Adaptacja poddasza na mieszkanie – jak to zrobić?

05.01.0006

Adaptacja poddasza na mieszkanie to bardzo popularny sposób zagospodarowania nieużywanej przestrzeni, w której zazwyczaj znajduje się strych.

Adaptacja poddasza na mieszkanie jeszcze niedawno nie była taka oczywista. Bardzo często ludzie uważali, że pod skosami dachu nie można było urządzić jakiegoś pokoju czy sypialni, ponieważ pomieszczenia te były pochylone poprzez konstrukcję dachu, która ograniczała możliwości adaptacyjne. W dzisiejszych czasach potrafimy poddasze swoich domów wykorzystać nie tylko na strych, gdzie składują różnego rodzaju rzeczy. Możliwa jest adaptacja poddasza w postaci sypialni, łazienek, garderoby czy nawet pokoi rodzinnych lub pokoi z kinem domowym.

Mieszkanie na poddaszu

Mieszkanie na poddaszu fot. Knauf

Bardzo dużą popularnością cieszą się domy parterowe gdzie adaptacja poddasza wydaje się wręcz nieodzowna. Jest bardzo dużo projektów, które są już gotowe, z których można korzystać w wielkich aglomeracjach, miastach czy wsiach. Pokoje na poddaszu cieszą się wśród ludzi posiadających niewielkie działki.

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość posiadaczy działek, decydując się na dom, ma w planach zagospodarowanie strychu w postaci pokoi. Kiedyś bardzo rzadko myślano o tym, a dopiero później projektowano strychy by wykorzystać je na pomieszczenia użytkowe.

Tak naprawdę jak będzie wyglądać nasze poddasze zależy od jego przestrzeni jak i kształtu dachu naszego domu. W najgorszym przypadku najmniej miejsca będzie na poddaszu, gdy konstrukcja dachu będzie czterospadowa, gdyż ta konstrukcja ograniczy naszą powierzchnię strychu poprzez skośne połacie. Co za tym idzie metraż parteru będzie zdecydowanie większy od powierzchni poddasza. Kiedy mamy dach dwuspadowy automatycznie na poddaszu robi się więcej miejsca i nie ma wielkiej różnicy w powierzchni między parterem, a poddaszem.

Aby adaptacja poddasza przyniosła dużą powierzchnię bardzo ważną rzeczą jest konstrukcja dachu, szerokości budynku i kąt nachylenia połaci. Aby aranżacja wnętrz była zdecydowanie łatwiejsza pamiętajmy o tym, aby budując dach tego domu był jak najwyżej uniesiony. Ale niestety coś kosztem czegoś. Kiedy unosimy dach jest wtedy zmiana w proporcji bryły domu, a co za tym idzie dom traci na wyglądzie.

aranżacja użytkowego poddasza sxc.uh

aranżacja użytkowego poddasza sxc.uh

Jak każde pomieszczenie, poddasze gdzie będziemy spędzać czas potrzebuje światła. Nie jest to taka prosta sprawa pod skosami dachu. Bardzo ważną sprawą są tu okna. Mogą być one zamontowane w ścianach szczytowych. Jednakże takie okna montuje się tylko w domu z dachem dwuspadowym. Stosując okna połaciowe możemy oświetlić pomieszczenia, które nie będą przylegać do szczytów. Poprzez kształt wnęk okiennych rozchodzenie się światła powinno wyglądać zdecydowanie lepiej we wnętrzu pomieszczenia. Okna powinny być tak osadzone, aby zapewniały kontakt wzrokowy z otoczeniem.

Ważną rzeczą są również lukarny, które doświetlają pomieszczenie i powiększają przestrzeń, również traktowane są jako ozdoba domu. Bardzo ważną rzeczą jest tu konstrukcja, która pozwala na zamontowanie zwykłych pionowych okien, oraz zmienia kształt dachu. Lukarny są mniej funkcjonalne we wnętrzach, chociaż wyglądają bardzo ładnie. Są bardzo kosztowną inwestycją, ale dzięki nim można zyskać wygląd wewnętrzny jak i zewnętrzny domu pod skosem.

Meblując się na poddaszu chcemy jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, zostaje bardzo dużo miejsca pod skosami, które możemy bardzo dobrze wykorzystać wbudowując różnego typu schowki, szafki, szuflady czy regały na zamówienie, które będą dopasowane do skosów.

Mieszkanie na poddaszu

Mieszkanie na poddaszu fot. Fakro

Aby adaptacja poddasza na mieszkanie była pełna musimy pomyśleć o schodach. Ważną rzeczą przy doborze schodów jest ich bieg dopasowany do spadku połaci, oraz szereg innych czynności, które nie zabiorą nam przestrzeni czy nie doprowadzą do komplikacji z wchodzeniem.

W pomieszczeniu na poddaszu bardzo ważna jest także temperatura. Chodzi o to, by było ciepło i bez zaduchu. Ma no to wpływ staranne ocieplenie oraz dobre funkcjonowanie wentylacji. Powietrze, które unosi się do góry najszybciej ucieka przez poddasze, dlatego tak ważne jest ocieplenie i wentylacja.

Umeblowanie poddasza to bardzo ważna sprawa. Meble powinny być dobrze dobrane. Często ciężko dostać meble, które będą nam pasować, więc są one wykonywane na zamówienie.

Więcej w kategorii: Poddasze stropy

Izolacja dachu

Dachówka

Coraz częściej adaptujemy powierzchnię poddasza do warunków mieszkalnych. Abyśmy jednak mogli odczuć komfort użytkowania pomieszczeń…

więcej

Izolacja dachu cz.I

Izolacja dachu

Nieodpowiednia izolacja dachu może nas kosztować wiele strat ciepła, co przy dzisiejszych cenach energii nie…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Izolacja dachu cz.I

  1. Mamy w domu fajne, duże poddasze, nie wiem dlaczego jeszcze go nie urządziliśmy. Chyba po prostu nie mieliśmy pomysłu ani funduszy. Teraz troche się pozmieniało i chcemy z żoną zaaranżować sobie tam sypialnię. Znacie może jakiś program do aranżacji? Jakiś kreator wnętrz czy coś w tym stylu?