Izolacja dachu

14.12.2011

Coraz częściej adaptujemy powierzchnię poddasza do warunków mieszkalnych. Abyśmy jednak mogli odczuć komfort użytkowania pomieszczeń na poddaszu, konieczna jest właściwa izolacja dachu pod dachem, musimy zająć się akustyczną izolacją pokrycia dachowego.

Wiele osób decyduje się na zagospodarowanie przestrzeni użytkowej pod dachem na sypialnię, pokój dziecięcy, gabinet czy nawet pokój kąpielowy.  Niezwykle ważną sprawą w takich wypadkach jest odpowiednia izolacja dachu pod względem przenikalności cieplnej jak docierających z zewnątrz hałasów.

Dachówka

Dachówka fot. APK

Według norm budowlanych wyróżnia się dwa typy hałasu. Jeżeli dźwięk przenoszony jest przez powietrze jak w przypadku ruchu ulicznego, mówimy o hałasie powietrznym, natomiast, gdy hałas dociera do wnętrza budynku poprzez drganie materiałów, powodowane np. przez krople spadającego deszczu, mówimy o hałasie uderzeniowym.

 

Zła izolacja dachu

może doprowadzić, że  konieczne może się okazać zamontowanie dodatkowych materiałów, chroniących przed hałasem, a to z kolei jest bardzo kosztowne. Warto zatem pamiętać, że izolacja dachu powinna być planowana już na etapie budowy domu.

Pierwszym krokiem do zabezpieczenia dachu przed uciążliwymi hałasami jest dobór odpowiedniego pokrycia. Materiałami pokryciowymi, które najlepiej wyciszają poddasze są dachówki ceramiczne lub dachówki cementowe. Zalicza się je do materiałów ciężkich, a to one właśnie znacznie trudniej poddają się drganiom powstającym pod wpływem fali dźwiękowej. Inaczej jest z pokryciami lekkimi, wykonanymi np. z blachy. Bardzo łatwo wprawiane są one w drgania, co znaczy że izolacja dachu jest  znacznie słabsza.

Pamiętajmy również, że miejscami, przez które dociera najwięcej hałasu z zewnątrz są okna. Na rynku dostępne są już modele, które cechują świetne właściwości akustyczne. Ponadto, aby stłumić dźwięki pochodzące z otoczenia, stosuje się  rolety zewnętrzne.

Więcej w kategorii: Poddasze stropy

Izolacja dachu

Dachówka

Coraz częściej adaptujemy powierzchnię poddasza do warunków mieszkalnych. Abyśmy jednak mogli odczuć komfort użytkowania pomieszczeń…

więcej

Izolacja dachu cz.I

Izolacja dachu

Nieodpowiednia izolacja dachu może nas kosztować wiele strat ciepła, co przy dzisiejszych cenach energii nie…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Izolacja dachu cz.I

  1. Mamy w domu fajne, duże poddasze, nie wiem dlaczego jeszcze go nie urządziliśmy. Chyba po prostu nie mieliśmy pomysłu ani funduszy. Teraz troche się pozmieniało i chcemy z żoną zaaranżować sobie tam sypialnię. Znacie może jakiś program do aranżacji? Jakiś kreator wnętrz czy coś w tym stylu?