Kupić czy zrobić samemu – altana?

03.07.2012

Samodzielne zbudowana altana wyszła z mody. Nawet doświadczony majsterkowicz szybko kapi­tuluje wobec wyzwań, jakie stawia wykonanie i dopasowanie wszyst­kich detali takiej budowli. 

Jeszcze mniej prawdopodobne jest samodzielne wykonanie klasycznego pawilonu lub zrekonstruowanie któregoś ze znanych wzorów historycz­nych. Stanie się to całkiem jasne, gdy na przykład przejrzymy długą listę elementów względnie prostego gotowego domku typu. Jednak nawet przy domku budowanym z gotowych elementów trzeba się niemało napracować.

altana ogrodowa

altana ogrodowa fot. www.all4gardening.co.uk

Przede wszystkim należy wylać sa­modzielnie fundament betonowy. Płyta fundamentowa musi być idealnie pozioma i mieć 10 cm grubości,  z czego 15 cm powinno wystawać ponad poziom gruntu. Dolną ramę należy odizolować od podłoża oraz przybić deski wzmacniające. Tak zmontowaną podstawę konstrukcji trzeba teraz umocować do płyty fundamentowej. Gotowe ściany składa się wraz z podłogą na bolce i łączy śrubami, zachowując pion i kąty budowli. Narożne listwy okry­wowe wsuwa się od góry w odpo­wiednie wycięcia, a dźwigary dachu przykręca w taki sposób, by tworzyły kąt. Do połączenia elementów potrzeba ponad 600 ocyn­kowanych gwoździ. Aby wszystko to wykonać porządnie musimy się naprawdę wykazać inteligencją i pracowitością.

Do samodzielnego wykonania domku typu altana musielibyśmy dysponować warsztatem w pełni wyposażonym w odpowiednie maszyny i mieć wysokie kwalifikacje w zakresie stolarstwa i ciesielstwa. Ogólnie rzecz biorąc, zamiar samodzielnego zbu­dowania takiego domku jest mało realistyczny. W przypadku wykona­nia robót w metalu bądź całkowitego oszklenia okien szprosowych jeszcze szybciej zbliżamy się do granicy naszych umiejętności technicz­nych. Nie każdy zna się na kowalstwie artystycznym kryciu dachu blachą miedzianą.

altana drewniana w ogrodzie

altana drewniana w ogrodzie fot. www.dailyhomedecorating.com

W przypadku pawilonów i domków ogrodowych istotna jest ich estetyka, warto zdecydować się na bu­dowę z gotowych elementów. Inaczej wygląda postawienie per­goli i czy też altana obrośnięta pnączami. Konstrukcje tak dokładnie pokryte zielenią nie muszą być wykonane Z najwyższą precyzją. Prosta konstrukcja wystarczy, aby przyciąć do odpowiednich wymiarów i połączyć  razem dostępne w handlu kantówki, deski.  W żadnym razie nie powinno się rozpoczynać prac przed opracowaniem fachowego projektu.

Altana powinna być wykonana w Sposób przemyślany i konkretny. Najważniejsza jest jej wytrzy­małość. Dlatego w tym celu potrzebny jest nam plan, który krok po kroku pokaże nam jakie prace nas czekają na poszczególnych etapach. Jak każdą budowę , tak i tutaj zaczynamy od wylania fundamentów. Takie domki są najbardziej wytrzymałe i solidne. Gdy z kolei nasza altana zostanie zakupiona w sklepie, wówczas nasze parce ograniczają się do wskazania miejsca, w którym ma stanąć oraz ewentualnego zaimpregnowania drewna czy polakierowania.

Oczywiście ceny tych budowli odpowiadają ich standar­dowi. Jeśli jednak znajdziemy dobrych pomocników wśród krewnych. znajomych i sąsiadów, możemy pokusić się o samodzielny montaż, oszczędzając w ten sposób sporo pieniędzy. Stojąc przed dylematem zbudować samemu czy kupić, musimy rozważyć wszystkie za i przeciw konkretnej decyzji. Na pewno wygodniejszą formą będzie zakup gotowej altany, ale czy rzeczywiście lepszy dla nas samych? No cóż na pytanie każdy z nas musi sobie odpowiedzieć sam. Altana dzisiejsza bowiem, to nie domek zbity z paru desek, ale niemalże drugi dom. Solidna altana może nam służyć nawet do nocowania czy spędzania urlopu na działce i wówczas będzie ona stanowiła nasz drugi dom.

 

Więcej w kategorii: Architektura w ogrodzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>