Wybieramy oczyszczacz powietrza

22.11.2011

Większość naszego czasu spędzamy w pomieszczeniach, które zamieszkiwane są przez różnego rodzaju mikroorganizmy. Obecne w nich kurz, pyłki roślinne, zwierzęca sierść, czy roztocza wywołują u nas alergie i podrażnienia oraz są powodem złego samopoczucia. Aby temu przeciwdziałać stosuje się oczyszczacz powietrza.

Niewątpliwie regularne dbanie o czystość, w tym prawidłowa wentylacja sprzyja walce z zanieczyszczeniami, ale nawet przy bardzo higienicznym trybie życia, nie jesteśmy w stanie zlikwidować wszystkich zanieczyszczeń znajdujących się w pomieszczeniach, w których przebywamy. Często ignorujemy zagrożenia, które niesie ich obecność, gdyż nie widać ich gołym okiem. Tymczasem powinniśmy zdawać sobie sprawę ze szkodliwego działania zanieczyszczeń na nasze zdrowie i samopoczucie.

Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza fot. Daikin

Kluczową rolę w oczyszczaniu powietrza, którym oddychamy spełnia oczyszczacz powietrza. Przydadzą się one zwłaszcza w pomieszczeniach, w których mieszkają alergicy, dzieci, osoby starsze, ale również tam, gdzie znajduje się duża liczba tkanin, dywanów i innych łatwo kurzących się przedmiotów. Oczyszczacze spełnią swoją funkcję także w domach, które zamieszkują palacze i gdzie trzymane są zwierzęta domowe.

Jeżeli zdecydujemy się na kupno oczyszczacza powietrza zwróćmy uwagę przede wszystkim na:

– Wskaźnik emisji czystego powietrza – im wyższa jego wartość, tym większa efektywność oczyszczacza. Podaje się go w (w m³/h)

– Zużycie energii – uzależnione jest od wskaźnika emisji czystego powietrza

– Konserwacja (częstotliwość czyszczenia i wymiany materiału filtracyjnego) – określana przez producenta

Oczyszczacz powietrza i jego funkcje;

– czujniki ruchu – przydatne o tyle, że uruchamiają oczyszczacz, gdy ktoś wchodzi do pomieszczenia,

– mierniki hałasu, poziomu zanieczyszczenia,

– systemy regulujące moc i prędkość pracy.

filtry powietrza www.comfilter.pl

filtry powietrza www.comfilter.pl

Oczyszczacz powietrza może mieć różny wkład, składają się bowiem z różnego rodzaju filtrów, które odpowiadają za jakość oczyszczanego powietrza. Wybierając zatem odpowiedni oczyszczacz powietrza do naszego domu zwróćmy uwagę na liczbę i rodzaj filtrów, w które ten jest wyposażony.

1. Filtry węglowe –  Węgiel aktywny stosuje się jako materiał absorpcyjny, pochłania on nieprzyjemne związki i unoszące się w powietrzu substancje chemiczne.

2. Filtry chemiczne – Działają na podstawie różnych procesów chemicznych takich jak np. utlenianie. W rezultacie powstają nieorganiczne substancje mineralne o wysokiej skuteczności działania.

3. Filtry suche – inaczej zwane mechanicznymi. Filtry suche działają dzięki zastosowaniu w nich odpowiednim materiałom filtracyjnym. Odpowiadają one za wyłapywanie zanieczyszczeń, które z czasem w procesie osadzania się, zatykają oczyszczacz i obniżają jego efektywność. Materiały filtracyjne wymagają częstej wymiany.

4. Filtry typu HEPA – Materiałem filtracyjnym jest warstwowo układana bibułka, wykonana z cienkich nitek polipropylenu lub włókna szklanego. Filtry typu HEPA są niezwykle skuteczne w usuwaniu cząstek stałych, nie radzą sobie jednak z mikroorganizmami.

5. Filtry fotokataliczne – bardzo skuteczne we wchłanianiu zapachów oraz usuwaniu substancji organicznych, smolistych, dymu papierosowego. W wyniku reakcji ze światłem zachodzą procesy chemiczne, polegające na rozkładaniu substancji w filtrze, np. dwutlenku tytanu, na substancje o silnym działaniu utleniającym, np. nadtlenek wodoru (woda utleniona) czy rodnik wodorotlenowy. Substancje te rozkładają zanieczyszczenia do postaci wody lub dwutlenku węgla. Filtry fotokataliczne oprócz działania silnie utleniającego pełnią również funkcję dezynfekującą, dlatego nie tylko usuwają zanieczyszczenia, ale równie doskonale radzą sobie z neutralizowaniem mikroorganizmów.

6. Biofiltry – ich główną funkcją jest niszczenie mikroorganizmów. Opierają się o filtr fotokataliczny albo o inną technologię (np. wykorzystując biokatalizator).

7. Filtry elektrostatyczne – cząsteczkom zanieczyszczeń nadawany jest ładunek elektryczny, dzięki czemu osadzają się one na filtrze.

Dostępne na rynku oczyszczacze powietrza wyposażone są nie tylko w filtry, ale również w inne systemy poprawiające jakość powietrza w naszych pomieszczeniach.

Mogą to być na przykład komory ozonowe, które w procesie utleniania neutralizują nieprzyjemne zapachy, usuwają wirusy, bakterie i inne szkodliwe związki chemiczne. Jakość powietrza polepszają również generatory jonów ujemnych czy katalizatory.

Więcej w kategorii: Wentylacja i klimatyzacja

Wentylacja hybrydowa

Schemat działania wentylacji naturalnej pomieszczeń w dzień

Jak maksymalnie ograniczyć zużycie energii niezbędnej do pracy urządzeń wentylacyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu intensywności i…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>