Izolacja poddasza – jak to zrobić?

15.11.2012

Izolacja poddasza stała się priorytetem od kiedy przestrzeń pod dachem przestała być tylko strychem, magazynem niepotrzebnych przedmiotów, a zaczęła być starannie zagospodarowywanym, użytkowym poddaszem.

Prawidłowo wykonana izolacja poddasza chroni pomieszczenia znajdujące się pod nim przed nieproszonymi gośćmi takimi jak pleśń czy grzyb.

Przed negatywnymi skutkami wilgoci na poddaszu chronią przede wszystkim folie paroizolacyjne oraz membrany dachowe.

Izolacja dachu

Izolacja dachu

Wśród folii paroizolacyjnych najbardziej popularnym rozwiązaniem są te oparte na polietylenie, i o ile są one bardzo skutecznym sposobem izolowania dachu i nie przepuszczają pary wodnej, to mogą również powodować efekt tzw. torby foliowej (w przestrzeni między płytą gipsowo – kartonową, a warstwą paroizolacyjną gromadzi się para wodna). Przy braku odpowiedniej wentylacji przestrzeni błędnie przeprowadzona izolacja poddasza może prowadzić do powstawania grzyba i pleśni. Odpowiedzią na te problemy jest aktywna folia paroizolacyjna. Jej działanie wzbogacone jest warstwą aluminiową, która powoduje odbijanie ciepła pochodzącego z zewnątrz i zmniejszanie tym samym przepuszczalności pary wodnej.

Za izolację dachu odpowiada również membrana dachowa. Membrana jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne deskowanie czy papa bitumiczna, bowiem umożliwia zastosowanie grubszej izolacji termicznej, a dodatkowo jest znacznie łatwiejsza w ułożeniu i znacznie trwalsza niż tradycyjne materiały. Producenci oferują obecnie kilka rodzajów membran: jedno-, dwu- i trójwarstwowe. Im więcej warstw, tym więcej włókniny chroniącej powłokę funkcyjną membrany przed uszkodzeniem. Nie zawsze jednak wiąże się to z większą efektywnością, bowiem przez to, że górna warstwa włókniny pochłania wodę i zatrzymuje śnieg, często zmniejsza się jej paroprzepuszczalność.

Wśród materiałów, bez których izolacja poddasza mogłaby być trudna warto zwrócić uwagę na niezwykłe zdolności wełny mineralnej. Występuje ona w postaci płyt i mat o różnym stopniu twardości i gęstości oraz w formie granulatów i filców.

Płyty z wełny mineralnej występują w różnych wymiarach, najczęściej w formie prostokąta, można jednak spotkać je także w kształcie elipsy i koła. Na rynku dostępne są obecnie trzy rodzaje płyt, twarde o gęstości od 150 do 220 kg/m³, półtwarde o gęstości od 80 do 120 kg/m³ i miękkie o gęstości od 35 do 60 kg/m³. Płyty twarde i półtwarde stosuje się do wykonywania warstw izolacji, które narażone są na znaczne obciążenia, np. do ocieplania posadzek ułożonych bezpośrednio na gruncie, do ocieplania elewacji czy pod wylewki. Płyty miękkie z kolei kładziemy tam, gdzie izolacja poddasza nie jest narażona na obciążenia. Dlatego zastosujemy je do izolacji zarówno cieplnej jak i akustycznej stropów drewnianych, sufitów podwieszanych, poddaszy, dachów czy ścian w technologiach suchej zabudowy.

Izolacja poddasza to również wełna mineralna w postaci granulatu, znajdująca zastosowanie w wypełnianiu miejsc, do których dostęp jest znacznie utrudniony, takich jak np. szczeliny izolacyjne w ścianach warstwowych. Granulatu używa się również do wypełnienia stropów drewnianych. Do rozprowadzenia granulatu w szczelinach izolowanej przestrzeni najczęściej stosuje się specjalne wtryskarki ciśnieniowe.

Maty i filce stosuje się do izolacji ścian wewnętrznych i działowych, podłóg na poddaszach nieużytkowych i tych opartych na legarach. Używa się ich również do izolowania ścian zewnętrznych domów wykonanych w konstrukcjach szkieletowych. Maty z wełny mineralnej są niezwykle miękkie i elastyczne, wzmacniane są warstwą nośną w postaci folii aluminiowej, drucianej siatki czy welonu szklanego. Warstwy nośne spełniają dodatkowe funkcje, i tak maty wzmocnione folią aluminiową spełniają funkcje paroizolacyjne i ocieplające, a dodatkowo odbijają ciepło z powrotem do pomieszczenia. Z kolei maty na warstwie welonu szklanego jednocześnie zabezpieczają przed wilgocią i izolują przed wiatrem. Maty dostępne są w rolkach od 2 do 18 m, są szerokie od 50 do 120 cm i grube od 2 do 22 cm.

Więcej w kategorii: Poddasze stropy

Izolacja dachu

Dachówka

Coraz częściej adaptujemy powierzchnię poddasza do warunków mieszkalnych. Abyśmy jednak mogli odczuć komfort użytkowania pomieszczeń…

więcej

Izolacja dachu cz.I

Izolacja dachu

Nieodpowiednia izolacja dachu może nas kosztować wiele strat ciepła, co przy dzisiejszych cenach energii nie…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Izolacja dachu cz.I

  1. Mamy w domu fajne, duże poddasze, nie wiem dlaczego jeszcze go nie urządziliśmy. Chyba po prostu nie mieliśmy pomysłu ani funduszy. Teraz troche się pozmieniało i chcemy z żoną zaaranżować sobie tam sypialnię. Znacie może jakiś program do aranżacji? Jakiś kreator wnętrz czy coś w tym stylu?