Aranżujemy kominek

20.12.2012

Aranżacja kominka poprzez odpowiednie gotowe panele lub też własnoręcznie wykonane elementy możliwa jest na dziesiątki, jeśli nie setki i tysiące sposobów. Tylko od naszej inwencji zależy, jak kominek, najczęściej z gotowym wkładem,  będzie się prezentował w naszym salonie. 

Nie można się dziwić, że producenci wkładów kominkowych starają się również wpływać na to, by przedstawiane za ich pośrednictwem aranżacje były dla nas nie tyle inspiracją, co powodowały bezgraniczny zachwyt. Po zobaczeniu jednego z obrazków w katalogu – czy to producentów, czy dystrybutorów, czy w pismach branżowych, czy Internecie mamy czuć się, jakbyśmy już mieli ten kominek w swoim salonie. Nieważne są koszty – od razu nasuwają nam się skojarzenia. Z ciepłem, z ogniskiem domowym (dosłownie!), o bujanym fotelu i żywym ogniu, który relaksuje najmocniej.

kominek

kominek fot. morguefile.com

A takie miejsce do relaksu chcielibyśmy mieć w naszym salonie. Bierzemy więc nasze oszczędności idziemy do sklepu i kupujemy wkład, do tego całą obudowę i wszystko, ale to naprawdę wszystko, co widzieliśmy na obrazku. Chcemy mieć idealnie taki sam projekt. Wydaliśmy więc sporo pieniędzy na sam materiał. Pół biedy jeśli montaż jest w cenie, jeśli nie, po prostu doliczamy trochę pieniędzy za robociznę. Nic nie jest w stanie zepsuć naszej wizji pięknego przytulnego salonu.

Gdy w końcu wszystko jest gotowe, wszystko stoi jak należy, specjaliści pozwalają nam wejść po raz pierwszy do salonu. Okazuje się, że nie do końca się udało. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze dlatego, że za bardzo wczuliśmy się w wyobrażanie sobie tego miejsca. W dodatku korzystanie z gotowych wzorów nie powinno być dokładną instrukcją, ale raczej inspiracją do własnych aranżacji. Cóż jednak zrobić, jeśli już wykonaliśmy pierwszy krok? Należy postawić krok drugi.

aranżacja kominka

aranżacja kominka fot. morguefile.com

Najlepiej kącik kominkowy zaaranżować tak, by był miejscem w domu, w którym najlepiej i najszybciej zregenerujemy siły i oczyścimy umysł – czyli po prostu odpoczniemy i zrelaksujemy się. Do tego niezbędne będzie kilka elementów, z których pierwszy – nasz kominek jest już gotowy.

Należy więc zaopatrzyć się w fotele. Najlepiej jeśli będą to fotele rozkładane i najlepiej jeśli będzie ich para. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego niż rozmowa przy kominku w środku zimy. Poza tym rozkładanie będzie nam bardzo pomocne, jeśli znuży nas sen – krótka drzemka przy kominku jest naprawdę wyśmienitym rozwiązaniem. Oczywiście, takie fotele nie są tanie – kosztują przynajmniej 700 złotych za sztukę, jednak po powyższych zaletach, wydaje się to być idealną inwestycją w nasze ciało i duszę.

Poza fotelami reszta zależy od naszego uznania. Najczęściej przy kominku naszą ulubioną rozrywką będzie czytanie książek i słuchanie muzyki. Ogień jakoś nieszczególnie dobrze kojarzy nam się z na przykład telewizją, więc warto trochę od niej odpocząć. Jeśli więc lubimy książki konieczne będzie ustawienie odpowiedniego oświetlenia. Nie może być ono zbyt mocne, bo popsuje wtedy efekt kominka, który najlepiej wygląda w ciemności. Jeśli będzie zbyt słabe, wtedy nasz wzrok bardzo przez to ucierpi. Musimy znaleźć złoty środek. Najlepiej jeśli będzie to wysoka lampa stojąca z regulowanym strumieniem świata. Ustawimy go wtedy idealnie.

Jeśli chodzi o sprzęt grający – musi mieć kilka podstawowych cech, o których musimy pamiętać. Jeśli naprawdę kochamy muzykę dbajmy o jakość dźwięków dopływających do naszych uszu. Nie dajmy się nabrać na promocję i nie kupujmy radioodtwarzacza niskiej jakości do postawienia przy kominku. To musi być coś naprawdę wyjątkowego. Przede wszystkim jeśli chodzi o wyszukaną stylizację (poszukajmy na przykład odtwarzaczy imitujących stare radia), a także o idealnej czystości dźwięku. Kupmy raczej sprzęt o mniejszej mocy, ale o bardzo wysokiej jakości dźwięku.

Poza tym nie bójmy się dodatków. Pusty kominek nigdy nie będzie robił dobrego wrażenia, a na pewno nie będzie wzmagał poczucia przytulności. Kupmy parę dodatków – choćby obraz czy zegar, do tego postawmy jakiś bukiet, choćby z suszonych kwiatów. Jak prezentuje się teraz? Prawda, że wspaniale?

Więcej w kategorii: Ogrzewanie

Ogrzewanie podłogowe

Instalacja ogrzewania podłogowego

Wodne ogrzewanie podłogowe zaliczane jest do ogrzewania akumulacyjnego. Jego zastosowanie umożliwia wykorzystanie kotłów gazowych, także…

więcej

Aranżujemy kominek

aranżacja kominka

Aranżacja kominka poprzez odpowiednie gotowe panele lub też własnoręcznie wykonane elementy możliwa jest na dziesiątki,…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>