Kolektor słoneczny – zmniejszy koszty ogrzewania domu

10.01.2011

Kolektor słoneczny jako sposób ogrzewania z pewnością spowoduje obniżenie kosztów utrzymania domu. Na co zwracać uwagę podczas wyboru tej metody ogrzewania?

Szukając metod na obniżenie kosztów utrzymania domu lub takich, które będą w znacznym stopniu ekologiczne inwestorzy coraz częściej biorą pod uwagę ogrzewanie solarne. Jak kolektor słoneczny może obniżyć koszty ogrzewania domu?

W polskich warunkach klimatycznych wydaje się, że energia słoneczna może być z powodzeniem wykorzystana do przygotowania ciepłej wody użytkowej w ciepłym półroczu, ale jej wykorzystanie do ogrzewania całego budynku może być już znacznie trudniejsze. Szczególnie, jeśli chcemy do tego wykorzystać kolektor słoneczny.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne fot. Velux

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne fot. Velux

 

 

 

 

 

 

Tak naprawdę kolektor słoneczny produkuje ciepło tylko latem, ewentualnie w okresie przejściowym. Zimą ilość energii promieniowania słonecznego jest zbyt mała, aby ogrzać cały budynek. A gdyby tak zwiększyć moc kolektora? Czy byłoby to możliwe?

Ilość energii promieniowania słonecznego docierającego dziennie do 1 m² powierzchni przeszklenia kolektora w lutym wynosi ok. 1,5 kWh. Przy największych mrozach, zapotrzebowanie na moc grzewczą dla metra kwadratowego powierzchni budynku jest rzędu 30-50 W. Co z tego wynika? Dla niespecjalnie energooszczędnego budynku potrzebującego 50 W/m² do ogrzewania, w ciągu doby należałoby na każdy 1 m² powierzchni ogrzewalnej dostarczyć 1,2 kWh. Wydaje się więc, że kolektor słoneczny spełniłby swoje zadanie. To oznacza jednak, że dla domu o powierzchni 100 m² trzeba byłoby zbudować układ ogrzewania solarnego z kolektorami o powierzchni absorbera 80 m², a tego żaden dach raczej nie pomieści. Dodatkowo w zasadzie nierealne jest, aby kolektor zamienił energię słoneczną na ciepło i dostarczył je instalacji grzewczej ze stuprocentową sprawnością. W lutym kolektory będą zapewne przykryte śniegiem, przez co nie pozyskają energii słonecznej w ogóle. Montaż kolektora słonecznego wydaje się zatem nie mieć większego sensu, przynajmniej w domach już istniejących. Jest jednak rozwiązanie. Należy je wziąć pod uwagę już na etapie planowania budowy domu.

Ogrzewanie solarne w domu pasywnym

Planując budowę domu zastanówmy się nad postawieniem tzw. budynku pasywnego, który znaczną część energii potrzebnej do ogrzania domu będzie pozyskiwał właśnie z energii słonecznej. Będzie ona docierała do domu przez olbrzymie przeszklenia w południowej elewacji. Jest to dlatego istotne, że budynek jest znacznie lepiej izolowany, niż absorber kolektora słonecznego. Ciepło pochłaniane będzie przez wnętrze budynku, szczególnie przez elementy, które wykonamy z materiałów o dużej możliwości akumulacji ciepła.W przypadku domu pasywnego, aby kolektor słoneczny posłużył do ogrzewania budynku, musi dostarczyć czynnik grzewczy o temperaturze wyższej, niż temperatura we wnętrzu domu, np.: jeśli ciepło ma krążyć w instalacji ogrzewania podłogowego to jego temperatura musi wynosić ok. 30-35°C. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie tzw. kolektora powietrznego, który musi podgrzać powietrze o ledwie kilka stopni, by efektywnie dostarczyć ciepło do pomieszczenia. By ogrzać cały budynek można zamontować kolektory powietrzne na całej południowej ścianie domu, a nawet wystawić je kawałek dalej, by zmagazynować jeszcze więcej energii.

Więcej w kategorii: Kolektory słoneczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Kolektory słoneczne, czyli bateria na dachu

  1. Artykuły o kolektorach a wszystkie zdjęcia pokazują panele fotowoltaiczne…