Grill betonowy czy przenośny?

12.07.2012

Kiedy zbliża się lato większość z nas nie wyobraża sobie odpoczynku i relaksu bez grilla i przekąsek z niego. Pojawia się tylko pytanie grill betonowy czy standardowy przenośny?

Grillowanie pod gołym niebem to świetna forma wypoczynku w gronie rodzinnym czy z przyjaciółmi. Miło jest, kiedy stół jest zastawiony  przepysznymi przekąskami takimi jak karkówka, kiełbasa, kaszanka, ryba, i inne przepyszne smakołyki. Nie może też zabraknąć puszki schłodzonego piwa. Pojawia się tylko pytanie grill betonowy czy standardowy przenośny? Właściciele działek najczęściej posiadają grille betonowe, choć nie wszyscy. Tego dylematu nie maja ci, którzy nie mają działek i wtedy używają grilla przenośnego, który bardzo łatwo i szybko można rozłożyć i złożyć i bez najmniejszego problemu mieści się do każdego bagażnika auta, a co za tym idzie możemy go zabrać wszędzie.

murowany grill ogrodowy

murowany grill ogrodowy fot. img.archiexpo.com

Na działkach, ogrodach gdzie chcemy postawić grill betonowy dobrze jest kiedy wcześniej zaplanujemy dla niego miejsce. Grill betonowy jest bardzo ciężki. Ważą od 150kg nawet do 500kg. Grill betonowy posiada zalety takie jak trwałość, bardzo duże palenisko jak i również możemy go tak ustawić w naszym ogrodzie, gdzie będzie się pięknie komponował z architekturą naszej posesji. Pamiętajmy wiec że aranżując grilla betonowego na naszej działce pomyślmy też o zorganizowaniu miejsca dla stołu, krzeseł gdzie będziemy mogli spokojnie i z przyjemnością konsumować przysmaki z grilla. Musimy również pamiętać o tym że grill powinien być w takim miejscu, aby dym, który będzie się z niego wydobywał nie był uciążliwy dla sąsiadów. Ważną rzeczą jest również  materiał jaki będzie leżał w około naszego grilla. Najlepszym rozwiązaniem jest materiał ognioodporny, który jest łatwy do czyszczenia, a co za tym idzie w pobliżu naszego grilla łatwo utrzymać porządek.

Najczęściej kupowanymi grillami są grille betonowe wykonane z betonowych prefabrykatów. Są one również najpopularniejsze. Natomiast grille przenośne jak sama nazwa mówi posiadają zalety mobilności i lekkości. W naszych ogrodach możemy je ustawić w różnych miejscach. Dużą zaleta tych grilli jest to, że kiedy wybieramy się na jakąś wycieczkę nad wodę czy inne miejsca, możemy go swobodnie zapakować w plecak i zabrać ze sobą. Są również takie typy grilli, które można zapakować w wygodne walizki przenośne. Są wykonane z różnych materiałów.

grill przenośny węglowy

grill przenośny węglowy fot sxc.hu

Małe grille przenośne najczęściej wykonane są ze stali. Nie jest to najlepszy materiał na grilla, gdyż najczęściej grille wykonane z takiego materiału są jedno-sezonowymi. Natomiast zaletami jest niewielka cena, mała waga czy łatwość transportu i przechowywania. Lekkość tych grilli sprawia że musimy uważać aby taki grill nie przewrócił się nam kiedy będą na nim smakołyki. Tego typu grille spełniają swoją role kiedy grillujemy sporadycznie. Są również grille żeliwne, które są zdecydowanie lepszymi od stalowych. Zaletą tych grilli jest to, że długo i równomiernie oddają ciepło, a co za tym idzie grillowanie naszych przysmaków jest łatwiejsze. Są one zdecydowanie stabilniejsze i wytrzymałe co gwarantuje grillowanie wielosezonowe.

Cena tych grilli nie odbiega znacznie od stalowych więc warto się zastanowić nad dołożeniem paru złotych. Wadą ich jest natomiast to, że są zdecydowanie cięższe i większe co może być utrudnieniem podczas gdy będziemy go chcieli wziąć na jakąś wyprawę. Poza tym na rynku możemy dostać grille gazowe i elektryczne. Przy zakupie grilla warto również zwrócić uwagę na inne elementy, które ułatwią nam przemieszczanie grilla czy przenoszenie takie jak kółka, różnego rodzaju półeczki do krojenia naszych przysmaków, różnego rodzaju szpikulce, które pozwolą nam na przekręcenie czy wyciągnięcie gorących dań jak i również możliwość regulacji wysokości rusztu. W Polsce bardzo popularne jest grillowanie. Przy grillu można zarówno dobrze wypocząć jak i zjeść przepyszne smakołyki. A więc wybierając odpowiedni grill przeanalizujmy wszystkie niezbędne aspekty.

 

Więcej w kategorii: Architektura w ogrodzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>