Gdy papa wymaga naprawy

13.08.2011

Papa znajduje bardzo szerokie zastosowanie w pokryciach fundamentów, balkonów, podłóg, dachów czy tarasów. Pokrycie z papy może służyć nam przez wiele lat o ile zostało prawidłowo wykonane, a jego ewentualne naprawy są w odpowiedni sposób przeprowadzane. Dziś zajmiemy się naprawą papy, z której wykonano pokrycie dachowe.

Żeby móc przystąpić do renowacji pokrycia dachowego z papy, należy przede wszystkim określić rodzaj i stopień uszkodzenia. Uszkodzona papa na dachu oprócz tego, że wygląda nieestetycznie, może również grozić przeciekaniem.

Kładzenie papy

Kładzenie papy

Jeżeli papa ma minimalne nawet pęcherze i pęknięcia, to czeka nas jej konserwacja. Jej przeprowadzenie powstrzyma dalsze uszkodzenia. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, które pozwolą nam wydłużyć żywotność naszego pokrycia. Prace konserwacyjne możemy wykonać samodzielnie. W celu konserwacji papy stosujemy różnego rodzaju masy asfaltowe. Nakłada się je dwu bądź trójwarstwowo specjalnymi szczotkami dekarskimi. Wraz z masą asfaltową stosuje się również grunt bitumiczny, który tworzy szczelną warstwę ochronną, odporną na działanie czynników atmosferycznych.

Jeżeli z kolei nasze pokrycie dachowe z papy jest popękane w niewielkim stopniu i dodatkowo występują na nim wyraźne pęcherze, będziemy musieli w pierwszej kolejności usunąć pęcherze, następnie po odczekaniu kilku godzin by powierzchnia przeschła, możemy zabierać się do naprawy. Do naprawy pęknięć i pozostałości usuniętych pęcherzy, używamy specjalnych mas bitumicznych albo klejów. Na uszkodzenie naklejamy łatę wyciętą z papy, o wielkości przynajmniej 10 cm większej niż nasze pęknięcie. Warto po wszystkim dodatkowo papę zakonserwować.

W sytuacji, gdy nasza papa jest wyraźnie spękana albo widoczne są na niej liczne pęcherze, pozostaje nam już tylko wymienić papę na nową. Jeżeli nasza stara papa jest wielowarstwowa, pamiętajmy, że musimy usunąć wszystkie jej warstwy. Niestety jest to bardzo pracochłonny i kosztowny zabieg. Przed przystąpieniem do układania nowej papy, trzeba najpierw usunąć wszystkie pęcherze na starym pokryciu. Należy je rozciąć, podkleić lepikiem na gorąco i wyrównać istniejące zagłębienia na powierzchni dachu. Następnie gruntujemy powierzchnię substancjami bitumicznymi i układamy nową warstwę papy.

Więcej w kategorii: Pokrycia dachowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>