Wykonujemy obróbki blacharskie

20.09.2011

Obróbki blacharskie to elementy wykończeniowe dachu, które wstawia  się w newralgicznych miejscach dachu, tam gdzie jest on najbardziej narażony na kontakt z wilgocią. Starannie wykonane obróbki blacharskie, skutecznie ochronią dach przed przenikaniem wody i tym samym przedłużą jego żywotność.

Poprawnie wykonane obróbki blacharskie są gwarancją szczelności dachu. Stosuje się je tam, gdzie pokrycie dachowe jest najbardziej narażone na przeciekanie, czyli w miejscach połączeń pokrycia z innymi elementami dachu.

Obróbki blacharskie stosuje się:

w koszach ( zagłębienia między połaciami ) – do obróbek koszy wykorzystuje się specjalne rynny koszowe w kształcie litery „V”, które odprowadzają wodę do rynien, a następnie do rur spustowych.

na szczycie dachu – do obróbki szczytu dachu stosuje się tzw. wiatrownicę.

w okapie ( na dolnej krawędzi połaci ) – okap wykańcza się zwykle obróbką zwaną blachą okapową. Jej dolna krawędź wygięta jest w kształt tzw. kapinosa, po którym spływa woda.

Obróbki montuje się także wokół tych elementów, które wystają ponad dach, a więc wokół kominów, okien dachowych, wywietrzników i włazów.

Kalenica prosta

Kalenica prosta fot. Pruszyński

Kalenica stożkowa

Kalenica stożkowa fot. Pruszyński

 

 

 

 

 

 

 

Obróbki blacharskie – ale jakie ?

Otóż zwykle obróbki robi się z blachy, jednakże głównym i najważniejszym kryterium doboru obróbki jest rodzaj pokrycia dachu. Aby wybrać właściwą dla danego pokrycia obróbkę należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Jeśli decydujemy się na skomplikowany dach, pamiętajmy, że wiąże się to z większą ilością obróbek i co z tym związane z wysokimi kosztami wykonania. Przy dachach płaskich i z małym spadkiem, wymagana jest obróbka o odpowiedniej szerokości, tylko taka bowiem skutecznie uchroni pokrycie przed przedostawaniem się wilgoci. Zwróćmy także uwagę na to, aby obróbka miała podobną trwałość co pokrycie, do którego ją dobieramy. Zarówno pokrycie jak i jego obróbka powinny zużywać się mniej więcej w tym samym tempie.

Z czego wykonuje się obróbki blacharskie?

Obróbki wykonamy z kilku rodzajów blachy. Mamy do wyboru blachę aluminiową, miedzianą, cynkową, tytanowo-cynkową albo stalową ocynkowaną. Trwałość blachy stalowej ocynkowanej szacuje się na 30-50 lat, tymczasem blacha cynkowa lub tytanowo-cynkowa przetrwa od 70 do 100 lat. Najdłuższą trwałością charakteryzuje się blacha miedziana, która przetrwać potrafi nawet 300 lat. Blacha miedziana jest również odporna na korozję, nie wymaga konserwacji i jest niezwykle plastyczna. Z kolei blacha cynkowa lub tytanowo-cynkowa jest co prawda trwalsza od blachy stalowej, ale  za to łamie się pod wpływem niskiej temperatury. Dlatego chcąc wykonać obróbki z blachy cynowej w okresie zimowym należy zachować szczególną ostrożność, a najlepiej przedsięwziąć odpowiednie środki zaradcze, takie jak np. podgrzanie obrabianego miejsca. Pamiętajmy również aby w żadnym wypadku nie łączyć cyny z miedzią, gdyż połączenie tych dwóch materiałów znacząco przyspiesza proces korozji.

Mocowanie obróbek wymaga dużej staranności i jest niezwykle pracochłonne. Najlepiej  więc powierzyć tę pracę doświadczonemu blacharzowi, który posiada specjalny sprzęt do kształtowania i wyginania blachy. Jeśli zaś chcemy ułatwić sobie pracę możemy kupić gotowe obróbki blacharskie. Takie obróbki są najczęściej elementem składowym tzw. systemów dachowych.

Więcej w kategorii: Pokrycia dachowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>