Kolektory słoneczne, czyli bateria na dachu

02.09.2011

Kolektory słoneczne mogą służyć do ogrzewania wody użytkowej lub wspomagać centralne ogrzewanie. Ze względu na nasz klimat i notoryczny brak słońca ta druga funkcja jest u nas mało realnym rozwiązaniem, przez co jest rzadko stosowana.

Słoneczny podgrzewacz wody

panele solarne www.morguefile.com

panele solarne www.morguefile.com

Kolektory słoneczne ze względów praktycznych,  usytuowane są najczęściej na dachu, tak więc zwolenników rozwiązań proekologicznych widać na pierwszy rzut oka. Z zewnątrz kolektor przypomina ciemne płaskie panele wyglądające jak okna w połaci dachu. W rzeczywistości są to powierzchnie, które łapią promienie słoneczne.

Jak działają kolektory słoneczne?

Pokrywa je specjalny absorber, który przekazuje ciepło do umieszczonego pod nim specjalnego czynnika transportującego energię. Czynnik ten ma o bardzo niskiej temperaturze zamarzania, jest tłoczony pompą obiegową do wymiennika ciepła zasobnika solarnego, który jest częścią instalacji solarnej. Woda w zasobniku ciepłej wody jest podgrzewana ciepłem odbieranym przez dolną wężownicę.

Dodatkowe zabezpieczenia

Jeżeli promieniowanie słoneczne jest zbyt słabe, układ sterowania włącza dodatkowe, alternatywne mechanizmy do podgrzewania wody. Automatyczne zabezpieczenia nie pozwalają na podgrzanie wody do zbyt wysokiej temperatury np. w przypadku upałów.

panele solarne sposób działania

panele solarne sposób działania

Jaką powierzchnię powinny mieć kolektory słoneczne?

Powierzchnię kolektorów słonecznych, konieczną do przygotowania odpowiedniej ilości ciepłej wody, łatwo wyliczą nam specjaliści czy dystrybutorzy kolektorów solarnych. Można też bez trudu znaleźć odpowiednie przeliczniki w Internecie. Obliczenia opierają się na stałym rocznym zużyciu energii, która była nam potrzebna do podgrzania potrzebnej ilości wody.

Jednak z praktyki wynika, że dla przeciętnego domu jednorodzinnego, wystarczającym są kolektory słoneczne o powierzchni czynnej od 4 do 5 m kwadratowych.

Ważne są strony świata

Przy planowaniu instalacji paneli solarnych należy wziąć pod uwagę, aby jego powierzchnia była właściwie usytuowana. Najlepiej, więc montować je od południowej strony, w takim miejscu by w ciągu dnia nigdy nie padał na nie cień. Należy, więc zwrócić również uwagę, czy któryś z wyższych budynków nie zasłoni panelom dostępu do słońca. Jeżeli nie znajdujemy odpowiedniego miejsca na kolektor słoneczny na dachu domu, możemy wziąć pod uwagę instalacje paneli na dachu domku gospodarczego lub garażu, ale nie zapominajmy, że odległość od wymiennika ciepła do kolektora musi być jak najkrótsza.

Uzyskiwanie energii z kolektorów słonecznych jest nie tylko modne, ale w perspektywie długoterminowej jest rozwiązaniem niezwykle ekonomicznym. Nie zapominajmy też o ekologicznym aspekcie takich mechanizmów, a poza tym…z danych z biur nieruchomości wynika, że instalacja kolektora słonecznego na dachu znacznie podnosi wartość nieruchomości.

Więcej w kategorii: Kolektory słoneczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Kolektory słoneczne, czyli bateria na dachu

  1. Artykuły o kolektorach a wszystkie zdjęcia pokazują panele fotowoltaiczne…