Usytuowanie kominka

14.06.2012

Ciepły dom jest marzeniem każdego. Nie chodzi tu samą temperaturę. Ważniejsze, by nasz dom był ciepły w zupełnie innym znaczeniu – przytulny, beztroski, magiczny i niepowtarzalny. W naszej wyobraźni jawi się on jako dom z kominkiem. Usytuowanie kominka w domu, powinno być zaplanowane na etapie projektu domu.

Najczęściej w każdej rzeczy, którą kupujemy, każdym pomieszczeniu, które staramy się zaaranżować w ramach naszych pomysłów, dążymy do stworzenia właśnie domu ciepłego.

kominek w nowoczesnej aranżacji

kominek w nowoczesnej aranżacji fot. sxc.hu

Chcemy, by przez wszystkie rzeczy, które mamy, przez wszystkie czynności, które wykonujemy, nasz dom był miejscem, gdzie będziemy chcieli zawsze wracać, gdzie beztrosko usiądziemy w fotelu i nie robiąc zupełnie nic będziemy mogli czuć jego wspaniałą atmosferę. I spędzić czas w relaksującej nas atmosferze.

Jeśli mielibyśmy wymienić element wystroju wnętrza, który najbardziej wpływa na jego przyjemną atmosferę można by wymienić miliony elementów. Od wystroju, przez kolory, ale także dołączając do tego nawet elementy elektroniki, które także mogą wpłynąć na przyjemną atmosferę i to, że będziemy dobrze się czuć w naszym domu. Wszystkie te rzeczy, które byśmy wymienili są oczywiście bardzo ważne, jednak na szczycie listy znajdowałby się tylko jeden sprzęt – kominek.

kominek w mieszkaniu

kominek w mieszkaniu fot. sxc.hu

Ogień w domu od zawsze kojarzył się z przytulnością, ciepłem, magiczną atmosferą spokoju i beztroski. Wokół kominka od zawsze gromadziła się rodzina, jednoczyła się ze sobą podczas rozmów, a także chętnie wspominała wspólne historie i przeżycia. Szczególnie w zimie, gdy mróz jest siarczysty, wiatr hula niczym huragan, a my możemy grzać się i rozmawiać przy cieple kominka i palących się w nim drewienek. To jest obraz, który pozostaje w pamięci przez lata! A gdyby mieć go na co dzień, wtedy byłoby to coś naprawdę fantastycznego!

Jeśli dopiero decydujemy się na wybór wymarzonego projektu domu mamy naprawdę szerokie pole manewru w wyborze miejsca usytuowanie kominka. Artykuł nie będzie traktował o tym, jaki rodzaj wybrać, jak dużą moc ma posiadać, ale ma za zadanie uświadomić osobą, które myślą o jego zakupie, że wcale nie musi być taki, jak wszystkie inne. Może podkreślać nasze możliwości aranżacyjne i poczucie gustu i stylu.

kominek w mieszkaniu

kominek w mieszkaniu fot. sxc.hu

Usytuowanie kominka nie musi być wcale klasyczne – przystawiając je do ściany lub w wmurowując je w ścianę. Można przecież eksperymentować. Może  być przecież na przykład narożny, usytuowany w rogu pomieszczenia. Często w tym przypadku nie musi mieć regularnych kształtów i wymiarów. Inną bardzo ciekawą opcją na ustawienie kominka jest umieszczenie go w ścianie tak, aby wychodził na dwa pomieszczenia. Jest to pomysł nie tak trudny do zrealizowania, jednak wymaga dobrze dobranego projektu i osobistej konsultacji z architektem, który może zawsze posłużyć jakąś pomocną radą. Teoretycznie pomysł wydaje się bardzo fajny, gdy mamy do dyspozycji na przykład salon sąsiadujący ścianę w ścianę z sypialnią. Stosując tego typu rozwiązanie będziemy mogli cieszyć się kominkiem w dwóch pomieszczeniach jednocześnie.

Również ciekawym rozwiązaniem jest usytuowanie kominka na środku pomieszczenia, przeważnie salonu, z paleniskiem otwartym na wszystkie strony. Tego typu konstrukcja jest najdroższa ze wszystkich prezentowanych, jednak robi naprawdę piorunujące wrażenie. Koszt stworzenia takiej aranżacji, w której kominek będzie ustawiony na środku salonu wymaga około trzykrotnie więcej nakładów, niż w przypadku kominka tradycyjnego. Trzeba jednak uwierzyć  na słowo, że efekt końcowy warty jest każdej wydanej przez nas złotówki.

Kominek już dawno przestał być w domach czymś nadzwyczajnym. Jeśli teraz szokuje, to nie przez sam fakt jego posiadania, ale przez wymyślną i robiącą wrażenie aranżację i nietypowe umiejscowienie. Wszystkie powyższe ustawienia mogą być użyte przez nas w nietypowy, niespotykany nigdzie indzie sposób. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Więcej w kategorii: Ogrzewanie

Ogrzewanie podłogowe

Instalacja ogrzewania podłogowego

Wodne ogrzewanie podłogowe zaliczane jest do ogrzewania akumulacyjnego. Jego zastosowanie umożliwia wykorzystanie kotłów gazowych, także…

więcej

Aranżujemy kominek

aranżacja kominka

Aranżacja kominka poprzez odpowiednie gotowe panele lub też własnoręcznie wykonane elementy możliwa jest na dziesiątki,…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>