Wentylacja hybrydowa

25.04.2012

Jak maksymalnie ograniczyć zużycie energii niezbędnej do pracy urządzeń wentylacyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu intensywności i skuteczności wymiany powietrza? Odpowiedzią jest wentylacja hybrydowa.

W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się wentylację naturalną. Jej zwolennicy cenią sobie w niej przede wszystkim bezgłośną pracę oraz to, że nie trzeba zużywać na nią drogiej energii elektrycznej. Kolejną zaletą wentylacji grawitacyjnej jest prawie bezkosztowa eksploatacja, która ogranicza się do okresowego czyszczenia kanałów. Należy jednak mieć świadomość wielu wad naturalnego sposobu wentylowania.

Schemat działania wentylacji naturalnej pomieszczeń w nocy

Schemat działania wentylacji naturalnej pomieszczeń w nocy fot. Czasopismo techniczne Politechnika Krakowska

Schemat działania wentylacji naturalnej pomieszczeń w dzień

Schemat działania wentylacji naturalnej pomieszczeń w dzień fot. Czasopismo techniczne Politechnika Krakowska

Minusy wentylacji naturalnej

Zacznijmy od kwestii braku stabilnej skuteczności, która zależy głownie od warunków atmosferycznych i od pór roku. Skuteczność działania znacząco zmniejszają również tzw. wsteczne ciągi w kanałach wentylacyjnych, które zamiast wywiewać powietrze powodują jego nawiewanie do pomieszczeń drogą kratek wentylacyjnych.

Wentylacja mechaniczna

Tego typu problemów można uniknąć stosując wentylację mechaniczną, która wprowadza powietrze w ruch dzięki stałej pracy wentylatorów. Zwolennicy tego rozwiązania cenią sobie komfort związany ze stałością i skutecznością wymiany powietrza niezależnie od czynników zewnętrznych oraz możliwość dostosowania intensywności wentylacji do potrzeb użytkowników. W wielu krajach, zwłaszcza tych, w których budownictwo jest bardziej zaawansowane technologicznie, przepisy wymuszają wręcz stosowanie instalacji gwarantujących stałość wymiany powietrza w domu przez okrągły rok. Przeciwnicy wentylacji mechanicznej z kolei podkreślają niedogodności płynące z hałasu, jaki powodują wentylatory oraz zwracają uwagę na wysokie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne tego rozwiązania.

Co to jest i jak działa wentylacja hybrydowa?

Kompromisem między wentylacją naturalną, a mechaniczną jest najnowsze rozwiązanie, które z powodzeniem stosowane jest na różnego typu obiektach – wentylacja hybrydowa. Wentylacja hybrydowa działa naturalnie, kiedy warunki atmosferyczne, czyli ciśnienie, prędkość wiatru czy temperatura są sprzyjające, natomiast gdy stają się one niekorzystne, zaczyna pracować w sposób mechaniczny. Wentylacja hybrydowa łączy zalety obu systemów wentylowania – naturalnego i mechanicznego. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu elementów monitorujących warunki zewnętrzne oraz parametry pracy instalacji wentylacyjnej. Naprzemienne działanie instalacji w sposób mechaniczny i naturalny możliwe jest dzięki czujnikom sprzężonym z układem sterowania. Pozwalają one na przełączanie trybu pracy obu systemów. Do wyboru są różne koncepcje współpracy technicznej wentylatorów i sił natury.

Wentylacja hybrydowa może działać na różne sposoby i w różnych konfiguracjach, producenci oferują różne sposoby łączenia elementów tego systemu. Pierwsze rozwiązane wykorzystuje naprzemiennie ciąg naturalny i mechaniczny, systemy przełączają się o określonych porach w ciągu doby. Inna wersja wentylacji hybrydowej działa z reguły naturalnie, jest wspomagana mechanicznie dopiero wtedy, gdy ciąg naturalny staje się niewystarczający. Jeszcze inna opcja urządzenia hybrydowego działa mechanicznie, a gdy warunki zewnętrzne są sprzyjające wspomagana jest wiatrem oraz instalacją kominową o naturalnym ciągu.

Więcej w kategorii: Wentylacja i klimatyzacja

Wentylacja hybrydowa

Schemat działania wentylacji naturalnej pomieszczeń w dzień

Jak maksymalnie ograniczyć zużycie energii niezbędnej do pracy urządzeń wentylacyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu intensywności i…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>