Rodzaje pokryć dachowych cz. I – dachówki

29.09.2011

Kształt dachu oraz materiały użyte do jego wykończenia, mogą w znaczący sposób wpłynąć na całkowity koszt naszego domu. W tej części omówimy dachówki i ich rodzaje.

O tym, że kształt dachu zależy od projektu, na który się zdecydowaliśmy i od warunków zabudowy obowiązujących na danym terenie, już wiemy. Ale sam rodzaj materiału pokrycia dachu, jaki wybierzemy do jego wykonania, może znacząco wpłynąć na ostateczny koszt całego domu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że dachówki są różne, mają różną wagę, parametry i cenę.

Na rynku pojawiło się wiele zupełnie nowych lub jedynie poprawionych materiałów do pokrycia dachu. By nie zgubili się Państwo w gąszczu tych produktów, dziś garść podstawowych zaledwie informacji o tradycyjnych pokryciach dachowych.

Dachówka

Dachówka fot. Jopek

Dachówka

Dachówka fot. Jopek

 

 

 

 

 

 

 

Energooszczędność domu

Przez zły dach ucieka większość ciepła z domu. Nie oszczędzajmy więc na jakości materiałów użytych do jego wykonania, gdyż na dłuższą metę to się po prostu nie opłaca. Użycie na budowę dachu tańszych i gorszej jakości materiałów zemści się na nas zwiększając nam w dłuższej perspektywie koszty ogrzewania domu. Pamiętajmy, by materiały, z których wykonamy dach miały dobre parametry izolacyjne, były szczelne i trwałe.

Dachówki ceramiczne – chyba najbardziej znany materiał z wielowiekową tradycją i co jest szczególnie ważne w naszym klimacie, niezwykle trwały i odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, charakteryzujący niewysoką przepuszczalnością, która sprawia ze w mieszkaniu panuje korzystny dla mieszkańców mikroklimat. Materiał ma zdolność akumulacji ciepła latem, nie przepuszcza też chłodu zimą, ponadto jest dobrym izolatorem akustycznym. Dachówka ceramiczna ma trwałość do 100 lat a dzięki nowoczesnym technologiom występuje w zróżnicowanej palecie kolorystycznej, co zacznie podnosi jej i tak wysokie walory estetyczne. Niestety materiał ten zaliczany jest do ciężkich pokryć 1m kw. dachu może ważyć od 45-70 kg nieco lżejsze są karpiówki. Ten rodzaj pokrycia dachowego polecany jest do dachów spadzistych o skomplikowanej konstrukcji z lukarnami i załamaniami. Przy jego montażu pozostaje niewiele odpadów a w przypadku miejscowych uszkodzeń dachu łatwo go uzupełnić.

Dachówki cementowe – obecnie niewiele różnią się od ceramicznych parametrami są za to stosunkowo tańsze. Produkowane są z cementu, piasku i wody a dzięki nowoczesnym technologiom występują w dużej palecie kolorystycznej(do niedawna były szare). Atrakcyjna cena i walory estetyczne sprawiają ze odbiorcy coraz chętniej sięgają po ten rozdaj pokrycia dachu. Materiał dobrze tłumi hałas, jest mrozoodporny i niepalny.

Dachówki i płyty włóknowo-cementowe – to dobry sposób na obniżenie kosztów realizacji dachu, są lżejsze od dachówek ceramicznych i cementowych (1 m kw. waży 14-20 kg), a co ciekawe można je stosować w połączeniu z pozostałymi rodzajami dachówek, estetyką przypominają łupek naturalny. Wykonuje się je z naturalnych surowców-cementu, piasku, miału wapiennego i włókna stabilizującego oraz wody. Ten rodzaj materiału jest odporny na działanie warunków atmosferycznych i ma trwałość do 30 lat. Występuje w formie dachówek i płyt, które mogą mieć powierzchnię gładką i porowatą.

W następnej części opowiemy o plusach i minusach dachów z blachy, odnowionej wersji papy i alternatywnych pokryciach dachów tzw. strzechą: pokrycia dachowe cz. II

Więcej w kategorii: Pokrycia dachowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>