Co ma wpływ na koszt montażu rynien i jak prawidłowo zamontować orynnowanie.

03.06.2013

 

Koszt orynnowania dachu zależny jest od kilku czynników. Na jego wysokość wpływa materiał, z którego ma zostać wykonane orynnowanie, wielkość połaci dachowej, która warunkuje rozmiar systemu rynnowego oraz ilość elementów orynnowania. Dodatkowo trzeba doliczyć koszt montażu, którego cena waha się w zależności od wykonawcy.

System rynnowy – jaki materiał wybrać

Materiałem najbardziej popularnym i ekonomicznym jest tworzywo sztuczne PVC. Innym, polecanym materiałem ze względu na jego dostępność cenową i długowieczność, jest stal powlekana. Osobom, którym zależy na zaletach oferowanych przez system Galeco STAL, a jednocześnie szukających pola do oszczędności, Galeco oferuje system LuxOCYNK.

Galeco LuxOCYNK oparty jest na sprawdzonych rozwiązaniach systemu Galeco STAL, ponadto produkowany jest z najwyższej jakość stali ocynkowanej, powleczonej organiczną warstwą zabezpieczającą. Dzięki tym rozwiązaniom nie patynuje pod wpływem warunków atmosferycznych, a tym samym zapewnia trwałość i estetykę na długie lata. LUX OCYNK jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem na rynku, biorąc pod uwagę relację ceny do jakości.

Koszt orynnowania zależy od wysokości połaci dachowej

Kolejnym czynnikiem, warunkującym wysokość kosztów instalacji systemu rynnowego jest wysokość połaci dachowej. Od niej zależy dobór odpowiedniego rozmiaru orynnowania. Zbyt mała średnica rynny może nie zdołać odebrać wody z dachu, co w konsekwencji doprowadzi do wylewania się wody na zewnątrz. Oferta Galeco to szeroki wachlarz rozmiarów rynien, a wewnętrzne wywinięcie rynien Galeco uniemożliwia wydostanie się wody poza rynnę, nawet podczas intensywnych opadów deszczu.

orynnowanie fot

 

Zasady prawidłowego montażu rynny

 

System rynnowy składa się z rynien, które odbierają wodę z dachu oraz z szeregu innych elementów, bez których prawidłowe funkcjonowanie systemu nie jest możliwe. Niezwykle ważnymi elementami są haki. W zależności od warunków klimatycznych oraz od materiału, z jakiego jest wykonany system, stosuje się haki z PVC lub STALI, montowane do deski czołowej lub przytwierdzane do krokwi. Jeśli wymagane jest orynnowanie załamania dachu na pewno przydatnym elementem będą narożniki wewnętrzne lub zewnętrzne. W systemie Galeco STAL, w przeciwieństwie do innych dostępnych na rynku rozwiązań, stosuje się narożniki uszczelkowe. Nie wymagają one stosowania łącznika do połączenia ich z rynną, co wydatnie obniża koszt systemu rynnowego.
W 2010 roku, Galeco wprowadziło  do swojej oferty, pierwszy na rynku narożnik regulowany, pozwalający wykonawcy od ręki uzyskać pożądany kąt montażu. Wcześniej czas oczekiwania na zamówiony u producenta narożnik nietypowy sięgał nawet kilku tygodni, co generowało koszty utrzymania pracowników przez ten okres.

 

Za połączenie dwóch rynien ze sobą odpowiedzialny jest łącznik, który w systemie Galeco STAL podwieszany jest na haku, co wzmacnia wytrzymałość systemu. Rozwiązanie to jednocześnie obniża jego koszt, gdyż nie wymaga montowania dwóch haków, jak w to ma miejsce w innych systemach. 
Z kolei w systemie Galeco PVC łączniki wyposażone są w specjalne uchwyty montażowe, dzięki
czemu cały system jest odporniejszy na obciążenia, a więc stabilniejszy. 
Bezpieczne odprowadzenie wody z rynny do
 rury spustowej możliwe jest dzięki zastosowaniu odpływu. Podobnie jak w przypadku łączników, również odpływ Galeco PVC jest wyposażony w uchwyty montażowe.

W przypadku budynków, które posiadają balkony, czy jaskółki warto zastanowić się nad zastosowaniem systemu rynnowego o mniejszym rozmiarze niż to, którym orynnowany będzie dach. Galeco PVC dostępne w rozmiarze 90, 110, 130, 150 i 180 posiada identyczny wygląd kształtek, dlatego nie ma obawy przed zastosowaniem różnych wielkości systemów na jednym dachu czy budynku. Cały system będzie tworzył spójną kompozycję, dodającą uroku każdemu budynkowi.

Należy pamiętać, że system rynnowy zastosowany na dachu powinien być kompletnym systemem jednego producenta. Tylko taki system przy prawidłowym montażu będzie spełniał swoje zadanie w 100% oraz w razie nieprzewidzianych sytuacji podlegał będzie gwarancji producenta.

Rynna fot

 

Więcej w kategorii: Rynny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>