Basen, a relaks i zdrowie

17.07.2012

Basen jest to miejsce  odpowiednie na to aby móc wypocząć oraz spędzić czas wolny od różnego rodzaju zajęć w Sposób aktywny. W basenie nie tylko pływamy ale i bawimy się na różnego typu atrakcjach począwszy od zjeżdżalni po piłki wodne itd. 

Woda to świetny masażer ciała i niezastąpiony „przyrząd” gimnastyczny. Dlatego między innymi warto go posiadać w swoich ogrodach czy domach jako miejsce do relaksu, wypoczynku i gimnastyki. Jeżeli posiadamy basenw domu to niewątpliwym plusem jest to, ze nie jesteśmy wówczas uzależnieni od warunków panujących na zewnątrz, aby móc z niego korzystać.

Pływając w basenie możemy osiągnąć wiele wymiernych korzyści kosmetycznych, ale i zdrowotnych. Relacja basen– relaks – zdrowie sprawdza się tutaj w stu procentach. Przede wszystkim pływając w basenie modelujemy swoją sylwetkę oraz zwiększamy odporność organizmu i jego wydolność. Wysiłek fizyczny z tym związany ponad to pozwala pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie wspomaga odchudzanie.

basen

basen fot. fundesignideas.com

Woda ma tę zbawienną cechę, że opóźnia oznaki starzenia się widoczne na zewnątrz oraz sprawia, ze jesteśmy bardziej elastyczni, czujemy się lekko i wspaniale. Biorąc pod uwagę aspekt zdrowotny to pływanie w basenie wpływa korzystnie na nasz układ krążenia, poprzez dotlenienie organizmu. Jednak największą korzyścią korzystania z basenu jest fakt Jego oddziaływania na układ kostny. Pływanie pomaga utrzymać prawidłową postawę ciała. Dla chorujących lub mających problemy z kręgosłupem osób woda wpływa na zmniejszenie bólów kręgosłupa. Lekarze specjaliści dlatego właśnie zalecają osobom prowadzącym siedzący tryb życia właśnie korzystanie z basenu.

basen i jakuzzi

basen i jakuzzi fot. thesamayabali.com

Pływanie również wspomaga nasz układ oddechowy, zwiększając pojemność płuc i wzmacniając mięśnie oddechowe. Omawiając relacje basen – relaks – zdrowie należy podkreślić, ze dzięki niemu zachowujemy zdrowie i urodę. Poza tym nie znam lepszego sposobu na rozluźnienie, wypoczynek i wyciszenie. Z basenu mogą korzystać wszyscy, bez względu na wiek czy płeć. Zalecany jest nawet dla niemowląt i małych dzieci, które uwielbiają wodę. Dzieci korzystające z basenu od „małego” są dobrze rozwinięte, zdrowsze, sprawniejsze. Woda uodparnia także oraz sprawia, ze nasze pociechy mniej chorują. Basen spełnia również inne funkcje, nie mniej ważne dla naszych milusińskich jak zdrowie. A mianowicie to miejsce zabaw z rodzicami i innymi dziećmi.

Woda, jest to fakt udowodniony, wpływa korzystnie na rozwój emocjonalny dziecka. Dla dzieci starszych, które zwą się młodzieżą, posiadanie basenu może stanowić nie lada frajdę.  Jest to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu, którego ma się pod dostatkiem w tym okresie życia. Łączy się w ten sposób przyjemne z pożytecznym.

Pływanie, jak wskazują badania, jest czynnikiem bardzo ważnym w procesie wychowania fizycznego dzieci i młodzieży. Pływanie to doskonała gimnastyka. Poprzez pływanie możemy uniknąć powstawania wad rozwojowych postawy. Poprawiamy sobie sprawność fizyczną itd. Pływanie w basenie pomaga również pozbyć się zbędnych kilogramów. Poprzez spędzanie czasu na basenie kształtujemy w sobie cechy takie jak szybkość, koordynacja ruchowa, wytrzymałość i siła.

Niewiele osób o tym wie, ale basen i pływanie w basenie ma wpływ również na psychikę człowieka, ponieważ wyrabia w nas takie cechy jak samodyscyplina, odwaga czy siła woli. Basen to także doskonałe miejsce dla osób, które przeszły różnego rodzaju operacje kręgosłupa czy są po zawale serca. Woda sprawia, że szybciej osoby te powracają do pełni sił, szybciej przechodzi etap rehabilitacji.

Więcej w kategorii: Architektura w ogrodzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>