Właściwa wentylacja łazienki

28.03.2014

Właściwa wentylacja łazienki to podstawa. Zgodnie z normami polskimi minimalny strumień powietrza odprowadzanego z łazienki powinien wynosić 50 m³/h, z toalety zaś – 30 m³/h. Jednakże wentylacja to nie tylko wymóg prawny, ale również wymóg zdroworozsądkowy.

W łazience gromadzi się dużo wilgoci, nieusuwana wilgoć oznaczać będzie zawilgocenie, czego konsekwencją może być rozwój toksycznej pleśni i grzybów. Odpowiednia wentylacja łazienki jest więc absolutnie niezbędna.

Wentylacja łazienki i jej funkcje

Kratka wentylacyjna w łazience

Kratka wentylacyjna w łazience

Przez kanał wywiewny w łazience usuwane jest zanieczyszczone powietrze z innych pomieszczeń znajdujących się w domu, w których nikt nie narzuca nam obowiązku montowania osobnych kanałów. Chcąc jednak zagwarantować skuteczną wymianę powietrza w pokojach, należy zainstalować w nich nawiewniki, a w drzwiach łazienkowych wykonać otwór, bądź pozostawić szczelinę pod drzwiami, umożliwiając w ten sposób swobodny przepływ powietrza w kierunku od nawiewników do kanału wywiewnego. Wentylacja łazienki będzie wówczas  sprawnie działała nawet wtedy, gdy drzwi naszej łazienki pozostaną zamknięte.
Wentylacja łazienki może wykorzystać wentylację naturalną (grawitacyjną), której działanie zależy od warunków atmosferycznych, takich jak siła i kierunek wiatru oraz występująca na zewnątrz oraz wewnątrz domu temperatura. Wentylacja naturalna w pełni wystarcza w mniejszych pokojach kąpielowym, natomiast przy większych łazienkach bywa często nieskuteczna. Jej działanie można wspomóc, instalując urządzenia wymuszające przepływ powietrza takie jak kratki wentylacyjne.

Montując taką kratkę trzeba pamiętać, aby znalazła się ona w możliwie sporej odległości od drzwi, tak aby obieg powietrza był w całej łazience.

W łazienkach o dużej kubaturze,  wentylacja łazienki powinna być wspierana przez wentylację mechaniczną wywiewną. Do tego celu instaluje się dodatkowe wentylatory, które pracują w sposób ciągły. Włączają się kiedy wchodzimy do łazienki lub po gorącej długiej kąpieli, gdy w pomieszczeniu nagromadzi się dużo pary.

Dodatkowych urządzeń wentylacyjnych nie można instalować na przewodach czy kratkach wentylacyjnych łazienek, w których mamy gazowe podgrzewacze wody. Wiąże się to z zasysaniem spalin z przewodów spalinowych, co w konsekwencji może być poważnym zagrożeniem zdrowia i życia użytkujących łazienkę osób.

Więcej w kategorii: Wentylacja i klimatyzacja

Wentylacja hybrydowa

Schemat działania wentylacji naturalnej pomieszczeń w dzień

Jak maksymalnie ograniczyć zużycie energii niezbędnej do pracy urządzeń wentylacyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu intensywności i…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>