Elektryczne ogrzewanie podłogowe

17.08.2011

Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością. Jednym z rodzajów takiego źródła ciepła jest ogrzewanie elektryczne. Tanie w montażu, niekłopotliwe w eksploatacji i trwałe.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe, może pełnić zarówno funkcję głównego – podstawowego źródła ciepła w domu, jak i ogrzewania jedynie na przykład podłogi w łazience. W pierwszym przypadku stosujemy zasilane elektrycznie ogrzewanie, jeśli nie istnieje możliwości zastosowania innej formy ogrzewania budynku. Będzie ono doskonale spełniać swoją rolę, jeśli użyjemy tego typu ogrzewanie podłogowe w domu, który jest dobrze zaizolowanych termicznie.

Przewód grzejny

Przewód grzejny fot. Elektra

W przeciwnym razie narazimy się na spore straty ciepła, a tym samym na wyższe koszty eksploatacji. Gdy decydujemy się na wykorzystanie ogrzewania elektrycznego jako dodatkowego źródła ciepła to zazwyczaj jest ono elementem instalowanym w łazienkach lub w kuchni.

Montujemy  elektryczne ogrzewanie podłogowe

Na ogrzewanie podłogowe składa się system elementów grzejnych (przewodów, mat lub foli grzejnych), podłogowego czujnika temperatury oraz termostatu.

Przewód grzejny zbudowany jest z drutu oporowego, osłony oplotu spełniającego funkcję przewodu ochronnego i izolacji zewnętrznej. Wyposażony jest w jedną lub dwie żyły grzejne. Przewody dwużyłowe charakteryzują się łatwością montażu, gdyż zasilane są tylko z jednej strony, w przeciwieństwie do jednożyłowych, które wymagają zasilania obu końców przewodu. Przewody grzejne w odróżnieniu od mat pozwalają na stosunkowo dużą dowolność podczas układania i umożliwiają dopasowanie się do każdego kształtu pomieszczenia. Używane do ogrzewania podłogowego przewody grzejne mają moc od 10 do 20 W/m. Od mocy przewodów zależy w jakich odstępach muszą być układane (zazwyczaj jest to ok. 20 cm, nie mniej niż 5 cm).

Obecnie oferowane są także samoregulujące przewody grzejne, przeznaczone do ogrzewania podłogowego. Elementem grzejnym w tego rodzaju elementach jest polimer, który zmienia swoją oporność pod wpływem temperatury otoczenia. Takie samoregulujące przewody dają wyjątkową elastyczność przy montażu i nieograniczone możliwości aranżacji pomieszczenia, głównie dzięki temu, że mogą być cięte na dowolną długość). Meble mogą być ustawiane nawet na ogrzewanej podłodze bez ryzyka uszkodzenia przewodów, które jeśli nie mogą oddawać ciepła samoistnie ograniczają swoją moc w danym miejscu. Przewody grzejne to najtańsze rozwiązanie.

Mata grzejna to najczęściej siatka z tworzywa sztucznego (o grubości max. 3 mm), w którą wmontowany jest przewód grzejny. Oferowane są maty o mocach jednostkowych 90-100 W/m² oraz 150-160 W/m². Nie dają one takich możliwości aranżacyjnych jak przewody grzejne, gdyż produkowane są w ściśle określonych wymiarach i dostępne typowo dla powierzchni od 1 do 12 m². Do ogrzania większych powierzchni wykorzystuje się kilka mat ułożonych obok siebie. Niedopuszczalne jest jednak ich skracanie. Maty grzejne układa się bezpośrednio pod pokryciem podłogowym, w warstwie kleju do płytek (Uwaga! Musi to być klej przeznaczony do posadzek ogrzewanych).

Mata grzejna bezpośrednio pod posadzką

Mata grzejna bezpośrednio pod posadzką fot. Elektra

Mata grzejna pod panelami podłogowymi

Mata grzejna pod panelami podłogowymi fot. Elektra

 

 

 

 

 

 

Folia grzejna składa się z płaskich drutów aluminiowych zatopionych w folii poliestrowej. Ma grubość ok. 2 mm i jest oferowana w zestawach stworzonych z modułów grzewczych. W przypadku tego elementu mamy możliwość docinania folii na różną długość, pamiętając, aby przyciętą krawędź zaizolować specjalną taśmą.

Folie grzejne, tak samo jak i maty, to rozwiązania bardziej kosztowne niż zastosowanie przewodów grzejnych, ale ich niewątpliwą zaletą jest możliwość montażu bezpośrednio w warstwie kleju pod terakotą.

Więcej w kategorii: Ogrzewanie

Ogrzewanie podłogowe

Instalacja ogrzewania podłogowego

Wodne ogrzewanie podłogowe zaliczane jest do ogrzewania akumulacyjnego. Jego zastosowanie umożliwia wykorzystanie kotłów gazowych, także…

więcej

Aranżujemy kominek

aranżacja kominka

Aranżacja kominka poprzez odpowiednie gotowe panele lub też własnoręcznie wykonane elementy możliwa jest na dziesiątki,…

więcej

Dodaj komentarz