Budowa lukarny

28.08.2011

Ciekawymi elementami architektury dachu, urozmaicającymi jego kształt są lukarny, czyli stylowe okna, zdobiące oraz rozświetlające ciemne poddasze.

Najpopularniejszymi elementami architektury dachu, za pomocą których można wzbogacić i urozmaicić kształt połaci dachowej są lukarny. Są to stylowe okna, które nie tylko zdobią, ale również oświetlają ciemne poddasze. Mimo, że kojarzą się nam przede wszystkim z tradycyjnym budownictwem, świetnie prezentują się także na domach o współczesnym charakterze.

Lukarny

Lukarny fot. Haas

Lukarnę wykonuje się najczęściej z drewnianego szkieletu. Typowa lukarna jest pionowym oknem dachowym o dwuspadowej konstrukcji, w której dwie połacie łączą się w kalenicy. Mniej popularną wersją jest lukarna jednospadowa, która posiada tylko jedną połać o niskim kącie nachylenia.

Oprócz tradycyjnych lukarn opartych na więźbie dachu, wykonuje się również lukarny murowane i wzmacniane konstrukcją żelbetową. O ile lukarny murowane muruje się tak samo jak inne ściany budynku, to ich odpowiedniki wzmacniane konstrukcją żelbetową buduje się przedłużając zewnętrzną ścianę domu. W tym przypadku lukarny opierają się na stropie, a nie na więźbie, jak w przypadku lukarny drewnianej.

Lukarny wykańcza się przeważnie oblicówką z impregnowanego drewna, blachą powlekaną albo panelami z PCV. Boczne ściany oraz daszek lukarn pokrywa się z kolei materiałem, którym pokryta jest połać dachowa. Wewnątrz wykańcza się je zazwyczaj płytami gipsowo-kartonowymi. Lukarny murowane są tynkowane jak reszta budynku.

Wykonanie lukarn sprawia niemało problemów nawet najbardziej wprawnemu dekarzowi. Podnoszą one ryzyko błędów wykonawczych i generują koszty budowy i eksploatacji. Oprócz zwiększonych nakładów pracy, wzrasta zapotrzebowanie na materiały. Pamiętajmy, że każda lukarna z uwagi na dodatkową powierzchnię przegród zewnętrznych, jest miejscem zwiększonej ucieczki ciepła, dlatego wymaga odpowiedniego i solidnego zabezpieczenia przed wilgocią i ocieplenia. Lukarny utrudniają również odpływ wody i sprzyjają zaleganiu śniegu, dlatego wymagają starannego orynnowania.

Więcej w kategorii: Więźba dachowa

Budowa lukarny

Lukarny

Ciekawymi elementami architektury dachu, urozmaicającymi jego kształt są lukarny, czyli stylowe okna, zdobiące oraz rozświetlające…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>