Konstrukcje drewniane – zagrożenia i rozwiązania

23.03.2014

Konstrukcje drewniane bardzo łatwo poddaje się obróbce. Często jednak są niezwykle podatne na różne zagrożenia. Zobaczmy jak dbać o drewno.

Konstrukcje drewniane są szkieletem domu, na nim opiera się cała budowla.

Drewno to materiał o dużych walorach estetycznych, powszechnie dostępny i łatwy w obróbce. To z niego wykonuje się konstrukcje drewniane domów i elementy wykończeniowe, więźbę dachową czy pokrycie z gontów. Jednocześnie jest to materiał niezwykle podatny na korozję, ogień czy działanie wilgoci. Pamiętając o tym należy bezwzględnie zwrócić uwagę na ochronę elementów drewnianych w naszym domu.

Konstrukcje drewniane i prawdopodobne zagrożenia

Więźba dachowa

Więźba dachowa

Podwyższona wilgotność wpływa negatywnie na konstrukcje drewniane, a szczególnie wytrzymałość, prowadząc do ich niszczenia. Zarówno niedobór będący skutkiem m.in. chorób drzew, jak i nadmiar wilgoci znacznie obniża wartość drewna jako materiału konstrukcyjnego. I tak stopień wilgotności przeznaczonego na konstrukcję (np. więźbę) drewna świerkowego i sosnowego nie może przekraczać 18 %. Drewno klejone warstwami nie powinno przekraczać 15 % wilgotności, a konstrukcja stojąca na wolnym powietrzu nie może być zbudowana z drewna o wilgotności większej niż 23 %.

Jeżeli drewno dodatkowo nie ma możliwości wyschnięcia, ulega zaparzeniu co powoduje powstawanie grzyba. Wilgoć prowadzi również do powstawania pary wodnej, a ta wnika w warstwę izolacyjną wełny mineralnej niszcząc jej właściwości cieplne.

Z kolei, gdy zawilgocone drewniane elementy wysychają, to zaczynają się kurczyć i skręcać, a to w rezultacie prowadzi do pękania płyt gipsowo-kartonowych zastosowanych do wykończenia poddasza oraz pękania tynku na sufitach i ścianach.


Konstrukcje drewniane opanowuje również korozja biologiczna, czyli postępujący rozkład chemiczny, powodowany przez owady, glony, bakterie czy grzyby. Te ostatnie są najbardziej problematyczne, bowiem przez to, że są bardzo mało wymagające, namnażają się w zastraszająco szybkim tempie. Rozwijają się w tynkach, farbach, tapetach, boazeriach czy ścianach. Ich głównym sprzymierzeńcem jest wilgoć, dlatego aby zapobiegać namnażaniu się grzyba należy poddawać drewno procesowi suszenia. Pamiętajmy, że korozja biologiczna infekując więźbę może prowadzić do jej niebezpiecznego uginania się, a w konsekwencji do zniszczenia konstrukcji dachu. Grzyby dodatkowo mają właściwości szkodliwe dla zdrowia człowieka. Powodują różne bardzo groźne choroby.

Aby skutecznie przeciwdziałać niszczącym właściwościom wilgoci czy korozji biologicznej należy odpowiednio wentylować konstrukcje drewniane  i pomieszczenia znajdujące się pod nim oraz profilaktycznie zabezpieczać elementy z drewna. Po pierwsze używać tylko dobrze wysuszonego drewna. Konstruując więźbę powinniśmy stosować jedynie drewno sezonowe, czyli takie, które suszone było przez okres minimum 6 miesięcy. Poza tym drewno na więźbę musi być poddane dokładnej obróbce i odpowiednio zaimpregnowane. Jego powierzchnia powinna być gładka, a krawędzie ostre bez resztek kory. Właściwa obróbka zapobiega rozwojowi owadów, bowiem na gładkiej powierzchni trudniej im składać jaja.

Więcej w kategorii: Więźba dachowa

Budowa lukarny

Lukarny

Ciekawymi elementami architektury dachu, urozmaicającymi jego kształt są lukarny, czyli stylowe okna, zdobiące oraz rozświetlające…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>