Oczka wodne z gotowych form

25.06.2012

Oczka wodne z gotowych form są dość trwałe. Zdecydowanie mniej odporne są te wykonane z włókna szklanego i żywicy. Ale wcale nie oznacza to, że są one całkowicie odporne na uszkodzenia. 

Niestety wybór kształtu i form z gotowych wzorów nie jest zbyt wielki. Jeżeli mamy swoje własne wyobrażenia na temat jak ma wyglądać to nie zbudujemy oczka wodnego z gotowych form. Inną z cech mniej atrakcyjnych tego typu rozwiązania jest fakt, ze oczka wodne z gotowych formmają małą objętość, a więc trudno w nich utrzymać czystość wody i porządek. Gotowa forma nie wygląda również naturalnie, nie wkomponowuje się idealnie w otoczenie.

oczko wodne

oczko wodne fot sxc.hu

Montaż można wykonać, co prawda, samodzielnie. Należy jednak starannie przygotować wykop oraz wypoziomować jego brzegi. Wykop przygotowany do osadzenia oczka wodnego z gotowych form musi być dokładnie dopasowany. Jak to wykonać? Najlepiej jest kształt gotowej formy odrysować na ziemi. Następnie wykop pogłębiamy, zaczynając prace od środka ku brzegom. Aby nie popełnić błędu najlepiej jest co jakiś czas przymierzać gotową formę do wykopu, aby należycie dopasować do siebie ich kształt. Należy także odpowiednio wypoziomować dno wykopu. Jest to bardzo ważna czynność, gdyż jeżeli dno będzie wypoziomowane to i brzegi oczka wodnego będą równe. W razie konieczności dno można wysypać piaskiem, który wyrówna nam różnice w poziomie.

Gdy mamy już przygotowany wykop to kolejną czynnością jest umieszczenie niecki w wykopie. Jednakże przed osadzeniem na stałe należy uprzednio wypełnić wszystkie puste miejsca i przestrzenie, które znajdują się pod formą. W przeciwnym razie niecka może ulec odkształceniu lub uszkodzeniu. Wypełnianie pustych przestrzeni najlepiej jest powtórzyć, za każdym razem czekając aż warstwy osiądą i odpowiednio się ułożą. Do wypełniania używa się piachu. Przed osadzeniem niecki należy także wypełnić podłożem rynny oraz półki przeznaczone dla roślin. Podłoże rozłożone na półkach dodatkowo obciąży nieckę i dopasuje ją do wykopu. Oczka wodne z gotowych form, w celu obciążenia ich w trakcie montażu, można wypełnić częściowo wodą.

oczko wodne z kaskadą

oczko wodne z kaskadą fot. sxc.hu

Po zamontowaniu zbiornika pozostaje jeszcze zamaskować wystające jego elementy ponad powierzchnię. Czynimy to za pomocą żwiru bądź różnego rodzaju nasadzeniami. Na koniec naszego montażu pozostaje nam jeszcze posadzenie roślinności. Oczka wodne z gotowych form, jak każde inne, mają wszystkie składniki odżywcze potrzebne do wzrostu i rozwoju roślin. Tylko w zależności od rodzaju czasami dobiera się odpowiednie podłoże. Może być ono mineralne oraz ubogie. Nie może to być jednak podłoże organiczne. Podłożem nadającym się jest chociażby mieszanina piasku i gliny. Warstwa wierzchnią naszego podłoża może być żwir, co zapobiegnie jego wypłukiwaniu. W zasadzie o powodzeniu naszej uprawy roślin w oczku wodnym nie decyduje ono samo, a miejsce w jakim się znajduje. Mają tutaj znaczenie też inne czynniki takie jak chociażby materiał nasadzeniowy czy sposób posadzenia roślin w zbiorniku czy wokół niego. Podłoże do sadzenia takich roślin musi być ubogie. To podstawowa zasada. Ponieważ w wodzie obecne są wszystkie niezbędne składniki odżywcze roślin takie jak tlen, dwutlenek węgla, sole mineralne i substancje organiczne. Oczka wodne to temat rozległy. Wszystkie jego elementy są niezmiernie ważne i godne omówienia. W tym jednak temacie nacisk bardziej kładziemy na formę jego wykonania od strony technicznej i samej budowy oczka wodnego.

Niewątpliwie oczka wodne z gotowych form są najłatwiejsze do wykonania, najmniej czasochłonne i najmniej kosztowne. Mało tego możemy zamontować je samodzielnie, co również zmniejszy koszta jego założenia. Minusami jest fakt, że występują one w standardowych kształtach i rozmiarach. Nie poszalejemy tutaj swoją wyobraźnią. Wrażenia wizualne możemy nadrobić ciekawą roślinnością posadzoną wokół oczka wodnego oraz przez elementy dekoracyjne takie jak fontanny czy rynny. Oczka wodne z gotowych form najlepiej sprawdzają się w małych ogrodach, gdzie nie ma miejsca na duży zbiornik wodny. Są alternatywą dla ludzi kochających szum wody i jej widok, a nie mogących z różnych względów zainwestować w okazalszy akwen.

Więcej w kategorii: Architektura w ogrodzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>