Basen ogrodowy czy basen w domu?

11.07.2012

W ciągu roku nie zastanawiamy się nad tym, ale gdy przychodzi lato, a wraz z nim fala letnich upałów zaczynamy marzyć o basenie, jeziorze czy morzu. Nie każdy może sobie pozwolić na luksus spędzenia wakacji i to całych nad wodą.

Ludzie parzcież pracują i niejednokrotnie całe lato zmuszeni są spędzić w mieście. A tutaj jak wiadomo upały wytrzymać jest jeszcze gorzej. Dochodzą opary z silników samochodów, hałas i duża liczba ludzi. Zatem zaczynamy marzyć o miejscu takim jak basen, gdzie możemy uciec od upału, gorącą. Marzymy o tym, aby móc się ochłodzić i wreszcie ochłonąć. Wówczas przychodzi nam do głowy tylko jedno, a mianowicie basen. I to nie taki publiczny, a swój prywatny domowy lub ogrodowy basen.

prywatny basen

prywatny basen fot sxc.hu

Zatem gdy już dojrzejemy do decyzji o jego posiadaniu, wówczas musimy się jeszcze  zdecydować na jego lokalizację. I nie mowa tutaj o wyborze kształtu czy rodzaju zbiornika, ale o tym czy chcemy basen w domu, kryty czy wolimy raczej mieć basenw ogrodzie. Jeżeli zdecydujemy się na opcję basenu w domu to lokalizacja Jego znajduje się przeważnie w piwnicach budynku. Przeważnie decyzję o posiadaniu basenu w domu podejmuje się na etapie projektowania domu. Jednakże bywają również przypadki budowy basenu w gotowych domach już postawionych. Dostosowanie bowiem istniejącego budynku do potrzeb basenu nie jest rzeczą niemożliwą i nieosiągalną. Jest to co prawda inwestycja bardzo kosztowna, ale za odpowiednią sumę pieniędzy można ją wykonać.

basen w domu

basen w domu fot. www.skysolarcover.com

Baseny kryte, a do takowych będzie należał nasz basen znajdujący się w piwnicach domu musi mieć zainstalowane odpowiednie urządzenia. Służyły one będą odprowadzaniu wilgoci powstającej w skutek parowania wody. Pomieszczenia takie muszą ponad to posiadać odpowiednio utrzymana temperaturę otoczenia oraz wilgotność powietrza. Ciekawostką praktyczną jest pogląd, że temperatura powietrza powinna być o 2 stopnie wyższa od tej panującej w basenie. Wówczas warunki są można by rzec idealne. Z kolei, aby być w stanie utrzymać wilgotność powietrza na odpowiednim dla basenu krytego poziomie w domu, najlepiej jest zainstalować klimatyzację lub inne urządzenia osuszające powietrze. To by było tyle na temat tej formy basenu.

Natomiast jeśli zdecydujemy się na basen w ogrodzie to tutaj możemy być ciut spokojniejsi, ponieważ nie mamy tutaj do czynienia aż z tyloma ograniczeniami co w przypadku basenu krytego wybudowanego w domu. Lokalizacja takiego zbiornika w ogrodzie uzależniona jest jedynie w głównej mierze od poziomu wód gruntowych, rodzaju gleby oraz tak zwanej nośności gruntu.

Basen powinien mieć charakter funkcjonalny, a więc najlepiej gdy usytuowany jest w pobliżu domu, pod tak zwaną ręką. Wówczas  obniżają się także koszty instalacji wodnej i elektrycznej, którą instalujemy podczas prac budowlanych. Miejsce, które sobie wybierzemy na  lokalizację takiego kąpieliska nie może być zbytnio nasłonecznione. Nie powinno się ono znajdować także w bliskiej odległości drzew i krzewów, które zanieczyszczają wodę w basenie.

Także najbliższe otoczenie basenu powinno być zabezpieczone i wyłożone w odpowiedni sposób, na przykład płytkami ceramicznymi. Niezabezpieczenie najbliższego otoczenia basenu również może powodować zanieczyszczenia wody.  Wiele jest czynników, które należy brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji o wybudowaniu basenu. Samo Jego wykonanie może okazać się niczym w stosunku do prac jakie należy wykonać przy Jego utrzymaniu w należytym Stanie. Dlatego decyzje te powinny być przemyślane i rozsądnie podjęte. Ale też nie taki diabeł straszny jak go malują i podobnie jest z basenami.

Więcej w kategorii: Architektura w ogrodzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>