Ogrzewanie podłogowe – układanie maty grzejnej

30.05.2012

Ogrzewanie podłogowe wydaje się być coraz popularniejsze w naszych domach. Mimo stosunkowo dużego zużycia prądu, bardzo lubimy przechadzać się po ciepłej podłodze.

Niezależnie od tego po czym chodzimy, ciepło jest bardzo mocno wyczuwane przez nasze stopy i powoduje poczucie komfortu i zadowolenia, które ciężko osiągnąć chodząc w popularnych w naszym kraju papciach. Rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe wodne lub omawiane tutaj elektryczne. Układanie maty grzejnej jest prostą czynnością, z którą każdy na pewno sobie poradzi. Jak zwykle jednak w przypadku prac dla domowej złotej rączki, należy pamiętać o małym przygotowaniu merytorycznym, które pozwoli nam zaoszczędzić sobie paru problemów. Zacznijmy więc od lektury tego artykułu, a potem od razu możemy biec do sklepu, kupić matę i zabierać się do pracy. Efekt ciepłej podłogi jest tego warty!

Mata grzewcza

Mata grzewcza

Gdzie najlepiej zamontować ogrzewanie podłogowe ? Przede wszystkim w miejscach najbardziej uczęszczanych i takich, gdzie zimno terakoty czy innego materiału położonego na posadzkę jest wyjątkowo nieprzyjemne. Najbardziej naturalnym miejscem na ułożenie mat grzejnych ogrzewania podłogowego jest oczywiście łazienka. Po wyjściu z wanny czy prysznica nie ma nic lepszego, niż rozkoszować się ciepłem dotykającym naszych stóp. A trzeba wiedzieć, że stopy są bardzo delikatne na zmiany temperatury. Łazienka jest więc pierwszą naszą lokalizacją.

Ogrzewanie podłogowe nie musi być położone tylko w miejscach, w których jest ono wykorzystywane w sposób, nazwijmy to, bezpośredni. O ile w łazience dotyk będzie najważniejszy, to na przykład w przedpokoju z dotyku również będziemy czerpać przyjemność, ale i włączenie ogrzewania podłogowego spowoduje ocieplenie powietrza nie tylko w przedpokoju, ale również w innych pomieszczeniach. Upieczemy w ten sposób dwie pieczenie na jednym ogniu – ciepło w stopy oraz wyższa temperatura w domu. Oczywiście pamiętać należy o cenach prądu, a ten niestety z roku na rok jest coraz droższy.

Układanie maty grzejnej

Układanie maty grzejnej fot. Elektra

Układanie ogrzewania podłogowego

Układanie ogrzewania podłogowego fot. Elektra

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – czy położenie maty grzejnej jest trudne?

Oczywiście, że nie. Nawet średniej sprawności „złota rączka” na pewno sobie z tym poradzi. Najważniejszą jednak kwestią jest dobre przygotowanie podłoża. Przede wszystkim musi być równe i wypoziomowane. Jeśli zerwaliśmy starą wykładzinę lub odkuliśmy stare płytki, jest raczej wielce prawdopodobne, że nasza podłoga będzie pozostawiała wiele do życzenia. Aby ją wyrównać można posłużyć się samopoziomującą wylewką, której grubość nie powinna przekraczaj trzech, ewentualnie czterech milimetrów. Należy dokładnie przeczytać instrukcję na opakowaniu.

Układanie maty

Układanie maty fot. Elektra

Po wyschnięciu posadzki możemy zabierać się za położenie maty grzejnej. Również w tej kwestii wszystko dokładnie opisane jest przez producenta w instrukcji. Najważniejsze jest to, by ostrożnie obchodzić się z przewodami grzewczymi. Siatkę można rozcinać tak, by idealnie formować wymagane kształty. Całość przytwierdzamy do podłoża specjalną zaprawą, której cena kształtuje się od 30-50 złotych za worek. Jest przy tym jednak mocno wydajna, więc zbytnio nie odczujemy w tej kwestii wielkiego wydatku.

Osobną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, ponieważ może ona doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji jest podłączenie ogrzewania podłogowego pod instalację elektryczną. Najczęściej, niemal we wszystkich przypadkach, musi to robić osoba posiadająca odpowiednie uprawienia elektryczne. Bez nich oczywiście sami też możemy wszystko dobrze podłączyć, gdyż ta czynność jest banalnie prosta, jednak może się okazać, że w ten sposób stracimy gwarancję producenta. Warto więc doczytać w broszurce jej warunki i ewentualnie skontaktować się z fachowcem. Gwarancja czasami wynosi aż 10 lat, wiec gra jest warta świeczki. Szczególnie, że ogrzewanie podłogowe w przypadku awarii może się wiązać z dosyć kłopotliwymi czynnościami – zbijaniem starej terakoty czy rozkręcaniem elementów sterowania elektrycznego. Warto więc tego uniknąć.

Jeśli wszystko poszło, jak należy, powinniśmy cieszyć się ciepłem bijącym od podłogi i jak zwykle dobrze wykonaną pracą. Oba sukcesy są tak samo ważne i dają taką samą satysfakcję!

Więcej w kategorii: Ogrzewanie

Ogrzewanie podłogowe

Instalacja ogrzewania podłogowego

Wodne ogrzewanie podłogowe zaliczane jest do ogrzewania akumulacyjnego. Jego zastosowanie umożliwia wykorzystanie kotłów gazowych, także…

więcej

Aranżujemy kominek

aranżacja kominka

Aranżacja kominka poprzez odpowiednie gotowe panele lub też własnoręcznie wykonane elementy możliwa jest na dziesiątki,…

więcej

Dodaj komentarz