FacebookTwitterGoogle+Podziel się

Ogród skalny stereotypowo kojarzy nam się często ze stertą usypanych kamieni obsadzonych kwiatami. Nic bardziej mylnego, bo ogrody skalne mogą mieć bardzo różne oblicza.

Ogrody skalne, których jest w naszych ogrodach coraz więcej są  bardzo ciekawym elementem aranżacji naszego ogrodu, pod warunkiem, że odpowiednio go zaprojektujemy. Oczywiście rezygnując z klasycznej wizji skalniaka w formie kamiennego pagórka, musimy liczyć się z tym, że jego wykonanie może być nieco trudniejsze technicznie i będzie wymagało większych nakładów pracy. Warto jednak spróbować nowych rozwiązań.

rośliny skalne www.sxc.hu

rośliny skalne www.sxc.hu

Ogrody skalne i ich rodzaje:

1) Płaska rabata – jest to dosyć tani i prosty sposób na ogród skalny. Można go wykorzystać na każdym płaskim terenie, bez konieczności nawożenia ziemi do tworzenia wzniesień. W celu uzyskania lepszego efektu, zastosujmy duże płaskie kamienie, które umieścimy w rzędach, pod kątem w stosunku np.: do ogrodowej ścieżki. Na tak urządzonej płaskiej rabacie najlepiej uprawiać byliny poduchowate lub kępkowate, np.: macierzanki, karmniki, irysy, karłowate astry, itp.

2) Wolno stojący skalniak – zazwyczaj w formie wzniesienia, na którym układamy kamienie (w układzie od dołu do góry), tak aby całość tworzyła jak najbardziej zbliżoną naturze formę. Rośliny sadzimy w wolnych miejscach pomiędzy kamieniami, które pozostawiamy specjalnie w tym celu podczas ich układania. Uwaga – typ skalniaka wolno stojącego musi być zbudowany bardzo starannie, aby dodawał działce uroku, a nie szpecił.

3) Wąwóz – przy ścieżkach ogrodowych możemy zbudować ogródek w postaci półek skalnych lub zboczy opadających w stronę ścieżki. W załomach skalnych półek możemy sadzić rośliny.

4) Zagon wzniesiony – zagon czyli murek, możemy zbudować z różnego typu materiałów: kamieni, piaskowca połączonego zaprawą murarską, podkładów kolejowych, drewna (np.: w postaci kołków palisadowych wbitych w ziemię), cegieł, itp., stąd nazwa ogród skalny bywa tu trochę myląca. Ważne jest, aby jego forma była dopasowana do pozostałych elementów ogrodu, szczególnie tych położonych najbliżej zagonu. Istotna jest harmonia aranżacji.

rośliny skalne www.sxc.hu

rośliny skalne www.sxc.hu

5) Piargi  – zazwyczaj kojarzy nam się z naturalnymi formami powstającymi w górach, gdzie piargi tworzone są w wyniku procesu wietrzenia skał. Jednak takie ogrody skalne mogą być elementem naszego ogrodu. W tak powstającej „aranżacji” fragmenty pokruszonych skał osadzają się za wystającymi z ziemi, większymi głazami albo gromadzą się na łagodniejszych zboczach. Jak wykorzystać to na działce? Możemy przeznaczyć jej fragment na ogródek skalny w formie piargu, albo nawet wykorzystać w tym celu całą powierzchnię działki. Najlepiej budować piargi na południowej stronie łagodnych zboczy skalniaków.

Reklama

6) Jeśli na swojej działce w pobliżu domu mamy umiejscowiony taras, to projektując zagospodarowanie terenu warto uwzględnić zbudowanie skalniaka także w jego sąsiedztwie. Szczególnie efektowne będą ogrody skalne połączone z oczkami wodnymi, strumieniami czy kaskadami wodnymi. W zależności od umiejscowienia tarasu ogród skalnympowinien być zbudowany na lekkim podwyższeniu (do 80 cm), tworząc skarpę obłożoną kamieniami lub z wykorzystaniem systemu murków, dzięki którym uzyskamy łagodne zejście z tarasu do ogrodu.

7) Łąka górska – po budowie domu często pozostają nam w ogrodzie naturalne wzniesienia lub skarpy i zazwyczaj mamy problem z zagospodarowaniem takiego terenu. Dobrym rozwiązaniem może być wtedy założenie tzw. górskiej łąki. Jak to zrobić? Zaczynamy od udekorowania terenu kilkoma większymi głazami, które potem obsadzamy niską, szybko krzewiącą się roślinnością. W takich aranżacjach dobrze prezentują się np.: macierzanki, rozchodniki, ukwap itp. Warto sadzić rośliny dosyć gęsto, aby jak najszybciej uzyskać efekt zwartych kobierców. Dzięki temu nie będziemy mieli zbyt dużo pracy przy pieleniu wolnych przestrzeni między poszczególnymi roślinami. Jeśli nasze łąki górskiej mają większą powierzchnię możemy również posadzić na nich kilka gatunków karłowatych iglaków, które będą niewątpliwą ozdobą ogrodu.