Przydomowe oczyszczalnie ścieków

11.03.2011

Aby dobrze wybrać domową oczyszczalnię ścieków należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, takich jak; wielkość oczyszczalni, materiał i wielkość osadnika czy wyposażenie.

Oczyszczalnie i jej wielkość dobiera się pod kątem ilości ścieków produkowanych przez gospodarstwo domowe. Przyjmuje się, że odpowiada ona zapotrzebowaniu na wodę, czyli ilości jej faktycznego zużywania. Zgodnie z wytycznymi projektowymi zapotrzebowanie dla domu wyposażonego we wszystkie urządzenia sanitarne wynosi około 150 l na dobę dla jednego mieszkańca. Oczyszczalnie i jej wielkość może być również określana przez liczbę osób, którą będzie obsługiwać. Nazywa się to równoważną liczbą mieszkańców (RLM), na przykład 4-6 RLM.

Schemat przydomowej oczyszczalni ścieków

Schemat przydomowej oczyszczalni ścieków fot. Onninen

Materiał osadnika powinien charakteryzować się wysokim stopniem trwałości, odpornością na korozję i wszelkie substancje agresywne zawarte w ściekach. Trzeba również zwrócić uwagę na szczelność osadnika, jest ona o tyle ważne, że chroni przed przedostawaniem się zanieczyszczeń do gruntu. Aktualnie najbardziej popularne są zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych – z żywic poliestrowych – laminatów oraz z polietylenu o wysokiej gęstości.

Zwróćmy również uwagę na wielkość osadnika, bowiem aby oczyszczalnie ścieków działały prawidłowo,  muszą przebywać w osadniku trzy doby. Zakładając, że jedna osoba produkuje około 450 l ścieków, pojemność osadnika dla trzyosobowej rodziny powinna wynosić co najmniej 1350 l (1,3 m3). Nazywa się to pojemnością czynną osadnika. Pamiętajmy jednak, że całkowita pojemność powinna być większa, bowiem osadnik nigdy nie może być wypełniony całkowicie.

Ważnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczalni jest również wyposażenie. Większość osadników wyposaża się w filtr doczyszczający, który montuje się przy odpływie. Jego zadanie polega na zatrzymywaniu resztek zawiesin pozostałych w podczyszczonych ściekach. Producenci zazwyczaj umieszczają nad filtrem rodzaj nadbudowy z włazem, przez którą można oczyścić wnętrze osadnika. Drenaż rozsączający wykonuje się z rur plastikowych o średnicy 110 mm. Jego wielkość zależna jest od liczby stałych użytkowników oczyszczalni i ilości ścieków, które produkują. Przyjmuje się, że na jednego mieszkańca potrzeba 12 m drenażu. W klasycznym drenażu układa się zazwyczaj więcej niż jeden ciąg drenarski.

Dreny układa się zwykle na głębokości około 40 cm pod ziemią ze spadkiem w kierunku przepływu ścieków, następnie otacza się je warstwą kruszywa. Ciągi drenarski powinny być od siebie oddalone o minimum 1,5 m. Do konstrukcji drenażowej będziemy również potrzebować studzienki, którą montuje się przed drenażem, a której zadaniem będzie równomierne dzielenie ścieków do poszczególnych nitek drenażowych. Na końcu konstrukcji trzeba będzie zainstalować kominki napowietrzające. Kominki zapewnią dopływ powietrza potrzebnego do prawidłowego oczyszczenia ścieków. Aby chronić dreny przed zatykaniem, będziemy musieli również wyposażyć się w żwir oraz geowłókninę, z których wykonać musimy kilkucentymetrową osłonę drenów.

Jeśli zdecydujemy się w naszej oczyszczalni wykorzystać złoże biologiczne i osad czynny, do wyboru mamy różne rozwiązania technologiczne. Producenci proponują przeważnie gotowe zestawy w komplecie z pompami i sprężarkami oraz zespołem zasilająco – sterującym. Pamiętajmy, że taka oczyszczalnia wymagać będzie podłączenia do instalacji elektrycznej, dlatego też zwróćmy uwagę na zużycie prądu wybranego urządzenia.

W sytuacji, gdy wybierzemy oczyszczalnie ścieków,  wykorzystującą właściwości roślin, producenci zapewniają kompleksową usługę zaczynając od projektowania, przez dobór właściwego urządzenia, a skończywszy na monitorowaniu jej działania.

Więcej w kategorii: Kanalizacja

Jak wybrać szambo

Szambo betonowe

Szambo czyli po prostu podziemny zbiornik do którego odprowadzane są domowe ścieki to nieodłączny element…

więcej

Wybieramy szambo

Szambo plastikowe

Wybierając szambo możemy zdecydować się na zbiorniki z betonu albo wykonane z tworzywa sztucznego. Aby…

więcej

Dodaj komentarz

3 thoughts on “Przydomowe oczyszczalnie ścieków i ich typy

  1. Wszystkie rozwiązania mają swoje plusy, ja założyłem szambo betonowe nie wychodzi na zewnątrz jak plastikowe, oraz jest dużo tańsze jak oczyszczalnia. Szczelność??- Szczerze komu na niej zależy? Polecam firmę Drabud obsługują całą Polskę

  2. Ja jestem za plastikiem. Komu zależy na szczelności? Myślę, ze wielu osobom i dobra firma nie pozwoli sobie na brak szczelności jej zbiornika. Dlatego ja mam zbiornik z laminatów poliestrowo-szklanych od ekomaro i wiem, że jest trwały i szczelny, można go montować przy ujęciach i zbiornikach wodnych. Dla mnie ma same plusy.