Budowle ogrodowe – miejsca wyjątkowe

28.06.2012

Budowle ogrodowe to miejsca urokliwe i bardzo ważne w naszym ogrodzie. Ot chociażby ławka ogrodowa jest najbardziej odpowiednim miejscem do siadywania w spokojnej zadumie pod gołym niebem.

Przytulności jej dodaje otulenie pięknie ulistnionymi, kwitnącymi i pachnącymi krzewami ozdobnymi. Zapewniona ochrona  z trzech stron przed wiatrem i wzrokiem ciekawskich. Wielki parasol może służyć jako zadaszenie miejsc do siedzenia gdy chcemy uniknąć konieczności ucieczki do domu przed pierwszymi kroplami deszczu i uciążliwego suszenia potem mebli ogrodowych. By zachować właściwy styl parasole powinny być pokryte specjalną tkaniną bądź strzechą z trzciny.

altana

altana fot. woodengazebo.org

Budowle ogrodowe takie jak altany są bardzo popularne w Polsce. Prosta altana było niegdyś tylko otwartym miejscem do przesiadywania, otoczonym drewnianymi drabinkami dla pnączy. Starożytni Egipcjanie budowali je tak, jak jeszcze dziś robi się to w krajach śródziemnomorskich. Dwa dłuższe i dwa krótsze słupki służą jako podpory dla poprzecznych żerdek, które gęsto oplata winne pnącze. Początkowo słowo „pergola” oznaczało no Półwyspie Apenińskim altanę porośniętą winem. Później powstał stojący no kołkach lub kolumnach korytarz obsadzony różnymi roślinami pnącymi. Dziś pod pojęciem pergolo rozu­mie się wszelkie sztuczne podpory z pnącymi się po nich roślinami, osłaniające najczęściej ogrodową ścieżkę.

Z poprzecznych belek two­rzących wraz z porastającymi je pnączami dach zielonego korytarza pozostały w pergoli pojedyn­czej tylko krótkie listwy umocowane w poprzek górnej żerdzi łączącej stojące szeregiem słupki. Wyglądają one nieco bezsensownie, bowiem nie mają właściwie żadnego prak­tycznego znaczenia. Z rzadka tylko udaje im się podtrzymać jakieś szczególnie wybujałe pędy, które potem smętnie się z nich zwieszają. Listwy te w mniejszych pergolach wyglądają jak grabie. Toteż często rezygnuje się z nich i pozostawia sa­mą tylko górną żerdź łączącą słupki. Taka konstrukcja porośniętej ciężkimi pnączami ściany z powo­dzeniem wytrzymuje napór wiatru.

obrośniete pnączami pergole

obrośniete pnączami pergole fot. www.archidir.com

W baroku, w okresie biedermeierowskim, w rokoko i klasycyzmie pojawiły się w ogrodach bardziej solidna budowle ogrodowe – pawilony. Choć nazwa wywodzi się z łacińskiego papilio, czyli motyl. Moda na tę bu­dowlę przywędrowała do nas z Francji, gdzie słowo to ozna­czało wówczas dach nad namio­tem. Dziś terminem tym określa się domek ogrodowy ze wszystkich stron otwarty bądź oszklony. Najczę­ściej jest sześciokątny, a rzadziej okrągły, kwadratowy lub osadzony na pla­nie innego wielokąta foremnego.

Ogrody urządzane obecnie według sztuki dalekowschodniej zdobią domki budowane na wzór pagody, wywodzącej się z indyjskiego stylu budownictwa wież świątynnych. Ich wielokondygnacyjne dachy, zmniejszające się do wierzchołka, są w charakterystyczny sposób nakładane jeden na drugi. Powrót do natury przywrócił modę na starodawne budowle ogrodowe w stylu babcinych altan, okrągłych grec­kich świątyń i kapliczek, chat pasterskich, eremów i miniaturowych zamków. Umiejscowione w ogro­dzie budowle ogrodowe podkreślają ich pustelniczy charakter. Powstał przez to zupełnie nowy ob­szar potrzeb związanych z ogrodem.

Po ozdobnych wzorcach romantycznych proponuje się obecnie gotowe domki do zacisznych zakątków ogrodu. Są one wykonane z naturalnych. nowoczesnych materiałów, charakteryzują się solidnością i trwałością, a jednocześnie zachowują dawny styl. Budowle ogrodowe są niezmiernie ważną częścią naszych ogrodów. Nie spełniają dzisiaj już tylko funkcji ochronnej ale i wypoczynkową, relaksującą i ozdobną.

 

Więcej w kategorii: Architektura w ogrodzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>