Piec wolnostojący, czyli koza

07.06.2012

 Mimo, że potoczna nazwa nie zachęca zbytnio do zakupu musimy mieć świadomość, że piec wolnostojący, potocznie nazywany kozą,  to nie tylko łatwość montażu i niewygórowane koszty (choćby w porównaniu z tradycyjnym kominkiem, którego trzeba przecież odpowiednio umiejscowić i obudować), ale również doskonała, przystosowana do wnętrza stylistyka.

piec wolnostojący typu koza

piec wolnostojący typu koza fot. kalfire.com

Bez względu bowiem na to, jak jest umeblowane i urządzone nasze pomieszczenie, dobierzemy do niego odpowiedni piecyk. Gama produktów jest bowiem obecnie na tyle duża, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie – niezależnie czy postawi na klasykę czy nowoczesność.

Gdzie jednak konkretnie umiejscowić piec? I jakie warunki musi spełniać nasze pomieszczenie? Przede wszystkim popularną kozę można postawić w każdym pomieszczeniu większym niż 20 metrów kwadratowych (przy standardowej wysokości 2,5 m), które wyposażone jest w przewód kominowy oraz wentylacyjny. Co do konkretnej charakterystyki komina – jego wysokość oraz przekrój uzależniony jest przede wszystkim od mocy piecyka. Każdy producent ma obowiązek w instrukcji technicznej przedstawić potencjalnemu klientowi, jakich wartości wymaga jego piec, by osiągnął maksymalność sprawność cieplną (podawaną w kW).

Prosty w montażu i efektowny piec

Najpopularniejszy na rynku są piecyki wolnostojące o mocy od 5-12 kW. Najczęściej wykonane są z żeliwa lub stali, ale na tym można zakończyć uogólnianie. Większość producentów proponuje nam naprawdę wymyślne fasony, a także rozbudowaną kolorystykę – przede wszystkim drzwiczek oraz ścianek bocznych. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeśli już znaleźliśmy odpowiedni model pieca, a i pomieszczenie na jego ustawienie wydaje się być odpowiednie, możemy zacząć zastanawiać się, czy aby na pewno nasze pomieszczenie jest dostosowane do postawienia piecyka. Tutaj mogą niestety zacząć się już schody, ponieważ gra idzie o nasze bezpieczeństwo.

Najważniejsze jest, by piecyk ustawić na powierzchni niepalnej. Najlepiej nadająca się do tego celu jest oczywiście podłoga z płytek ceramicznych lub kamienia. Pierwsza opcja łatwiejsza jest również w utrzymaniu porządku (piec to zawsze bałagan, którego nie da się uniknąć). Poza tym piec musi być ustawiony obok niepalnej ściany, co najmniej metr od palnych elementów wyposażenia domu, a także – co najważniejsze – posiadać dobrze wykonane połączenie z przewodem kominowym. Warto także dla pewności zamontować czujnik dymu i czadu. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z prawdziwym ogniem.

sposób montażu pieca wolno stojacego

sposób montażu pieca wolno stojacego fot.allegro

Jak użytkować „kozę”?

Jeśli już wszystko przebiegło tak, jak należy, możemy zacząć naszą przygodę z piecykiem. Jeśli dobrze będziemy go użytkować (podstawa to palenie drewnem suchym), to na pewno posłuży nam jeszcze długie, długie lata, podczas których będziemy cieszyć się ciepłem, a także piękną i niezapomnianą atmosferą w naszym domu.

Czytając większość artykułów na naszej stronie można dojść do wniosku, że bardzo dużo z nich podkreśla na początku, jak szybko czasy się zmieniają. Niezależnie czy dotyczy to aranżacji pomieszczeń wszelkiego typu, czy też budowy domu. Na każdym niemal kroku możemy uświadomić sobie, że czasy się zmieniły i nie tylko zagadnienia związane z szeroko pojętą elektroniką dają nam często ciężki orzech do zgryzienia. Także za aranżacjami, stylami, urządzeniami i produktami często nie możemy dzisiaj nadążyć.

Jest to oczywiście dobre dla nas, osób w jakimś (mniejszym czy większym) stopniu związanych z tematyką. Mamy bowiem szerokie możliwości wyboru spośród interesujących nas zagadnień. Na szczęście nie żyjemy już w czasach, gdy na półce stał jeden produkt. Dzisiaj tych produktów nie możemy już ogarnąć wzrokiem. Druga rzecz, że niestety nie na wszystkie możemy sobie pozwolić. Na szczęście rynek dostosowuje się właściwie do wszystkich – nawet mniej zamożnych, którzy cenią sobie styl, harmonię, przytulność i naturalność wnętrza. Właśnie dla tej grupy przeznaczone są wolnostojące piecyki na drewno – popularne nazywane od lat kozami.

 

Więcej w kategorii: Ogrzewanie

Ogrzewanie podłogowe

Instalacja ogrzewania podłogowego

Wodne ogrzewanie podłogowe zaliczane jest do ogrzewania akumulacyjnego. Jego zastosowanie umożliwia wykorzystanie kotłów gazowych, także…

więcej

Aranżujemy kominek

aranżacja kominka

Aranżacja kominka poprzez odpowiednie gotowe panele lub też własnoręcznie wykonane elementy możliwa jest na dziesiątki,…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>