Eternit – jak się go pozbyć z dachu?

08.06.2011

Eternit w Polsce jest jeszcze na dachach wielu domów i budynków. Rząd przewiduje oczyszczenie kraju z azbestu do roku 2032.

W myśl badań,  azbest jest wyjątkowo szkodliwy dla ludzkiego organizmu.  Eternit może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, gdy podejmiemy na przykład próbę jego demontażu. Wtedy pojawi się pył azbestowy o działaniu rakotwórczym, jeśli przedostanie się do układu oddechowego człowieka może w sposób zasadniczy przyczynić się do powstania nowotworów. W przypadku eternitu produkowanego obecnie nie musimy się niczego obawiać. Demontaż pokrycia dachowego niczym nie grozi i nie trzeba powściągać dodatkowych środków zabezpieczających.

Eternit

Eternit fot. Spe-Bau

Jak bezpiecznie usunąć z dachu eternit?

Jeżeli planujemy usunąć eternit z dachu, powinniśmy przygotować się na spore koszty. Zdjęcie eternitu z dachu o powierzchni około 100 m² wraz z transportem na wysypisko i neutralizacją wyniesie nas około 5000 zł. Dlatego wiele osób wybiera opcję zabezpieczenia eternitu. Dach pokrywa się w tym celu płynnymi substancjami, które chronią przed pyleniem azbestu. Służą do tego między innymi specjalnie do tego przeznaczone wodorozcieńczalne farby akrylowe. Podejmując się zabezpieczania eternitu należy pamiętać o wszystkich środkach ochronnych takich jak rękawice, maski i odzież ochronna. Niektórzy wybierają również mniej kosztowną opcję układania nowego pokrycia na płytach azbestowych. Do tego celu nadają się głównie faliste płyty bitumiczne, blachy oraz blachodachówki. W rozrachunku końcowym jednak obie metody nie są tak skuteczne jak całkowite usunięcie pokrycia eternitowego.

Usuwając eternit otrzymamy pomoc

Jeżeli przed usunięciem płyt azbestowych wstrzymują nas finansowe ograniczenia, możemy spróbować skorzystać z pomocy gminy lub powiatu. Co prawda nie ma przepisów umożliwiających refundację demontażu pokryć eternitowych, ale wielokrotnie lokalne władze przychylają się do tego typu wniosków. Należy wtedy przedstawić potwierdzenie wykonania prac renowacyjnych w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami oraz przez koncesjonowaną firmę. Istnieje również możliwość wnioskowania o preferencyjny kredyt w Banku Ochrony Środowiska. Dodatkowo grupa właścicieli budynków pokrytych eternitem ma szansę otrzymać dotację z jednego z funduszy programowych dotyczących rozwoju regionalnego.

Regulacje prawne dotyczące demontażu pokryć cementowo-azbestowych zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 14 sierpnia 1998 roku – Dz. U. Nr 138, poz. 895 – w sprawie wytwarzania odpadów niebezpiecznych zawierających azbest. Według przepisów usuwania i neutralizacji eternitu mogą podejmować się jedynie wyspecjalizowane firmy. Wykaz koncesjonowanych firm zajmujących się usuwaniem pokryć dachowych tego typu znajdziemy w lokalnym wydziale ochrony środowiska.

 

Demontaż eternitu

Demontaż eternitu fot. Agraf

Jeśli właśnie podjęliśmy decyzję o usunięciu azbestu z naszego dachu, powinniśmy nasz zamiar zgłosić do odpowiedniego lokalnego organu nadzoru budowlanego. Do naszego zgłoszenia musimy załączyć dokument, stwierdzający, że możemy dysponować terenem, na którym będą przeprowadzane prace budowlane. Należy także podać dane firmy, która wykona prace rozbiórkowe. Najczęściej wszystkie formalności załatwia zatrudniony wykonawca.

Demontaż eternitu

Demontaż eternitu fot. Agraf

Demontaż azbestu rozpoczyna się zabezpieczeniem terenu. Koniecznie muszą zostać wywieszone tablice ostrzegawcze, informujące okolicznych sąsiadów o rodzaju wykonywanych prac. Ekipa ubrana w specjalną odzież ochronną usuwa płyty tak, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w ich strukturę. W czasie pracy dach zwilża się wodą w celu ograniczenia unoszenia się pyłu w powietrzu. Następnie umieszcza się płyty azbestowe w szczelnych foliowych workach i wywozi na wysypisko śmieci. Po wykonaniu usługi wykonawca winien dostarczyć nam dokument stwierdzający wykonanie prac zgodnie z wszelkimi regulacjami technicznymi oraz stosowne potwierdzenie przyjęcia odpadów przez wysypisko.

Więcej w kategorii: Pokrycia dachowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>