Jak wykorzystać kolektory słoneczne?

02.08.2011

Należy ono do źródeł energii o minimalnych kosztach eksploatacji. Ponadto jest przyjazne dla środowiska wpływając na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Promieniowanie słońca, które wykorzystują kolektory słoneczne, może nam pomóc zaoszczędzić drogą i coraz trudniej dostępną energię ze źródeł konwencjonalnych.

Kolektory  słoneczne

Kolektory słoneczne fot. Velux

Kolektory słoneczne są w Polsce nadal stosunkowo mało popularne. Mimo, że odnotowuje się tendencję wzrostową w liczbie ich zastosowania, to na przykład w porównaniu z naszym Czeskim sąsiadem wciąż nie wypadamy imponująco. W Polsce na 1000 mieszkańców przypada średnio około 6,2 m2 kolektorów słonecznych, podczas gdy w Czechach – na podstawie danych ESTIF jest to ponad dwukrotnie więcej – 13,5 m2. Mimo tych samych warunków klimatycznych Czechy odnotowują dwukrotnie lepsze wyniki. W skali roku wielkość promieniowania słonecznego w Polsce wynosi od 900 do 1150 kWh/m2. Najwięcej przypada na okres między kwietniem, a wrześniem. Stopień natężenia promieniowania uzależniony jest od położenia geograficznego obiektu. Promieniowanie słoneczne możemy z powodzeniem wykorzystać do ogrzania wody, jeśli zaś zdecydujemy się na większą powierzchnię kolektorów słonecznych możemy ogrzewać nimi również dom.

Musimy jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu wynosi kilkanaście, a czasem i więcej kWh na rok, co przy ilości promieniowania uzyskiwanego na 1 m2 kolektora – 525 kWh/rok, oznacza, że aby pokryć zapotrzebowanie trzeba by zamontować kolektory o minimalnej powierzchni 30 m2. Biorąc pod uwagę sezonowość promieniowania słonecznego nawet taka powierzchnia mogłaby okazać się niewystarczająca, aby ogrzać dom.

Powodów jednak do inwestowania w kolektory mamy wiele. Po pierwsze trzeba pamiętać, że dzięki promieniowaniu słonecznemu uzyskujemy alternatywne źródło energii, które przy zastosowaniu w parze z innym, umożliwi nam zaoszczędzenie znacznej części wydatków na energię do ogrzewania nieruchomości i przygotowywania ciepłej wody. Najbardziej opłacalne jest łączenie kolektorów z instalacjami zasilanymi olejem opałowym, gazem płynnym czy energią elektryczną. Dla osób, które szczególnie cenią sobie okazjonalne korzystanie z kominka opalanego drewnem, a tym samym chciałyby w ten sposób obniżyć wydatki na energię, rozwiązaniem jest właśnie instalacja solarna. Jest ona bezobsługowa, nie wytwarza odpadów ani nie wiąże się z magazynowaniem opału. Ponadto przyczynia się niewątpliwie do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Ceny energii konwencjonalnej wciąż rosną, jej zapasy maleją, a zapotrzebowanie jest stale duże. Inwestując w energię odnawialną,przyczynimy się również do poprawy sytuacji klimatycznej, bowiem wpływamy na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Kolektory  słoneczne

Kolektory słoneczne fot. Velux

Zainstalowanie kolektorów słonecznych jest sporym wydatkiem, ale za to koszty eksploatacyjne są bardzo niskie, sprowadzają się bowiem do opłaty za energię elektryczną, która zużywana jest do napędu pompy obiegowej- jest to koszt około 40-50 zł w skali roku oraz do wydatku na wymianę płynu solarnego – koszt około 250 zł raz na około 6 lat. Warto dodać, że kolektory działają przez wiele lat. Co prawda producenci oferują gwarancję dziesięcioletnią, ale w rzeczywistości ich żywotność jest o wiele dłuższa.

Pozostaje mieć nadzieję, że tak jak w krajach europejskich, inwestycje w instalacje solarne w Polsce będą wspomagane przez państwo systemem dotacji i odpowiednimi przepisami. Aktualnie jedynie niektóre gminy oferują wsparcie finansowe. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zatem sprawdzić w swojej lokalnej jednostce, czy współfinansuje ona inwestycję solarną.

Więcej w kategorii: Kolektory słoneczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Kolektory słoneczne, czyli bateria na dachu

  1. Artykuły o kolektorach a wszystkie zdjęcia pokazują panele fotowoltaiczne…