FacebookTwitterGoogle+Podziel się

Nowe baterie łazienkowe cieszą do momentu, kiedy tracą blask, są poplamione i pełne zacieków. Aby długo wyglądały jak nowe należy je odpowiednio i regularnie pielęgnować.

Baterie łazienkowe wykonywane są przeważnie z mosiądzu. Pokrywa się je warstwą chromu ze środkiem nabłyszczającym, nakładanym na warstwę niklu. Obie powłoki metali są wrażliwe na szorowanie i tarcie. Nie należy czyścić ich silnymi środkami chemicznymi, bowiem powoduje to powstawanie na ich powierzchni trwałych odbarwień.

Bateria umywalkowa

Bateria umywalkowa fot. Roca

Bateria umywalkowa

Bateria umywalkowa fot. Roca

 

 

 

 

 

 

Najlepiej baterie czyścić środkami naturalnymi, gładką tkaniną z dodatkiem mydła w płynie. Myjmy baterie łazienkowe regularnie, nawet co dwa- trzy dni. Systematyczna pielęgnacja baterii łazienkowych zapobiegnie powstawaniu trwałych zabrudzeń, a to zmniejszy ryzyko uszkodzenia armatury.

Gdy zawiodą standardowe metody czyszczenia baterii łazienkowych?

Sięgnijmy po mocniejszy środek czyszczący. Można użyć lekko alkalicznego preparatu, pamiętając, aby uprzednio go rozcieńczyć, a po jego zastosowaniu obficie spłukać jego pozostałości wodą i starannie wytrzeć baterię do sucha. Nie można tych etapów pominąć, grozi to bowiem ciemnymi plamami, odbarwieniami, czy wypalonymi warstwami chromu. Często popełnianym błędem jest ułatwianie sobie pracy poprzez używania tego samego środka do mycia baterii łazienkowej, co do czyszczenia innych elementów łazienki. Do pielęgnacji baterii używajmy nierysujących powierzchni płynów albo mleczek. Dozwolone są tylko substancje, które nie zawierają w swoim składzie proszku, wybielaczy, rozpuszczalników, alkoholu czy kwasów fosforowych. Zrezygnujmy także ze stosowania środków do czyszczenia glazury i usuwania kamienia. Zawierają one bowiem związki chromu i chlor, które mogą trwale zniszczyć powierzchnie baterii. Chrom obecny jest także w np. dezodorantach i antyperspirantach.

Reklama

Nie przestrzeganie zasad pielęgnacji baterii łazienkowych może doprowadzić do zdarcia, wypalenia warstwy chromu, czego niestety nie da się ani zamaskować, ani załatać. Możemy albo przyzwyczaić się do uszkodzonej baterii, albo wymienić ją na nową. Pamiętajmy, aby zawsze obchodzić się z bateriami z dużą ostrożnością i koniecznie zapoznać się z informacjami dotyczącymi bezpiecznych sposobów czyszczenia, podanych przez producenta.