Kolektory słoneczne rodzaje i zasada działania

18.07.2012

Kiedy budujemy dom bardzo często stajemy przed dylematem  jakie mamy wybrać źródło ogrzewania. Bardzo popularnym i zarazem nic nie kosztującym źródłem energii są kolektory słoneczne

Jednorazowym wydatkiem jest zakup takiego kolektora i jego zamontowanie. Później pozostaje nam czekać na promienie słoneczne . Promienie te docierają do kolektora i zamieniane są na energię cieplną nośnika ciepła, który może być na przykład cieczą lub gazem. Kolektory słoneczne też nazywane są solariami czy bateriami słonecznymi.

kolektory słoneczne na dachu

kolektory słoneczne na dachu fot. assets.inhabitat.com

Na rynku występuje kila typów  takich kolektorów słonecznych. Kolektory słoneczne zwykłe najczęściej w kształcie prostokąta, gdzie na powierzchni kolektora znajduje się tak zwana warstwa absorbera, na których leżą rurki. Rurki te mają za zadanie odbierać ciepło od nagrzanego absorbera, po czym są oddawane do wymiennika ciepła. Baterie słoneczne są na całości przykryte materiałem z tworzywa lub szkła hartowanego. Tego typu kolektory słoneczne pobierają promieniowanie bezpośrednie.

Występują również kolektory próżniowe, które mają taka samą budowa jak płaskie. Różnica polega na tym, że w tego typu kolektorach wokół absorbera wytwarza się próżnia, dzięki czemu ponosimy zdecydowanie mniejsze straty ciepła, a co za tym idzie ich sprawność jest większa. Dodatkowym plusem jest fakt, że pochłaniają też promieniowanie rozproszone. Taki kolektor posiada hermetyczną budowę, dzięki czemu zapobiega dostawania się do jego wnętrza  kurzu, a co za tym idzie będzie utrzymywał wysoką sprawność w pozyskiwaniu ciepła z promieni słonecznych. Kolektory słoneczne próżniowe rurowe są kolektorami bardzo energooszczędnymi. Tego typu kolektory ciepło pobierają z promieniowania rozproszonego. Potrafią one ogrzać wodę nawet zimą, gdy pogoda nie sprzyja, a słońce jest za chmurami. Ich sprawność jest również wyższa niż w bateriach słonecznych płaskich. Absorber może być obracany co daje nam możliwość optymalnego ustawienia względem słońca. Jest on umieszczony w szklanej rurze, gdzie jest próżnia.

panel solarny fot. solarpowerguidebook.com

panel solarny fot. solarpowerguidebook.com

Występują również solaria z przepływem bezpośrednim czynnika roboczego. Tu również mamy do czynienia z rurą próżniową, w której zamontowane są współosiowo dwie małe rurki. Do absorbera wpływa zimny czynnik roboczy po czym wraca czynnik ogrzany. Mamy również do czynienia z kolektorami słonecznymi, w których są wbudowane rurki cieplne, gdzie energia odbierana jest z absorbera w momencie, kiedy odparowuje ciecz, która jest zawarta w rurce. Ciecz ta paruje w niskich temperaturach.

Ostatnim typem kolektorów słonecznych są kolektory koncentryczne, które możemy spotkać również pod nazwą wysoko refleksyjne zwierciadła paraboliczne CPC. Te kolektory charakteryzują się tym, że możemy uzyskać bardzo wysoką temperaturę czynnika grzewczego, co przekłada się na najwyższą sprawność.

Te baterie są w kształcie zwierciadła i składają się z reflektorów, a promieniowanie słoneczne jest skupione wewnątrz kolektora. Dzięki temu ze ten kolektor jest w kształcie zwierciadła daje możliwość zwiększenia absorbowania promieniowania rozproszonego przez chmury.

A więc na jakiej zasadzie działa taka bateria słoneczna? W baterii słonecznej jest kolektor, w którym jest umieszczony absorber, na który padają promienie słoneczne nagrzewając go. Kiedy już absorber poprzez promieniowanie jest nagrzany energię, którą posiada zamienia w ciepło. Natomiast od absorbera ogrzewany jest tak zwany czynnik grzewczy, na przykład płyn, który nie zamarza czy po prostu woda, która przepływa przez kolektor. Następnie ogrzany płyn przechodzi do zasobnika, gdzie oddaje ciepło wodzie ogrzewanej, która znajduje się w zasobniku. Po czym ochłodzony wpływa z powrotem do kolektora.

Więcej w kategorii: Kolektory słoneczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Kolektory słoneczne, czyli bateria na dachu

  1. Artykuły o kolektorach a wszystkie zdjęcia pokazują panele fotowoltaiczne…