Wentylatory i klimatyzatory przenośne

21.04.2014

W czasie upałów, najprostszym sposobem na poprawę komfortu są wentylatory i klimatyzatory przenośne. Choć do niedawna wydawało się, że w nasze strefie klimatycznej nie będą one potrzebne, okazuje się, że byliśmy w błędzie.

Klimat panujący w naszym kraju choćby się bardzo starał, nie jest w stanie wszystkim dogodzić. Zimy są chłodne, jak śpiewał Kazik Staszewski, przez cały czas „zimno i pada”, a i lata nie zawsze pozwalają nam się chociaż przez tych kilka tygodni naprawdę rozgrzać. Niemniej jednak, od czasu do czasu zdarza się, że lato i późną wiosnę mamy naprawdę ładną – słońce grzeje, chmur jak na lekarstwo – po prostu żyć nie umierać. Cóż jednak zrobić, gdy już po dwóch dniach upałów lub choćby delikatnie wyższej od przeciętnej temperatury, jesteśmy niezdolni do prawidłowego funkcjonowania. Najchętniej wzorem mieszkańców Europy Południowej (oczywiście sprzed kryzysu ekonomicznego) robilibyśmy sobie co najmniej 3-4 godziny przerwy w czasie największego upału. Tak, by można było zjeść, napić się, a najlepiej zdrzemnąć.

wentylator przenośny

wentylator przenośny fot. sxc.hu

Na nic jednak zdadzą się nasze marzenia. O ile nie wyjedziemy, gdzieś na Południe, raczej będziemy zmuszeni do życia w ciężkich warunkach podczas upałów. A że są one stosunkowo rzadkie, nie powinniśmy zbytnio się nimi przejmować. Nie znaczy to jednak, że nasza wrażliwość na wysokie temperatury musi po prostu powodować nasze cierpienie podczas lata. Wystarczy zaopatrzyć się w urządzenia do schładzania lub wymuszania obiegu powietrza. Na pewno zdadzą egzamin z chłodzenia naszego ciała.

wentylatory

Wentylatory, czyli znane wszystkim wiatraki są najtańszym sposobem na obniżenie poczucia dyskomfortu spowodowanego wysokimi temperaturami. Powodują one ruch powietrza poprzez obracanie się skrzydeł z dużą prędkością. Wentylatory są najłatwiejszym sposobem na upał w domu lecz ich skuteczność nie zawsze jest wystarczająca. Szczególnie w pomieszczeniach dużych i wymagających od nas częstego przemieszczania się, mogą nie zdać egzaminu. Jednak jeśli siedzimy, nieczęsto zmieniamy pozycję lub robimy to na ograniczonej przestrzeni, wtedy wentylator będzie działał idealnie.

klimatyzatory przenośne

klimatyzatory przenośne fot. sxc.hu

Oczywiście na rynku mamy wielu producentów oferujących swoje produkty w tej kategorii. Z reguły nie są to urządzenia drogie – koszt wentylatora bez skomplikowanych opcji to około 30-60 złotych. Wentylatory z opcją rozprowadzania powietrza (czyli ruch poziomy górnej części urządzenia) są już nieco droższe – ich ceny wahają się od 70 do ponad 100 złotych. Z reguły wyposażone są one jednak w regulację poziomu mocy urządzenia (często powyżej 5 prędkości), dlatego możemy idealnie ustawić urządzenie. A jest to bardzo pomocne wrażliwym na przewianie osobom. Duża moc podstawowych urządzeń może być w ten sposób ograniczona – tak, by w przypadku mniejszych upałów nasze ciało było delikatnie chłodzone, a w przypadku bardzo wysokich temperatur – możemy stać prawie w huraganie.

klimatyzatory
Lepszą propozycją dla ludzi, którzy nie lubią zbytnio upałów, a już na pewno upałów w swoim mieszkaniu, są przenośne klimatyzatory działające na podobnej zasadzie, jak lodówka. Agregat chłodniczy powoduje nie tylko obniżenie temperatury w pomieszczeniu, ale również obniżenie wilgotności powietrza. Dlatego też osoby mało odporne na niską wilgotność mogą skarżyć się na kaszel, katar i inne podrażnienia błon śluzowych wynikających ze zbyt małej wilgotności powietrza. Powinniśmy wtedy zaopatrzyć się w przenośny nawilżacz powietrza, który nieco zniweluje działanie klimatyzacji.

Przenośmy klimatyzator wydaje się być najlepszym wyborem w czasie upałów. Nastawiamy odpowiednią dla nas temperaturę i już zaczynamy czuć ulgę. W teorii wszystko wygląda rewelacyjnie – w praktyce nieco mniej. Denerwujący jest przede wszystkim wymóg odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz – przez uchylone okno lub dziurę w szybie. Nie zawsze jest to łatwe do zrobienia. Z drugiej strony sama waga przenośnego klimatyzatora (szczególnie tych większych) może przerażać – około 30 kg i to jeszcze w niezbyt estetycznej obudowie. Jeśli jednak patrzymy tylko na zdolności urządzenia do schładzania powietrza, wtedy klimatyzator jest właściwie niezastąpiony. A  na pewno swoją pracą oferuje nam dużo więcej od wentylatora przyjemności.

Więcej w kategorii: Wentylacja i klimatyzacja

Wentylacja hybrydowa

Schemat działania wentylacji naturalnej pomieszczeń w dzień

Jak maksymalnie ograniczyć zużycie energii niezbędnej do pracy urządzeń wentylacyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu intensywności i…

więcej

Dodaj komentarz