Alternatywne pokrycia dachu

11.10.2011

Na kształt i wygląd dachu, także dziś, ogromny wpływ ma położenie domu i klimat w jakim żyjemy. Niegdyś domy – zarówno wiejskie chałupy jak i dwory kryte były ogólnie dostępnymi na danym terenie materiałami lokalnymi, których technologia obróbki znana była lokalnym rzemieślnikom. Dziś alternatywne pokrycia dachu stają się niezwykle modne.

Z pewnością wiele z nich, jak pokrycia wiejskich chat, pozyskiwanych było za darmo. Chaty kryły strzechy ze słomy lub trzciny, gonty drewniane, wióry osikowe, a czasami łupki naturalne. Dziś te pokrycia stają się niezwykle modne. Przypominamy sobie o tym, że są dla nas przyjazne i zdrowe, choć dziś nie są już wcale tanie. Na pokrycie dachu materiałem alternatywnym decyduje się zaledwie 5% nowych właścicieli domów.

Dach w starym stylu

Dach w starym stylu

Alternatywne pokrycia dachu

Gonty drewniane – Wymagany kąt nachylenia dachu przy tego rodzaju pokryciu to 45% lub więcej. Gonty wykonywane są najczęściej z drewna świerkowego, sosnowego lub jodłowego. Mogą być cięte lub łupane zgodnie z naturalnym przebiegiem włókien Pojedynczy gont, ma kształt wąskiego klina, co umożliwia układanie tego typu materiału na dachach o nawet bardzo skomplikowanej konstrukcji. Jak każde drewno, gonty wymagają impregnacji w celu zabezpieczenia ich przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Pokrycie dachu gontami drewnianymi wymaga specjalistycznych umiejętności i doświadczenia, dlatego warto wynająć do tego celu wykwalifikowaną ekipę dekarską.

Strzecha – Wykonywana jest ze słomy lub trzciny wodnej. Niegdyś było to najbardziej powszechnie stosowane pokrycie chat chłopskich. To, co kiedyś było symbolem ubóstwa dziś paradoksalnie jest uważane za materiał ekskluzywny, na który mogą pozwolić sobie naprawdę nieliczni. Podstawową zaletą nowoczesnej odmiany strzechyjest wodoszczelność i duży stopień izolacyjności ciepła. Zaznaczyć należy, że materiały, z których wykonuje się współczesne strzechy są nasycane specjalnymi ognioodpornymi substancjami, ale zupełnie odporne na działanie ognia z pewnością nie są. Problemem poważniejszym jest waga samego materiału, która może przekraczać nawet 70kg /m. Trzeba przyznać ze to dość duże obciążenie dla dachu, jest sporym wyzwaniem dla jego konstrukcji.

Dom kryty strzechą www.morguefile.com

Dom kryty strzechą www.morguefile.com

Łupek naturalny – Materiałem budulcowym jest tu naturalna skała osadowa, składająca się z wielu warstw miki. Łupek jest niezwykle trwałym materiałem, którego można używać na pokrycie nawet najbardziej skomplikowanych konstrukcji dachowych, o skomplikowanych, miękkich lub łukowatych liniach, ponieważ z łupka powstają płytki różnych kształtów; łukowate, prostokątne, łuskowate, a nawet oktagonalne. Niezwykle praktyczne, ale i bardzo efektowne jest tzw. dzikie krycie, podczas którego- dekarz bezpośrednio na dachu, formuje potrzebny mu kształt płytki. Kamień jest pokryciem ciężkim, ale w sposób naturalny zachowuje specyficzny mikroklimat domu, jest niezwykle wręcz dekoracyjny i ma dobre właściwości termiczne i dźwiękowe.

Te alternatywne pokrycia dachu wracają dziś do łask wraz z modą na ekologię. Nie można im odmówić zalet i funkcjonalności. Niestety alternatywne pokrycia dachu takie jak łupek, strzecha czy gonty są produktem niszowym a przez to dość kosztownym a szkoda bo dodają szczególnego charakteru domom, które okrywają.

Więcej w kategorii: Pokrycia dachowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>