Kąpiel – baseny ogrodowe

23.07.2012

Kiedy przychodzi lato i czas upałów z wielką ochotą korzystamy z różnych możliwości ochłodzenia się. Możemy wykąpać się w jeziorze, ale największą przyjemność sprawiają nam baseny ogrodowe.

W dzisiejszych czasach bardzo modne są baseny ogrodowe na które decyduje się większość właścicieli posiadających posesje z ogrodem. Baseny mogą być budowane tradycyjnie, gotowe do umieszczenia w niecce, albo po prostu baseny, które są nadmuchiwane, do których wlewamy wodę. Są to baseny gdzie nie potrzeba jakichkolwiek prac budowlanych.

basen szkieletowy

basen szkieletowy fot. maison-lavande.com

Miejsca rozstawienia takiego basenu w naszych ogrodach mogą być różne i jest to najtańsze rozwiązanie, a zarazem najszybsze. Najczęściej takie baseny są wykonane z tworzywa gumowego, cienkiego, a zarazem bardzo wytrzymałego. Najczęściej tego typu baseny maja zastosowanie na mniejszych posesjach, gdzie po sezonie spuszczamy powietrze z basenu, a następnie przechowujemy go w określonym miejscu. Basen taki po spuszczeniu powietrza i dobrze złożony zajmuje niewiele miejsca.

Inaczej sprawa wygląda kiedy we własnym ogrodzie zamarzymy sobie o basenie z prawdziwego zdarzenia. Potrzebujemy wtedy projektu naszego ogrodu, musimy bardzo dobrze przemyśleć, w której części naszej posesji ma być wybudowany. Aranżacja naszego ogrodu ma bardzo duże znaczenie z tego względu żeby całość komponowała się przepięknie, a korzystające z basenu osoby czuły się dobrze i komfortowo. Budowa takiego basenu wiąże się z dużymi kosztami, ale wygląd jest o wiele efektowniejszy. Mogą to być baseny tradycyjne które są ze zbrojonego betonu. Dno i boki basenu mogą być wyłożone płytkami ceramicznymi, które dodają uroku. Basenytego typu potrzebują filtrów i pompy, a wszystko to ze względów higienicznych. Kiedy kończy się sezon należy pamiętać o tym,  aby opróżnić basen z wody i przykryć.

basen w ogrodzie

basen w ogrodzie fot. www.bialka.tatrzanska.com

Możemy również w naszym ogrodzie wybudować basen na bazie poliestru wzmocnionego włóknem szklanym, utwardzonym termicznie. Taki materiał jest odporny na promieniowanie UV, a jego cechą jest elastyczność i wytrzymałość. Przy tego typu basenach warto pomyśleć o schodkach do wychodzenia z basenu czy zamieszczenie na brzegach siedzeń. Można również zamontować trampolinę czy pomyśleć o wodnym oświetleniu, co będzie wprowadzało niepowtarzalny nastrój wieczorową porą. Komfortowe kąpanie czy pluskanie się to czysta woda.

murowany basen w ogrodzie

murowany basen w ogrodzie fot. designofgarden.com

W tym celu dobrym rozwiązaniem są specjalne pokrowce do przykrywania basenów. Skimer jest urządzeniem, które zapewnia nam usuwanie różnych brudów liści spadających z drzew czy śmieci. Na rynku występują też różne preparaty, które dezynfekują wodę. Basen w ogrodzie to świetna sprawa zapewniająca niesamowity relaks i komfort wypoczynku.

To cudowna sprawa, kiedy mamy upały i mamy możliwość wskoczyć do takiego basenu, aby się ochłodzić i wykąpać pod gołym niebem. Możemy również wypoczywać w wodzie leżąc na materacu, który będzie nas trzymał. Spędzić czas na różnego rodzaju zabawach i grach na przykład grając w piłkę wodną, czy spędzić czas z przyjaciółmi przy lampce szampana. W takim basenie możemy również poprawiać swoją kondycję. Nie tylko dla nas, ale także dla naszych pociech basen to duża frajda. W basenach dla naszych dzieci możemy zrobić wodne place zabaw. Jeżeli odpowiednio o to zadbamy to w naszych basenach nie będzie brudnej wody, kamieni czy szkieł. Możemy być wtedy spokojni,  że zarówno nam jak i naszym pociechom nic nie grozi. Na neutralnych wodach, czy jeziorach sami wiemy, że czystość pozostawia wiele do życzenia.

 

 

Więcej w kategorii: Architektura w ogrodzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>