Wybieramy kolektor słoneczny

03.07.2011

Kolektor słoneczny to urządzenia stosowane w celu przetworzenia energii słonecznej na ciepło, czyli energię, którą możemy wykorzystać. Promienie słoneczne to najbezpieczniejsze i największe źródło energii znane człowiekowi. Przy tym jest to źródło ekologiczne i najtańsze, z którego możemy czerpać przez cały rok.

Kolektor słoneczny umieszcza się zazwyczaj na dachach domów pod takich kątem, który zapewnia największy pobór ciepła słonecznego. Ciepło słoneczne absorbowane jest przez  powierzchnię panela solarnego zamontowanego na dachu lub na konstrukcji wspornej na powierzchni gruntu, w następnym etapie przenoszone jest do zbiornika z wodą przez podgrzany płyn solarny w kolektorze.  W zbiorniku płyn solarny przekazuje ciepło wodzie. Kolektor słoneczny sprawi, że zimna woda podgrzewana jest nawet do 95°C.

Kolektor słoneczny

Kolektor słoneczny fot. Roto

Kolektor słoneczny

Kolektor słoneczny fot. Roto

 

 

 

 

 

 

Aby więc móc wykorzystać prawidłowo promieniowanie słoneczne musimy zakupić nie tylko kolektory słoneczne, ale również inne elementy instalacji, zabezpieczające prawidłowe działanie instalacji. Instalacja solarna składa się przeważnie ze:

– Zbiornika na podgrzewaną wodę

– Elementów pompowych zapewniających przepływ czynnika roboczego (płynu solarnego)

– Solarnego naczynia przeponowego, służącego do zabezpieczenia obiegu grzewczego na wypadek wzrostu ciśnienia w kolektorze

– Regulatora temperatury regulującego działanie solarnej pompy obiegowej

mechanizm działania kolektora słonecznego

mechanizm działania kolektora słonecznego

Koszt kolektora solarnego zależy przede wszystkim od:

– Rodzaju absorbera – absorbery różnią się współczynnikiem pochłaniania i strat ciepła. Wykonuje się je z miedzi lub innych materiałów. Efektywność kolektora w dużym stopniu zależy od warstwy selektywnej, którą jest pokryty absorber.

– Wielkości (powierzchni czynnej) kolektora

– Współczynnika emisji – powinien być jak najniższy. Oznacza bowiem straty energii pochłoniętej przez absorber.

– Rodzaju materiałów konstrukcyjnych

– Sprawności kolektora – stanowi o niej stosunek energii pochłoniętej przez kolektor do ilości energii docierającej do niego. Sprawność kolektora nie powinna być niższa niż 75%.

– Współczynnika absorpcji promieniowania słonecznego – powinien być jak najwyższy Na rynku dostępne są kolektory płaskie i rurowe zwane także próżniowymi. Kolektory rurowe charakteryzują się wyższą efektywnością, jednak ich cena jest również bardzo wysoka, co wydłuża znacznie czas zwrotu inwestycji.

W Polsce najczęściej montuje się kolektory płaskie, ich średni koszt (zestaw wszystkich elementów instalacji solarnej) razem z wykonaniem montażu dwóch – trzech kolektorów wynosi od 8 do 15 tys. zł.

Decydując się na kolektor słoneczny warto jednak kierować się nie tylko atrakcyjną ceną, ale również trzeba zwrócić uwagę na istotne parametry tych urządzeń, ich sprawność oraz jakość wykorzystanych materiałów. Wysoka jakość użytych materiałów i wykonania przekłada się istotnie na długotrwałe i sprawne działanie instalacji.

Więcej w kategorii: Kolektory słoneczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Kolektory słoneczne, czyli bateria na dachu

  1. Artykuły o kolektorach a wszystkie zdjęcia pokazują panele fotowoltaiczne…