Elektryczne ogrzewanie podłogowe – projektowanie i montaż

14.10.2011

Od czasu, gdy człowiek nauczył się rozniecać ogień problem ogrzewania stał się nieco mniejszy. Jeszcze bardziej uprościł tą kwestię postęp technologiczny. Obecnie jednym z najwygodniejszych rozwiązań grzewczych jest ogrzewanie podłogowe.  Jak je prawidłowo zaprojektować i zamontować?

Ogrzewanie podłogowe zwłaszcza na etapie montażu wymaga dokładnego zaplanowania i wiedzy.

Planujemy ogrzewanie podłogowe zasilane elektrycznie:

– dobrać materiał, którym wykończona będzie podłoga (od tego zależy rodzaj elementów, które będziemy musieli zakupić do ogrzewania np.: inny rodzaj mat grzejnych może być wykorzystany w przypadku posadzki kamiennej, a inny, gdy kładziemy panele),

– trzeba dokładnie rozplanować rozstawienie mebli – Ogrzewanie podłogowe nie powinno lub bardziej nie musi być położone w miejscach gdzie wiemy, że stać będą meble.

– należy uwzględnić wysokość podłogi grzejnej,

– dokładnie zaizolować posadzki, jeśli już wcześniej nie została wykonana taka izolacja.

Mata grzejna

Mata grzejna fot. Ebeco

Montujemy elektryczne ogrzewanie podłogowe – krok po kroku

Przede wszystkim podłoże przygotowane do montażu instalacji ogrzewania elektrycznego powinno być równe i dobrze oczyszczone. Na odpowiednio przygotowanej posadzce układamy izolację termiczną ze styropianu lub wełny mineralnej, której grubość zależy od dopuszczalnych obciążeń stropu. W tym przypadku ważne jest również to, co jest umieszczone pod powierzchnią ogrzewanej podłogi:

– izolację o grubości do 5 cm stosuje się dla podłogi nad pomieszczeniami ogrzewanymi,

– izolację o grubości do 10 cm kładziemy dla podłóg nad piwnicami lub pomieszczeniami nieogrzewanymi,

– izolacja o grubości powyżej 10 cm przeznaczona jest dla podłogi na gruncie oraz na stropach z wentylowaną powierzchnią.

Warstwę izolacji przykrywamy folią (ułożoną z co najmniej 10 cm zakładem i brzegami wywiniętymi na ścianę) zabezpieczającą przed wilgocią i przedostaniem się zaprawy w warstwę izolacyjną. W miejsca, gdzie istnieje możliwość dostępu wilgoci od spodu zaleca się położenie folii także pod warstwą izolacji.

Na tak przygotowanym podłożu montujemy elementy grzejne (przewody grzejne, maty lub folię). Przewody grzejne mocujemy do specjalnie przeznaczonej do tego metalowej siatki metalowej lub stosuje się taśmy montażowe. Montując przewody musimy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów między nimi, w zależności od dobranej mocy grzejnej. Przed wylaniem podkładu (jastrychu), przyczepiamy do siatki rurkę z czujnikiem temperatury. Jej koniec trzeba koniecznie zabezpieczyć, aby nie dostała się do wnętrza posadzki przy jej zalewaniu. Grubość podkładu nie powinna przekraczać 50 mm. Dodatkowo trzeba zadbać o ułożenie taśmy brzegowej wzdłuż ścian oraz wykonaniu tzw. szczelin dylatacyjnych. Zabiegi te mają zapobiegać powstawaniu naprężeń, pęknięć i deformacji podłogi pod wpływem zmian temperatur.

Gdy decydujemy się na położenie przewodów grzejnych na podłodze drewnianej, pomiędzy legarami, to trzeba je ułożyć na warstwie izolacji na siatce montażowej i pozostawić przestrzeń (3-5 cm) między elementami grzejnymi i posadzką.

Sposób układania mat i folii grzejnych jest prostszy od montażu przewodów. Układa się je po prostu bezpośrednio na warstwie zagruntowanego betonu, przygotowanego do ułożenia posadzki. Na rozłożoną matę kładzie się warstwę zaprawy klejącej, pamiętając, aby przed przyklejeniem maty zamontować czujnik temperatury.

Ostatnim etapem prac jest wykończenie podłogi. Po wyschnięciu podkładu rozpoczynamy kładzenie posadzki. Uwaga! Różne materiały wykończeniowe w odmienny sposób przewodzą ciepło. Trzeba o tym pamiętać dobierając materiał na posadzkę oraz odpowiedni rodzaj mat lub folii.

Ciepło – zimno, czyli trochę o regulacji temperatury

Aby użytkowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego było ekonomiczne i sprawne producenci wyposażają swoje produkty w termostaty, dzięki którym uzyskujemy pożądaną temperaturę. Wyposażone są one w czujniki podłogowe i powietrzne albo procesor z zegarem sterującym. W kuchniach i łazienkach należy montować termostaty o odpowiednim stopniu ochrony.

Więcej w kategorii: Ogrzewanie

Ogrzewanie podłogowe

Instalacja ogrzewania podłogowego

Wodne ogrzewanie podłogowe zaliczane jest do ogrzewania akumulacyjnego. Jego zastosowanie umożliwia wykorzystanie kotłów gazowych, także…

więcej

Aranżujemy kominek

aranżacja kominka

Aranżacja kominka poprzez odpowiednie gotowe panele lub też własnoręcznie wykonane elementy możliwa jest na dziesiątki,…

więcej

Dodaj komentarz