Budujemy system wentylacji hybrydowej

16.03.2011

W Polsce dostępny system wentylacji hybrydowej, zakłada że system wentylacji naturalnej współpracuje z wentylatorami niskociśnieniowymi o specjalnej konstrukcji, które montuje się na szczytach kanałów wentylacji naturalnej.

Wspólną cechą tego typu nasad kominowych jest niskie podciśnienie, które wytwarzane jest w kanałach wywiewnych. Jest ono podobne do podciśnienia, jakie wytwarzane jest przez wentylację grawitacyjną.

Producenci zabraniają montowania nasad na kanałach przyporządkowanych do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia gazowe z otwartą komorą spalania, takie jak na przykład przepływowe podgrzewacze wody. Dzięki temu nie ma ryzyka odwracania ciągu w kanałach spalinowych, do których przyłączone są urządzenia gazowe. Główną rolą nasad jest usuwanie powietrza z budynku, w związku z czym należy zapewnić dopływ świeżego powietrza z zewnątrz, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do odwrócenia ciągu w kanałach.

Nasada hybrydowa Fenko

Nasada hybrydowa Fenko fot. Uniwersal

  • Nasada FENKO

Gdy warunki sprzyjają, system wentylacji naturalnej, wentylator obudowany laminatem jest wyłączony, a jego nasada pełni funkcję nasady stałej. Kiedy zaś warunki zewnętrzne stają się niekorzystne, użytkownik może włączyć wentylator. Siła ciągu powstaje w kanale wywiewnym i jest różnicą gęstości powietrza ciepłego wewnątrz budynku i zimnego na zewnątrz. Wspomagana jest również podciśnieniem spowodowanym aerodynamiką wiatru opływającego nasadę. Wentylator jest wyjątkowo cichy, a jego silnik zasilany jest prądem jednofazowym o napięciu 230 V. Zużycie prądu w tym przypadku jest niewielkie i utrzymuje się na poziomie od 6,2 do 9,5 W.

Nasada kominowa VBP

Nasada kominowa VBP fot. Aereco

  • Nasada VBP

Podstawowy model działania oparty jest na pracy mechanicznej, lecz system wentylacji wspomagany jest wentylacją naturalną, która podwyższa wydajność nasady i zmniejsza zużycie energii elektrycznej przez wentylator. Specjalna konstrukcja nasady oraz wentylator w kształcie łopatek wpływają znacząco na redukcję oporów przepływu powietrza w nasadzie. W sytuacji awarii możliwe jest wentylowanie pomieszczeń siłami natury. Nasadę można montować na kanałach indywidualnych lub zbiorczych. W związku z tym, że nasada ma dość duże gabaryty nie zawsze komponuje się wizualnie z architekturą dachu. Najlepiej więc instalować ją na dachach płaskich, gdyż wtedy nie wymaga maskowania.

Obrotowa nasada kominowa Turobwent Hybrydowy

Obrotowa nasada kominowa Turobwent Hybrydowy fot. Darco

  • Nasada TUROBWENT HYBRYDOWY

Skonstruowana została w celu zapewnienia stałej siły ciągu w kanale wentylacyjnym. Do działania wykorzystuje siłę wiatru. Dodatkowo wyposażona jest w silnik sprzężony z jej główną częścią obrotową. Silnik stabilizuje ciąg kominowy w kanale wentylacyjnym. Kiedy działa system wentylacji naturalnej, silnik jest wyłączony, kiedy jednak ciąg kominowy słabnie, a wiatr jest za słaby aby napędzać nasadę, silnik zostaje samoczynnie uruchomiony. W przypadku zaś, gdy siła wiatru powoduje zbyt dynamiczną rotację nasady, silnik działa jak hamulec, spowalnia obrót nasady, a tym samym redukuje nadmiernie zwiększoną siłę ciągu w kanale. Istnieje możliwość automatycznego zaprogramowania sterownika pod kątem oczekiwanej wydajności nasady. Praca nasady może zostać ustawiona w trzech dostępnych trybach. Nasada produkowana jest w dwóch wersjach, różniących się kształtem, obie jednak można swobodnie montować na wylotach kominów wentylacyjnych, zarówno w kanałach okrągłych jak i prostokątnych.

Na polskim rynku można dostać trzy typy nasad hybrydowych. Wszystkie można z powodzeniem zamontować na istniejących kanałach wywiewnych wentylacji naturalnej. W związku z tym mogą one znaleźć zastosowanie nie tylko w budynkach nowoczesnych, ale również w starszych obiektach, przy niewielkiej modernizacji kanałów wywiewnych.

Wszystkie urządzenia dostępne na polskim rynku to nasady energooszczędne. Zużywają znacznie mniej prądu niż tradycyjna mechaniczna wyciągowa wentylacja. Każde z trzech dostępnych u nas rozwiązań zakłada, że przedostające się do pomieszczeń powietrze przepływa ku kanałom wywiewnych ulokowanym w kuchni, łazienkach, toaletach i pomieszczeniach gospodarczych. Na tych kanałach właśnie montuje się nasady hybrydowe współdziałające z wentylacją grawitacyjną.

Więcej w kategorii: Wentylacja i klimatyzacja

Wentylacja hybrydowa

Schemat działania wentylacji naturalnej pomieszczeń w dzień

Jak maksymalnie ograniczyć zużycie energii niezbędnej do pracy urządzeń wentylacyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu intensywności i…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>