Pokrycia dachowe – dachówki

27.05.2012

Czasami wszystko w budowie domu zależy od tego, na jak dużo może sobie pozwolić nasz portfel. W zasadzie z większością produktów jest tak, że za wyższą ceną idzie również wyższa jakość. Podobnie jest w przypadku dachówki.

Krótko scharakteryzujemy trzy rodzaje pokryć dachowych – dachówki cementowe, dachówki ceramiczne i dachówki bitumiczne. Pozostałe – papy i płyty faliste powoli tracą popularność ze względu na nieco mniejsze walory estetyczne. Niemniej jednak w zależności od tego, jaki rodzaj budynku mamy zamiar pokryć dachem, ich wybór oczywiście także wchodzi w grę.

Na rynku możemy spotkać właściwie aż sześć rodzajów pokryć, a więc najważniejsze jest dokładne przemyślenie decyzji. Wszystko zależy głównie od tego, co nam się podoba, co podpowiada architekt, a także ile możemy przeznaczyć na dach pieniędzy.

Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna fot. Brass

Różnice bowiem pomiędzy najpopularniejszymi są znaczne nie tylko w cenie czy wyglądzie, ale również w sposobie ułożenia i wymaganych elementów więźby dachowej. Całe szczęście, że właściwie wszystkie rodzaje materiałów posiadają już dosyć wysoką jakość, chociaż ten element w wyborze możemy sobie podarować.

Niemniej jednak sami sprzedawcy czy producenci wcale nie mają w zwyczaju informowania o wszystkich cechach produktu. Teoretycznie nie ma im się co dziwić, każdy chce sprzedać swój towar. Z drugiej jednak strony próba zrobienia jakiegokolwiek rozeznania w pokryciach dachowych u sprzedawców czy producentów z reguły nie doprowadzi do niczego innego, jak sugerowania się wyłącznie ceną. Każde pokrycie ma gwarancje na dziesięciolecia, każde imituje najlepsze gatunki, żadne nie traci koloru, itp., itd. Naprawdę może od tego rozboleć głowa.

Karpiówka

Karpiówka fot. PHU Kronos II

 

W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się dachówki. Mimo, że prym wiodą od wielu lat nieprzerwanie dachówki ceramiczne i betonowe, często stosuje się również dachówki (gonty) bitumiczne.

Gont bitumiczny

Gont bitumiczny fot. Onduline

Najczęściej można je kupić w naprawdę atrakcyjnej cenie, nawet od 20 złotych za metr kw. Gonty bitumiczne to nic innego jak pasy – najczęściej 1 m x 30 cm, które dzięki swoim właściwością elastycznym można układać w zasadzie na każdym, nawet najbardziej wymyślnym dachu. Wyglądem przypominają tradycyjne dachówki, jednak różnią się od nich przede wszystkim ceną i wagą (około 12 kg/m2). Proste jest również ułożenie – można to zrobić samochodzinie – poczynając od dołu dachu, a czasami nawet pokrywając stare poszycie, np. papę. Co ciekawe, gonty najczęściej mają warstwę samoprzylepną, która przykleja je ze sobą oraz do podłoża, dla pewności jednak należy każdy pas przybić gwoździami.

Najważniejsze, by gonty układać na równiej powierzchni. Niezależnie czy będą to deski czy też płyty drewniane – wszystko musi przylegać do siebie idealnie.

Główną informacją, na którą trzeba zwrócić uwagę przy zakupie jest rodzaj posypki (zależy od niej trwałość) oraz rodzaj warstwy nośnej (należy wystrzegać się tektury, a postawić na włókno szklane). Nie bez znaczenia jest również gwarancja – nawet do 20 lat, choć tego rodzaju pokrycie okazuje się być w praktyce dużo trwalsze.

Mimo dużej popularności dachówek ceramicznych nadal sporo osób na pokrycie wybiera dachówki cementowe – głównie ze względu na cenę. Czasami są nawet dwukrotnie tańsze. Każda dachówka tworzy pojedynczy element. Układa się je zaczepiając jedną o drogą oraz opierając na drewnianych łatach. Konstrukcja dachu musi być wytrzymała – ciężar jednego metra kw. to nawet 40 kg.

Sama w sobie dachówka jest stosunkowo tania – ok. 30 zł m kw. Drogie są jednak dodatkowe elementy, np. gąsiory. Mimo tego, że sprzedawcy najczęściej mydlą oczy jakością oraz gwarancją (nawet do 30 lat), warto spytać o cenę dodatkowych elementów.

Ostatnim rodzajem pokrycia dachowego są dachówki ceramiczne. Jest to najdroższy materiał, jednak używany od dziesięcioleci do pokrycia nie tylko nowych, ale również zabytkowych budynków. Różnorodność wzorów i kolorów jest duża, gwarancja dochodzi do 30 lat, doskonały wygląd, to tylko niektóre zalety. Do głównych wad należy zaliczyć dużą wagę metra kw. (do 50 kg), porastanie mchem czy czasami wymóg wynajęcia fachowca do ułożenia oraz czasochłonność układania (karpiówkę trzeba przybijać do podłoża). Niemniej jednak większość użytkowników jest naprawdę zachwycona jakością (mimo ceny – ok. 50 zł/metr kw.). A to przecież najlepsza rekomendacja.

Więcej w kategorii: Pokrycia dachowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>