FacebookTwitterGoogle+Podziel się

Wiele osób sądzi, że podłoga drewniana i ogrzewanie podłogowe nie idą z sobą w parze. Tymczasem aby ułożyć parkiet na ogrzewanej podłodze, drewno musi jedynie spełniać określone wymagania.

Jeśli chcemy czuć ciepło pod bosymi stopami, musimy wybrać posadzkę, która sprawdzi się na ogrzewanej podłodze. Taka posadzka musi po pierwsze, mieć zdolność do dobrego przewodzenia ciepła, a po drugie, nie powinna odkształcać się pod wpływem zmian temperatury. Takie cechy posiadają na przykład płytki ceramiczne i kamienne, które swobodnie można stosować nawet tam, gdzie ogrzewanie podłogowe stanowi główne źródło ciepła. Co prawda o drewnie tego samego powiedzieć nie można, ale wciąż podłoga drewniana jest możliwa na ogrzewanej podłoże, a dodatkowo zwiększa komfort chodzenia po ciepłej podłodze.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe fot. Purmo

Drewno bowiem nie jest materiałem, który dobrze przewodzi ciepło. Dla porównania, dębowy parkiet o grubości 15 mm przewodzi ciepło na poziomie 13,33 W/( m2*K), dębowa mozaika grubości 8 mm – 25 W/(m2*K), natomiast przewodzenie ciepła przez terakotę grubości 1 cm to wartość aż 105 W/(m2*K). Nie oznacza to jednak, że chcąc mieć ogrzewanie podłogowe, musimy z drewna zrezygnować. Podłoga drewniana położona na ogrzewaniu podłogowym sprawdza się, trzeba jedynie pamiętać o spełnieniu kilku wymogów:

1. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni gatunek drewna. Powinno ono charakteryzować się małym skurczem i długim czasem osiągania równowagi higroskopijnej (zrównoważenia wilgotności drewna z wilgotnością powietrza). Warto się również dowiedzieć, czy wybrany przez nas materiał nadaje się do wykończenia podłogi ogrzewanej i czy nie zawiera substancji, które pod wpływem podwyższonej temperatury mogą się stać szkodliwe dla naszego zdrowia. Ważna jest tak zwana maksymalna temperatura robocza pokrycia (określana przez producenta) oraz jego grubość (decyduje o oporze cieplnym). Najlepiej do ogrzewania podłogowego sprawdzą się: dąb, iroko, merbau, tek albo doussie.

Reklama

2. Nie kładziemy parkietu grubszego niż 1,5- centymentrowy. Grubszy parkiet ograniczy przekazywanie ciepła i powstaną w nim większe szczeliny. Najlepiej więc sprawdzą się parkiety dwu- i trójwarstwowe, a krzyżowe ułożenie słoi w sąsiednich warstwach drewna ograniczy jego pracę. Zainwestujmy w posadzkę dobrej jakości, żeby zminimalizować rozwarstwianie drewna na skutek działania temperatury.

3. Podłoga drewniana ułożona na ogrzewanie podłogowe powinna być prawidłowo zabezpieczona, jest to bardzo ważne. Najlepszym sposobem jest olejowanie, bowiem nie skleja kantów drewna. Natomiast lakierowanie uwydatni szczeliny w drewnie, a lakier prędzej czy później popęka.