Adaptacja strychu

03.09.2011

Adaptacja strychu na cele mieszkalne pozwala nam znacząco powiększyć przestrzeń naszego domu, niejednokrotnie umożliwia również stworzenie oddzielnego mieszkania.

Adaptacja strychu wymaga na początku uzyskania pozwolenia. Jeśli będziemy chcieli przerabiać jakiekolwiek instalacje na poddaszu, niezbędne będzie zdobycie kolejnych pozwoleń budowlanych. Następnie czeka nas wykonanie i przystosowanie szeregu instalacji takich jak: instalacja wodnokanalizacyjna, grzewcza, elektryczna czy gazowa. Konieczne będzie również zamontowanie sprawnego systemu wentylacji.

Adaptacja strychu

Adaptacja strychu

Adaptacja poddasza

Adaptacja poddasza

Instalacja wodnokanalizacyjna

Adaptacja strychu na cele mieszkalne wymaga instalacji na tym poziomie dostępu do wody i jej odprowadzania. Musimy sprawdzić poziom ciśnienia na przyłączu i określić czy wystarczy, aby doprowadzić wodę do wszystkich punktów jej poboru. W sytuacji, gdy pomieszczenie nie dysponuje wystarczającym ciśnieniem, należy zwrócić się z wnioskiem do przedsiębiorstwa wodociągowego o zmianę warunków technicznych. Jeśli instalację kanalizacyjną wykonujemy z popularnego PVC, warto ją zaizolować pianką polietylenową lub poliuretanową i dodatkowo obudować płytami gipsowo-kartonowymi, co zminimalizuje hałas pochodzący z kanalizacji. Cichą pracę zapewni również instalacja kanalizacyjna wykonana z polietylenu

Instalację wodną z kolei poleca się wykonywać z polibutylenu. Jest to sztuczne tworzywo, które charakteryzuje się wysoką odpornością na rozszerzanie cieplne.

Pamiętajmy, że rury kanalizacyjne, wodociągowe oraz grzewcze trzeba odpowiednio zabezpieczyć w miejscach przechodzenia przez ściany i sufity. Najlepiej posłużą do tego tzw. przepusty – rury wykonane z PVC lub stali.

Instalacja elektryczna a  adaptacja strychu

Na początku musimy sprawdzić moc przyłączeniową istniejącej instalacji, jeżeli istnieje rezerwa mocy, możemy rozbudować instalację. Tę pracę najlepiej zlecić doświadczonemu elektrykowi, który po zakończeniu rozbudowy instalacji, musi podpisać jej odbiór. W sytuacji, gdy istniejąca instalacja elektryczna jest stara, wykonana z aluminium, nie będziemy mogli połączyć jej z obecnie obowiązującą instalacją z miedzi. Konieczna będzie wymiana całego systemu elektrycznego na miedziany. Aktualne prawo budowlane uznaje instalację pięciorzędową przy prądzie trójfazowym albo trójprzewodową przy prądzie jednofazowym. Dlatego, jeśli na naszym strychu znajdują się stare dwuprzewodowe kable, będziemy i tym razem musieli wymieniać całą instalację na nową.

Przy instalacji elektrycznej warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przewodów, muszą znajdować się one w giętkich rurach ochronnych.

Instalacja grzewcza

Jeżeli decydujemy się podłączyć do istniejącej już instalacji grzewczej, sprawdźmy moc kotła, może się bowiem okazać niewystarczająca do ogrzania poddasza.

W takim przypadku instalujemy dodatkowy kocioł, i inwestujemy w solidną wentylację i system odprowadzający spaliny. Problemem może się okazać wydzielenie oddzielnego pomieszczenia na kotłownie, nie może być to w żadnym wypadku pomieszczenie mieszkalne. Adaptacja strychu nie jest w tym wypadku najprostszym przedsięwzięciem ale wydzielenie takiego pomieszczenia nie jest też niewykonalne.

Wentylacja

Adaptacja strychu to również zapewnienie właściwej wentylacji pomieszczeń, które tam będą się znajdowały. Wymagać ona będzie oddzielnego pionu wentylacyjnego, którego wybudowanie może być kwestią problematyczną z uwagi na skomplikowane wymogi budowlane. Jednakże, jeśli nie jest możliwe wykonanie wentylacji grawitacyjnej, prawo budowlane przewiduje możliwość zastosowania wentylacji mechanicznej.

 

Więcej w kategorii: Wentylacja i klimatyzacja

Wentylacja hybrydowa

Schemat działania wentylacji naturalnej pomieszczeń w dzień

Jak maksymalnie ograniczyć zużycie energii niezbędnej do pracy urządzeń wentylacyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu intensywności i…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>