyż późniejsze, ewentualne przeróbki mogą ten koszt znów powiększyć.

Więcej w kategorii: Kolektory słoneczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Kolektory słoneczne, czyli bateria na dachu

  1. Artykuły o kolektorach a wszystkie zdjęcia pokazują panele fotowoltaiczne…