Co wpływa na lepsze odprowadzanie wody przez rynnę?

14.10.2014

Rozmiar oraz odpowiednie umiejscowienie odpływu, czyli elementu łączącego rynnę z rurą spustową znacząco wpływa na wydajność systemu rynnowego. Rynna Galeco STAL posiada głęboki profil – tzw. kontynentalny, dzięki czemu jej wydajność jest wyższa niż wydajność systemów konkurencyjnych o tzw. profilu skandynawskim.

System rynnowy Galeco Stal fot. Galeco

Efektywna Powierzchnia Dachu

By precyzyjnie dobrać rozmiar orynnowania należy obliczyć Efektywną Powierzchnię Dachu, czyli powierzchnię z jakiej system rynnowy ma odprowadzić wodę (wzór oraz kalkulator do obliczania wydajności systemu dostępny na stronie producenta www.galeco.pl ). Wynik obliczeń należy porównać z poszczególnymi wydajnościami systemów rynnowych, a następnie wybrać odpowiedni rozmiar orynnowania.

Co jest istotne przy doborze systemu rynnowego?

Ważne jest, by w jego doborze wziąć pod uwagę miejsce w jakim przewidziany jest tak zwany spust, czyli miejsce, w którym woda z rynny przechodzi do rury spustowej. Jego umiejscowienie zależne jest od architektury całego budynku oraz dachu. Najlepszy rezultat osiągany jest przy centralnym usytuowaniu spustu, a więc na środku systemu rynnowego. Mniejsza wydajność występuje przy skrajnym umieszczeniu rury spustowej. Przy montażu należy przestrzegać podstawowej zasady: odpływ powinien znajdować się w najniższym punkcie orynnowania, tak by woda swobodnie do niego spływała. Przy doborze odpowiedniego systemu rynnowego mogą pomóc odpowiednio przeszkolone administratorki sprzedaży w Biurach Handlowych Galeco.

 

Budowa systemu rynnowego Galeco Stal fot. Galeco

 

 

 

Więcej w kategorii: Rynny

Dodaj komentarz