Kolektory słoneczne – ile można zaoszczędzić?

26.02.2011

Kolektory słoneczne zwracają się w mniej więcej 6 lat. Okres ten uzależniony jest od rodzaju instalacji oraz źródła energii, które używamy na co dzień w domu.

Dobrej jakości kolektory słoneczne zapewniają zaoszczędzenie od 50 do 70% tradycyjnych nośników energii przeznaczonych do ogrzewania wody użytkowej w domu. Im więcej zużywamy ciepłej wody oraz im wyższe mamy rachunki za prąd, tym bardziej uzasadnione jest wyposażenie naszego domu w kolektory słoneczne.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne fot. Roto

Aby wykonać obliczenia dotyczące poziomu oszczędności, jaki zapewnia kolektor solarny do podgrzania wody użytkowej, zakładając, że pokryje on średnio 60% zapotrzebowania na niezbędną do tego energię, musimy pomnożyć liczbę kilowatogodzin energii, zużytych do podgrzewania wody przez cenę jednej kilowatogodziny i 60%. Ilość energii, jaka potrzebna jest do podgrzania wody dla jednej osoby stanowi około 1300-2300 kWh w skali roku.

Załóżmy, że nasz dom o powierzchni 130 m2 zamieszkują cztery osoby. Przy założeniu, że całkowite zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi 22 300 kWh, z czego 6700 kWh to wartość potrzebna do podgrzania wody. Porównajmy orientacyjnie koszty ogrzewania i podgrzewania wody oraz rozważmy oszczędności jakie mogą przynieść kolektory słoneczne.

Oszczędności jakie dają kolektory słoneczne
Jeżeli zakładamy, że 60% energii niezbędnej do podgrzania ciepłej wody będzie dostarczane przez kolektory słoneczne, to pozostałe 40% musimy dostarczyć z innego konwencjonalnego źródła. Koszt 60% energii to roczne oszczędności wynikające z zastosowania kolektorów. Nasza inwestycja zwróci się tym szybciej, im droższego źródła energii używamy do podgrzewania wody. Jeżeli koszt naszej inwestycji wynosi około 10 tys. zł, po sześciu latach zwróci się on w przypadku podgrzewania wody energią elektryczną, rok więcej będziemy czekać na zwrot, kiedy będziemy używać gazu płynnego, a gdy będziemy korzystać z oleju opałowego do zasilenia urządzenia grzewczego, zajmie nam to osiem lat. Jeżeli z kolei dysponujemy dostępem do gazu ziemnego, czas zwrotu inwestycji w kolektory wydłuży się nawet do 16 lat. Jeżeli zainwestujemy w droższe zestawy solarne, okresy zwrotu zainwestowanych środków wydłużą się odpowiednio.

Skrócić ten okres możemy z kolei gdy wzrosną ceny używanego w gospodarstwie domowym nośnika energii (oleju, energii elektrycznej, gazu). Gdy nasze zapotrzebowanie na ciepłą wodę i tym samem jej zużywanie wzrośnie, zwrot kosztu naszej inwestycji również znacząco się skróci.

Warto także pamiętać, że kolektory słoneczne w instalacjach, które zasilamy przez urządzenia grzewcze na gaz ziemny, płynny bądź olej to nie tylko inwestycja korzystna dla naszego domowego budżetu, ale również świetne rozwiązanie proekologiczne, bowiem w sposób istotny ogranicza emisję dwutlenku węgla powstającego podczas spalania.

Więcej w kategorii: Kolektory słoneczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Kolektory słoneczne, czyli bateria na dachu

  1. Artykuły o kolektorach a wszystkie zdjęcia pokazują panele fotowoltaiczne…