Grzejniki i ich rodzaje

10.04.2011

Grzejniki kojarzą nam się często z mało atrakcyjnymi kaloryferami z żeliwnych żeberek. Ale takie rozwiązanie to już przeszłość. Obecnie rodzaje grzejników i ich kolorystyka jest tak bogata, że czasem ciężko się zdecydować.

Ciepło przekazywane przez grzejniki pochodzi z docierającej do nich wody krążącej w instalacji. Woda ogrzewana jest przez urządzenie grzewcze (np.: pompę ciepła, piec, kominek, kolektor słoneczny).

Jak działają grzejnik?

1)  dokładnie ustalmy miejsce ich zamontowania – z uwagi na rozmiary, konstrukcję lub moc inne grzejniki będą odpowiednie do pokoju, przedpokoju czy też do ogrzania łazienki albo kuchni,

2)  sposób podłączenia grzejnika – urządzenia te obecnie można podłączać z boku albo od dołu, ze ściany lub z podłogi (w tym przypadku trzeba uwzględnić fakt, że widoczne będą rurki doprowadzające wodę),

3)  odpowiedni dobór mocy grzejnika, a co za tym idzie jego rozmiaru (uwaga! grzejniki o tej samej mocy mogą w znaczący sposób różnić się rozmiarami),

Grzejnik dekoracyjny pionowy

Grzejnik dekoracyjny pionowy fot. Purmo

Grzejnik konwektorowy

Grzejnik konwektorowy fot. Purmo

 

 

 

 

 

 

4)  w zależności od typu instalacji grzewczej np.: pompowa lub grawitacyjna,

5)  w zależności od materiału użytego do wykonania rur np.: stalowe lub plastikowe do których można montować grzejniki każdego typu, do rur miedzianych nieodpowiednie będą grzejniki aluminiowe z uwagi na możliwą korozję w miejscach łączenia.

Z czego wybrać czyli rodzaje grzejników:

Grzejniki członowe – inaczej nazywane żeberkowymi z uwagi na swoją konstrukcję (składają się z pojedynczych żeberek z aluminium lub żeliwa). Zazwyczaj podłączenie grzejnika umieszczone jest z boku. Wyróżniamy także rodzaje grzejników członowe:

–  aluminiowe – lżejsze od żeliwnych i bardziej efektywne (nawet do 40%),

–  żeliwne – bardzo trwałe, ale o dużej wadze. Najczęściej kojarzą nam się z tradycyjnymi „kaloryferami”, chociaż obecnie ich wzornictwo jest dużo ładniejsze. Zwykle charakteryzują się dużą bezwładnością cieplną, co niestety utrudnia regulację temperatury.

Grzejniki żeberkowe stalowe – wyglądem przypominają grzejniki członowe, ale w tym przypadku elementy połączone są ze sobą na stałe i nie można ich dodawać ani odejmować (taką możliwość mają grzejniki członowe aluminiowe lub żeliwne). Są bardzo ekskluzywne, ale niezwykle wrażliwe na korozję.

Grzejniki płytowe stalowe – najpopularniejszy i najczęściej obecnie stosowany rodzaj grzejników. Dostępne są grzejniki jedno-, dwu- lub trzypłytowe. Można wybrać również modele z dodatkowym radiatorem (jest to specjalna blacha umieszczona pomiędzy płytami, która zwiększa powierzchnię wymiany ciepła). W zależności od typu można je podłączyć z boku lub z dołu. Najbardziej popularne są grzejniki stalowe dwupłytowe, gdyż są bardzo efektywne, a jednocześnie nie zajmują wiele miejsca.Natomiast grzejniki jednopłytowe z uwagi na łatwość czyszczenia doskonale nadają się do pomieszczeń wymagających szczególnej higieny.

Grzejniki płytowe nie są polecane do łazienek – duża wilgotność powietrza może przyśpieszyć ich korozję.

Grzejnik dekoracyjny pionowy

Grzejnik dekoracyjny pionowy fot. Purmo

Grzejniki panelowe stalowe – bardzo eleganckie i oferowane w różnych wymiarach i kolorach. Zbudowane z poziomych lub pionowych paneli. Dostępne nie tylko w standardowych wymiarach, ale także na zamówienia np.: wygięte w specjalny łuk.

Grzejniki konwektorowe – zbudowane z elementu grzewczego oraz osłony. Ten pierwszy to wymiennik ciepła, zazwyczaj miedziano-aluminiowy. Osłona (najczęściej stalowa) ma dwojakie przeznaczenie: po pierwsze tworzy „komin” zwiększając szybkość ruchu ciepłego powietrza, a więc zwiększa efektywność grzejnika, po drugie zabezpiecza przed poparzenie (szczególnie jeśli w domu mieszkają małe dzieci). Można kupić modele grzejników konwektorowych wyposażonych w grzałkę elektryczną, dzięki czemu możemy ich używać poza sezonem grzewczym. Są bardzo lekkie, więc nadają się do montażu nawet na ściankach gipsowo-kartonowych. Mogą także być wyposażona w nóżki, umożliwiające przymocowanie ich do podłogi.

Grzejniki ozdobne – najbardziej znane w tej grupie są grzejniki rurowe, bardzo często wykorzystywane w łazienkach i z tego powodu nazywane czasami grzejnikami łazienkowymi. Można mocować je nie tylko na ścianie, ale także do podłogi lub sufitu. Podobnie jak grzejniki konwektorowe wyposażone są w grzałkę elektryczną, co umożliwia ich wykorzystanie poza sezonem grzewczym. Należy pamiętać, że grzejnik łazienkowy to nie suszarka – wieszanie mokrego materiału na rozgrzanej płycie grzejnika może doprowadzić do pękania powłoki lakierniczej.

Do grzejników ozdobnych zaliczają się także grzejniki z płyt stalowych oraz z konglomeratów kamiennych. Można kupić grzejniki przypominające kolumny, a nawet rzeźby lub rośliny.

Więcej w kategorii: Ogrzewanie

Ogrzewanie podłogowe

Instalacja ogrzewania podłogowego

Wodne ogrzewanie podłogowe zaliczane jest do ogrzewania akumulacyjnego. Jego zastosowanie umożliwia wykorzystanie kotłów gazowych, także…

więcej

Aranżujemy kominek

aranżacja kominka

Aranżacja kominka poprzez odpowiednie gotowe panele lub też własnoręcznie wykonane elementy możliwa jest na dziesiątki,…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>