Pokrycia dachowe – blachy i papy

18.06.2012

Czy pokrycia dachowe z blachy i papy występują jeszcze? Jak najbardziej. Nadal są bardzo popularne, łatwe w ułożeniu, tanie i wytrzymałe. Poza tym idealnie pasują do budynków, w których albo dach jest słabo widoczny albo nie jest potrzebna wyjątkowa estetyka materiału. Wtedy sprawa wydaje się dużo prostsza niż w przypadku dachówek – wybór ogranicza się tylko do dwóch materiałów.

Być może było przesadą stwierdzenie, że nie wymaga się od nich wysokiej estetyki. Nowoczesne pokrycia dachowe z blachy i papy są niemal idealną kopią wyglądu dachówek cementowych i naprawdę trzeba mieć wprawne oko, by od razu zauważyć, jaki materiał został użyty.

pokrycie dachu blachą

pokrycie dachu blachą fot. sxc.hu

Pokrycia dachowe z blachy

Z reguły wytwarzane są ze stali lub z aluminium. O ile stal nadaje się do większości zastosowań, które są naprawdę szerokie (dachy, ale także i boki hal przemysłowych itp.), to blachy aluminiowe sprawdzą się wyśmienicie wszędzie tam, gdzie wymagane jest zabezpieczenie przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Szczególnie chodzi o bardzo niskie temperatury oraz dużą wilgotność powietrza – aluminium w przeciwieństwie do blachy nie zardzewieje w takich warunkach. Nie trzeba się jednak przejmować mieszkając w Polsce. Nie trzeba zbierać pieniędzy do skarbonki na dużo droższą blachę aluminiową. W naszym klimacie idealnie sprawdzi się stal. Trzeba tu zaznaczyć, że blachy zbudowane są

blaszane pokrycie dachu

blaszane pokrycie dachu fot. sxc.hu

wielowarstwowo, a stal jest tylko jedną z części składowych obok takich budulców, jak cynk (stal przez to nie rdzewieje) czy kolejne warstwy podkładowe, ochronne czy nawierzchniowe. Zbudowane w ten sposób blachy charakteryzują się dużą trwałością ogólną (gwarancje do 20 lat) oraz dobrym zabezpieczeniem trwałości kolorów. Dużym plusem w przypadku tego rodzaju pokrycia jest też łatwość ułożenia.

Blachy kupuje się w arkuszach, w zależności od producenta o wymiarach od 1 do 8 metrów długości i od 1 do 2 metrów szerokości. Panele samonośne, które układać można bezpośrednio na krokwiach, mają nieco inne wymiary – najczęściej od 50 cm do metra szerokości, natomiast nawet do 15 metrów długości.

Do każdego zakupu dołączona jest instrukcja ułożenia, dlatego poradzi sobie z tym nawet osoba, która nigdy nie miała okazji tego robić. Z tym, że pamiętać trzeba, że tylko blachę samonośną ułożymy bez podkładu, arkusze potrzebują desek lub płyt drewnianych.

Ceny są uzależnione od producenta i oczekiwanej przez nas jakości oraz warunków gwarancji. Z reguły dobrej jakości blacha dachówkowa kosztuje około 30 zł za metr kw.

pokrycie dachu papą fot. sxc.hu

pokrycie dachu papą fot. sxc.hu

Pokrycia dachowe z papy

Wydaje się, że wszystkie opisywane na łamach materiały pokrycia dachu są naprawdę drogie. Co jednak mamy zrobić, gdy naszego dachu właściwie nie widać, bo jest zasłonięty drzewami, jest zupełnie płaski, czy chcemy położyć nowe pokrycie zupełnie niskim kosztem nie zwracając właściwie uwagi, czy dach jest piękny i dobrze współgra z wyglądem elewacji naszego domu. Wtedy wybór mamy właściwie od lat ten sam – klasyczna i nieśmiertelna – papa.

Papa wbrew niektórym opiniom jest naprawdę wytrzymałym rodzajem pokrycia, a producenci najczęściej dają na nią 10 lat gwarancji. Ułożyć należy zawsze dwie jej warstwy. Najpierw podkładową, później pokryciową, można również położyć izolacyjną.

Układanie odbywa się zawsze przy użyciu palnika gazowego na propan-butan, którym rozgrzewa się warstwę termotopliwą. Po przyduszeniu pod własnym ciężarem papa zastyga tworząc twardą warstwę odporną na uszkodzenia mechaniczne czy klimatyczne.

Cena papy zaczyna się od 15 a sięga około 20 złotym. Koszt ułożenia przez fachowców (głównie na dachach pochyłych to ok. 15 zł).

Więcej w kategorii: Pokrycia dachowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>