Altana ogrodowa – zaciszne miejsce

03.01.2016

Znów są w modzie pawilony, pagody, pergole. domki ogrodowe, altana i inne zaciszne miejsca do przesiadywania w ogrodzie. 

Renesans przeżywają barokowe i romantyczne budowle o płynnych, niekanciastych formach, wykonane z drogich materiałów. Ustawia się je w pewnym oddaleniu od domów, w punktach podziału przestrzeni działki. Przyciągają wzrok i stanowią ukoronowanie architek­tury ogrodowej.

altanka w stylu wiejskim

altanka w stylu wiejskim fot. www.all4gardening.co.uk

Z tak stylowo urządzonego miejsca do odpoczynku można podziwiać ogród. Tęskne marzenia o przeszłości nie są jedynym powodem powrotu do tych nostalgicznych budowli. Urządza się w ich cieniu rauty i inne spo­tkania towarzyskie. Można się tam również bawić z dziećmi, grywać z przyjaciółmi w szachy lub w bry­dża. Namiętny czytelnik znajdzie tu ciszę, by wśród śpiewu ptaków i brzęczenia pszczół oddawać się lekturze. Cocooning to słowo, które określa panującą tu atmosferę.

altana ogrodowa w stylu chińskim

altana ogrodowa w stylu chińskim fot. gazebo99.com

W architektu­rze tych budowli zaznaczają się trendy do naśladowania wiejskiej romantyki, stylu barokowego i rene­sansowego lub kopiowanie stylów pochodzących z obcych kultur, przede wszystkim dalekowschod­nich, lecz również meksykańskiej i śródziemnomorskiej. Natomiast w urządzaniu ogrodów zwraca uwagę ostry odwrót od postmoder­nizmu na korzyść ekologicznych, naturalnych rozwiązań, sadzenia miejscowych gatunków roślin nie wymagających ochrony chemicznej lub tylko w nieznacznym stopniu. W Stanach Zjednoczonych stało się to prawdziwą ideologią, powoli przekształcającą łatwo zmieniających miejsce pobytu Amerykanów w bardziej zasiedziałych. To zamiło­wanie do pięknego kształtowania swego ogrodu udziela się dziś i nam, jak zresztą większość amery­kańskich pomysłów na życie. Altana ogrodowa pojawiająca się w niejednym ogrodzie stanowi oazę i jednocześnie miejsce, w którym możemy ochłodzić się w upalne dni czy uciec przed burzą czy deszczem.

Altana ogrodowa występuje w wielu formach i odmianach. Nie są to już dawne drewniane domki, zbite z desek, ot budki jednym słowem – miejsce gdzie można było schować narzędzia i ubrania. Dzisiejsza altana ogrodowa to budynek okazalszy i służący innym celom. Także w zależności od stylu ogrodu dobieramy właściwą konstrukcję. Altana ogrodowa w ogrodzie natural­nym postrzegana jest przeze mnie jako konstrukcja z okrąglaków kryta strzechą. Do ogrodu o ro­mantycznym, wiejskim charakterze pasują różne style dawnych czasów.

domek w ogrodzie

domek w ogrodzie fot. www.ericaglasener.com

Proste domki ogrodowe buduje się zwykle na obrysie prostokąta albo kwadratu, z werandą częściowo lub całkiem krytą dachem. Ściany mają zazwyczaj deskowanie pionowe lub poziome, rzadziej diagonalne. W lepszych wersjach zrobione są z kantówki o zaokrąglonych powierzchniach zewnętrznych. Mało ozdobne ściany przystraja się naj­częściej kwiatami, rosnącymi w wiszących pojemnikach. lub lampionami. Można też zrobić podpory dla pnączy, które będą malowniczo wyglądały na ścianach domku. Obrys prostokątny stosuje się też w przypadku tak kosztownych bu­dowli jak angielskie domki letnie lub pawilony typu Arkona. Ściany są tu szeroko otwarte. Jedynie po bokach znajdują się wąskie kraty z tak ozdobnych listew. że szkoda je nawet zasłaniać pnączami. Dach jest biały w kształcie płaskiej piramidy.

Klasyczna altana wiejska ma ściany od dołu pełne. Wyżej zaś jest wokół przeszklona oknami z małymi kwa­dratowymi szybkami. Czte­rospadowy dach przyciąga wzrok czerwienią dachówek i ma kształt podłużnej piramidy. Altana ogrodowaprzeważnie wykonywana jest z takiego materiału jakim jest drewno. Jest ono materiałem naturalnym i doskonale wkomponowuje się w charakterystykę ogrodu.

Drewno jako składnik budowy altany i domków ogrodowych powinno być oczywiście odpowiednio zabezpieczone, zaimpregnowane kilkoma warstwami odpowiednich preparatów, aby uchronić je przed wilgocią, nasłonecznieniem i innymi warunkami atmosferycznymi.

Dla pragnących komfortowej altany z prawdziwego zdarzenia, swoje usługi oferują fachowcy, którzy zaprojektują miejsce odpowiednie dla nas biorąc pod uwagę nasze oczekiwania i wyobrażenia. Na rynku są również dostępne gotowe jej formy. Wybierając się do chociażby marketu budowlanego, których u nas w kraju nie brakuje, możemy kupić gotową altankę ogrodową.

 

Więcej w kategorii: Architektura w ogrodzie

Dodaj komentarz