FacebookTwitterGoogle+Podziel się

Urządzając nasze mieszkanie często musimy stawać przed różnego rodzaju wyborami, niekoniecznie łatwymi dla nas. Jednym z takich wyborów jest dobranie odpowiedniej podłogi do salonu, jadalni, przedpokoju czy sypialni. Zatem jakie panele podłogowe wybrać?

Bardzo ciekawym i niewątpliwie nie drogich rozwiązaniem są panele podłogowe. Weszły one do naszych salonów i pokoi wiele lat temu. Jednakże po dziś dzień dzierżą pałeczkę pośród innych rozwiązań na wykończenie podłóg w naszym domu. Ich szeroko asortyment pod względem rodzaju, jakości wykonania a przede wszystkim kolorystyki spędza niejednemu sen z powiek i przyprawia o zawrót głowy. Wszystko zależy od panującego w danym czasie trendu na kolor i rodzaj. Chociaż niektórzy z nas i tak wybierają wzory ponadczasowe, uniwersalne. I trudno się tutaj dziwić. Przecież nie każdego z nas stać na to, aby co chwilę zmieniać wystrój mieszkania wraz ze zmianą panującej tendencji. Wybieramy zatem wzory i kolory stonowane, zawsze modne i mało krzykliwe. Do tej pory miało to nawet sens, gdyż panowała i panuje moda na zimne wnętrza, dominujące w brązy, biele i czernie.

Panele podłogowe

Panele podłogowe fot. Kronopol

Ostatnimi czasy natomiast zaczyna pojawiać się nowy trend na wnętrza bardziej kolorowe, ciepłe i krzykliwe. Podłoga w pomieszczeniach naszego domu może być różna. Można położyć wszędzie identyczne panele, w tym samym odcieniu lub zupełnie różne. Nie ma na to reguły. Każdy pokój może mieć własny styl, kolorystykę. Moim zdaniem lepiej wygląda jednak, gdy podłoga w mieszkaniu jest jednolita. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniami tzw. przechodnimi. Strasznie rażąco i nieatrakcyjnie wygląda wtedy takie pomieszczenie. A już rażąca jest sytuacja, gdy stykające się podłogi znacznie odbiegają barwą czy rodzajem wzoru. Zasada, aby podłoga była jednolita dotyczy także sytuacji, gdy urządzamy małą przestrzeń. Jednakowa podłoga w każdym z pomieszczeń optycznie powiększa mieszkanie. Z kolei odwrotnie, czyli różne jej rodzaje, dzielą przestrzeń naszego mieszkania, jednocześnie zmniejszają je optycznie. To takie ogólne zasady dotyczące możliwości aranżacji podłogi.

Reklama

Teraz zajmijmy się wyborem kolorystyki jaką będą miały nasze panele podłogowe. Tutaj obstaję przy pomyśle zdecydowanego kontrastu. Czyli wykorzystujemy takie pomysły jak ciemna podłoga – jasne meble, jasna podłoga – ciemne meble. Jest to wzornictwo sprawdzone i stosowane od lat. Dzięki temu rozwiązaniu nasze mieszkanie zyska na wyglądzie i sprawi, że nasze wnętrze stanie się atrakcyjne i miłe dla oka. Chociaż są gusta i guściki, a o guście podobno się nie dyskutuje. Nie mniej ważnym elementem przy doborze koloru podłogi jest kolor ścian, z którymi podłoga współgra. Te dwa elementy towarzyszą przecież sobie nieustannie. Tutaj też należałoby się pokusić o kontrast. Te dwa elementy nie mogą być identyczne, gdyż nasze wnętrze stanie się mdłe i nudne. Najlepiej współgra ze sobą ściana w odcieniach bieli lub beżu z ciemną podłogą w odcieniach brązu lub czerni. Połączenie czarnego z białym daje odczucie zimna. Jeżeli chcemy cieplejsze nieco wnętrze lepiej wybrać kasztanowe panele i lekko przybrudzoną biel na przykład biel jaśminową.

Omawiając panele podłogowe warto także wspomnieć o ich atrakcyjnej cenie. Są one niemalże na każdą kieszeń. Dzisiejsze panele nie przypominają tych sprzed kilkunastu lat. Ich wykonanie jest znacznie lepszej jakości. Swoją strukturą i wzornictwem przypominają podłogi drewniane, które są zdecydowanie droższe, a i ich położenie również nadszarpnie naszą kieszeń. Podczas gdy panele możemy położyć sobie nawet sami, po przeczytaniu krótkiej instrukcji techniki układania chociażby w Internecie.