Styropian – jak wykonać nim izolację dachu?

26.01.2011

Mimo, że styropian jest mniej popularnym materiałem używanym do izolacji cieplnej dachu, niż wełna mineralna, warto o nim pamiętać.

Styropian charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi w niskich temperaturach oraz w warunkach wysokiej wilgotności. Cechuje go naturalna hydrofobowość, która w praktyce oznacza nie nasiąkanie wodą. Styropian odporny jest na pleśń, grzyba, bakterie, ale również skutecznie opiera się procesom starzenia.

Izolacja dachu

Izolacja dachu

Styropian jest materiałem lekkim, dlatego bez problemu można go transportować, a wysoka odporność na wilgoć i temperaturę umożliwia montaż w każdych warunkach atmosferycznych. Styropian jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, nie powoduje alergii i nie pyli się.

Spieniony polistyren zbudowany jest z zamkniętych komórek o obłych kształtach wypełnionych powietrzem. Powietrze stanowiące ponad 95% jego objętości jest unieruchomione, w skutek czego styropian zachowuje bardzo dobrą izolacyjność termiczną. Otrzymuje się go w procesie spieniania granulek polistyrenu parą wodną. W zależności od stopnia spienienia uzyskuje się styropiany o różnej gęstości. Te o małej gęstości są słabe mechanicznie i łatwo ulegają zgnieceniu. Natomiast styropiany o większej gęstości są znacznie twardsze i umożliwiają poprawne izolowanie niektórych elementów konstrukcyjnych, narażonych na duże obciążenie (np. podłogi, dachy, elementy do formowania ścian, stropów żelbetowych).

ocieplanie budynku www.morguefile.com

ocieplanie budynku www.morguefile.com

Dużą zaletą styropianu jest niewątpliwie łatwość w obróbce. Płyty styropianowe tnie się zwykłym nożem, a krawędzie wyrównuje się papierem ściernym.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy kupnie płyt styropianowych?

Otóż, należy dobrać odpowiednią grubość płyt uwzględniając pozostałe warstwy dachu. Najlepiej wybrać płyty łączone na tzw. pióro – wpust, bowiem pomagają one pozbyć się problemu powstawania mostków termicznych czyli wzmożonego uciekania ciepła. Na rynku dostępne są rozwiązania, które pozwalają łączyć dwie lub trzy płyty ze sobą, dzięki czemu możemy używać je do izolowania dachów o różnym rozstawie krokwi, nawet do długości 2 m. Ponadto w odróżnieniu od innych, cięższych materiałów izolacyjnych, trzymają się w miejscu wbudowania, bez dodatkowych łat i konstrukcji mocujących.

Jeśli decydujemy się na izolację dachu krokwiowego płytami styropianowymi pamiętajmy aby wykonać przynajmniej dwucentymetrową szczelinę wentylacyjną miedzy termoizolacją, a deskowaniem, dzięki czemu unikniemy stosowania dodatkowej paroizolacji.

Więcej w kategorii: Poddasze stropy

Izolacja dachu

Dachówka

Coraz częściej adaptujemy powierzchnię poddasza do warunków mieszkalnych. Abyśmy jednak mogli odczuć komfort użytkowania pomieszczeń…

więcej

Izolacja dachu cz.I

Izolacja dachu

Nieodpowiednia izolacja dachu może nas kosztować wiele strat ciepła, co przy dzisiejszych cenach energii nie…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Izolacja dachu cz.I

  1. Mamy w domu fajne, duże poddasze, nie wiem dlaczego jeszcze go nie urządziliśmy. Chyba po prostu nie mieliśmy pomysłu ani funduszy. Teraz troche się pozmieniało i chcemy z żoną zaaranżować sobie tam sypialnię. Znacie może jakiś program do aranżacji? Jakiś kreator wnętrz czy coś w tym stylu?