Konserwujemy dach – na co zwracać uwagę?

26.06.2011

Dach wymaga konserwacji, dlatego przegląd dachu należy wykonywać cyklicznie, zwłaszcza po zimie, kiedy najbardziej narażony jest na negatywny wpływ warunków atmosferycznych.

Dach poddawany jest przez cały rok różnorodnym wpływom warunków atmosferycznych, takim jak; porywisty wiatr, śnieg czy opady deszczu. W związku z tym najlepiej wykonywać przegląd dachu przynajmniej dwa razy w roku, na wiosnę i jesienią.

Dach

Dach fot. GAF

Najlepiej, jeśli taki przegląd przeprowadzany jest przez wykwalifikowanych fachowców, którzy znają jego konstrukcję i specyfikę.

dach i jego stan po zimie

Kompleksowy przegląd dachu powinien składać się z kontroli jego konstrukcji oraz ze sprawdzenia stanu pokrycia. Miejmy na uwadze zwłaszcza słabe miejsca połaci, bowiem to właśnie one są najbardziej narażone na szkodliwe oddziaływanie warunków atmosferycznych. Takimi punktami, które wymagają szczególnej uwagi są zlewnie dachowe, kosze, kominy czy ściany boczne lukarn.

Starannie przyjrzyjmy się również systemowi orynnowania, który chroni dach od wilgoci. Należy przeprowadzić konserwację rynien, usunąć znajdujące się tam liście, gałęzie, piach czy inne elementy, które mogą blokować przepływ wody. Źle oczyszczone rynny mogą grozić niedrożnością systemu, co w konsekwencji utrudni odprowadzanie wody z połaci dachowej. Dodatkowo może spowodować zawilgocenie ścian, powstawanie grzyba i nadwyrężanie, a wręcz niszczenie konstrukcji murów. Przy okazji przeglądu systemu orynnowania domu, przyjrzyjmy się również rynnom odwadniającym okna dachowe oraz wszelkim innym zagłębieniom w dachu np. koszom. W sytuacji nadmiernych opadów deszczu, woda może wylewać się poza powierzchnię kosza i uszkadzać folię wstępnego krycia, a to z kolei grozi przeciekaniem dachu.

Przeglądając dach, sprawdźmy stan obróbek blacharskich, czy nie są poluzowane i czy silikonowa warstwa uszczelniająca się nie pokruszyła. Zwróćmy również uwagę na wszelkie oznaki zużycia materiałów pokryciowych. Najmniej kłopotu dostarczają dachy pokryte dachówkami betonowymi lub ceramicznymi, bowiem cechuje je wysoka wytrzymałość na uszkodzenia oraz na zmiany warunków atmosferycznych. Ponadto dużo łatwiej wymienić poszczególne części w dachach zbudowanych z drobnych elementów. Więcej problemu sprawią niewątpliwie pokrycia wykonane z materiałów wielkoformatowych jak np. blachodachówki. W tym przypadku bowiem konieczna jest wymiana sporej części dachu.

Więcej w kategorii: Pokrycia dachowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>