Poddasze użytkowe – jak zbudować nad nim dach?

10.05.2013

Poddasze użytkowe pojawia się w  coraz większej ilości projektów. Ten trend sprawia, że pokrycie dachowe musi spełniać dodatkowe funkcje.

Poddasze użytkowe, które zastąpiło w większości nowych domów niewykorzystane strychy, pozwala na powiększenie przestrzeni użytkowej. Stąd jego rosnąca popularność. Aby zapewnić komfort mieszkania w pokojach zlokalizowanych bezpośrednio pod dachem, trzeba zadbać przede wszystkim o to, żeby wnętrza były ciche oraz by panowała tam odpowiednia temperatura.

Bezcenna cisza

Poddasze użytkowe

Poddasze użytkowe fot. Knauf

Tłumienie hałasów z zewnątrz to jedna z najistotniejszych, a jednocześnie najbardziej niedocenianych funkcji pokrycia dachowego. Kwestia akustyki jest poruszana stosunkowo rzadko, a tymczasem ma ogromny wpływ na komfort mieszkania na poddaszu użytkowym. Brak właściwej ochrony przed hałasem może powodować tak wysoką uciążliwość docierających z otoczenia dźwięków, w tym uderzających o dach kropli deszczu, że trudno będzie funkcjonować w danym wnętrzu, nie mówiąc o spaniu. Warto więc pomyśleć o izolacji akustycznej już na etapie wyboru materiałów budowlanych.

Jakie pokrycie wytłumi hałasy?

W normach budowlanych rozróżniono dwa rodzaje hałasu, charakteryzujące się różnym sposobem docierania do wnętrza budynków. W zależności od tego, czy dźwięk przenoszony jest bezpośrednio przez powietrze, czy też wywoływany jest drganiem materiałów, wyróżnia się hałas powietrzny i uderzeniowy. Źródłem pierwszego typu hałasu jest przeważnie ruch uliczny, drugiego – padający deszcz.

Jakie rodzaje materiałów budowlanych pomagają tłumić poszczególne rodzaje hałasu? Tak zwane ciężkie pokrycia dachowe, w tym dachówki ceramiczne czy cementowe, charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami w zakresie izolacji akustycznej niż pokrycia lekkie. Dlaczego? – Zgodnie z prawami fizyki fala dźwiękowa docierająca do przegrody wprawia ją w drgania – tłumaczy Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben. – Ciężkie, masywne materiały jest znacznie trudniej wprawić w drgania. Dachówki ceramiczne, charakteryzujące się większą masą niż np. blacha, mają tym samym znacznie lepsze właściwości izolacji akustycznej.

Dachówka

Dachówka

Dodatkowa ochrona

Wybór właściwego pokrycia dachowego to zdecydowanie pierwszy krok aby ochronić poddasze użytkowe przed niepożądanymi hałasami. Warto również pamiętać o tym, że miejscami, przez które przenika najwięcej dźwięków z otoczenia, są okna. Montaż modeli o wysokich parametrach izolacyjności dźwiękowej lub zastosowanie zewnętrznych rolet jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem tego problemu. Hałas na poddaszu w pewnym stopniu minimalizuje także warstwa ocieplenia, jednak jej podstawowym zadaniem jest przede wszystkim termoizolacja, czyli drugi czynnik wpływający na komfort użytkowania poddasza.

Materiały o dobrych właściwościach termoizolacyjnych

Termoizolacja dachu zależy przede wszystkim od dwóch elementów. Największą rolę w minimalizowaniu strat ciepła odgrywa właściwy materiał izolacyjny. Jeśli chcemy poddasze użytkowe przystosowane do warunków mieszkalnych, zaleca się wykonanie izolacji dwuwarstwowej, której łączna grubość powinna być nie mniejsza niż 30 cm. Jedną warstwę wełny rozmieszcza się pomiędzy krokwiami, drugą natomiast montuje tuż pod nimi. Drugim czynnikiem jest wybór materiału pokryciowego. Korzystnymi parametrami, ograniczającymi straty ciepła, charakteryzują się dachówki ceramiczne. – Ponieważ dachówki ceramiczne należą do grupy materiałów dachowych o masie większej niż np. pokrycia z blachy, ich właściwości termoizolacyjne są również bardziej korzystne – mówi Krzysztof Omilian z firmy Röben.

Odpowiednia temperatura przez cały rok

Rolą właściwie wykonanej izolacji cieplnej dachu jest nie tylko zapewnienie jak najmniejszych strat ciepła, ale również ochronić poddasze użytkowe przed nadmiernym przegrzewaniem. O ile w okresie jesienno-zimowym zależy nam na tym, żeby zminimalizować przenikanie ciepła na zewnątrz, tak w letnie upały dach ma chronić przed zbytnim nagrzewaniem się pomieszczeń. Również w tym wypadku ważną rolę pełni rodzaj zastosowanego materiału pokryciowego. – Dachówki ceramiczne nagrzewają się znacznie wolniej niż pokrycia z blachy – wyjaśnia Krzysztof Omilian.

Wentylacja – wsparcie izolacji cieplnej

Skuteczność izolacji cieplnej uwarunkowana jest prawidłowo funkcjonującym systemem wentylacyjnym. Zasada ta dotyczy zarówno konstrukcji ścian, jak i dachu. Zastosowanie wełny szklanej lub mineralnej, której właściwości cieplne mogą zostać osłabione poprzez działanie wilgoci, wymaga użycia materiałów chroniących ją przed wodą deszczową oraz parą wodną pochodzącą z pomieszczeń. Z tego względu pod warstwą wełny montuje się folię paroizolacyjną, a nad nią – wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową. Taki komplementarny układ, uzupełniony przez rozmieszczone odpowiednio dachówki wentylacyjne oraz wpust powietrza przy okapie i kalenicy, nie tylko zoptymalizuje efektywność izolacji cieplnej, ale też uchroni więźbę przed zawilgoceniem.

Więcej w kategorii: Poddasze stropy

Izolacja dachu

Dachówka

Coraz częściej adaptujemy powierzchnię poddasza do warunków mieszkalnych. Abyśmy jednak mogli odczuć komfort użytkowania pomieszczeń…

więcej

Izolacja dachu cz.I

Izolacja dachu

Nieodpowiednia izolacja dachu może nas kosztować wiele strat ciepła, co przy dzisiejszych cenach energii nie…

więcej

Dodaj komentarz

One thought on “Izolacja dachu cz.I

  1. Mamy w domu fajne, duże poddasze, nie wiem dlaczego jeszcze go nie urządziliśmy. Chyba po prostu nie mieliśmy pomysłu ani funduszy. Teraz troche się pozmieniało i chcemy z żoną zaaranżować sobie tam sypialnię. Znacie może jakiś program do aranżacji? Jakiś kreator wnętrz czy coś w tym stylu?